وقتی شهرام شکوهی «جیپسی کینگ» را ایرانیزه می‌کند+صوت | اتاق خبر
کد خبر: 336172
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1395 - 04:54
اگر مخاطب جدی موسیقی باشید و کارهای خواننده‌ها و آهنگسازانی که به طور قانونی در داخل کشور فعالیت می‌کنند را رصد کنید، مدام با آهنگ‌هایی مواجه می‌شوید که به نظر آشنا می‌آیند!

به گزارش اتاق خبر، برای بسیاری از علاقه‌مندان به موسیقی بارها پیش آمده که هنگام شنیدن آهنگی، مدام با خودشان کلنجار می‌روند که این آهنگ را قبلا کجا شنیده‌اند؟ حتی با این که برای اولین بار آهنگ شنیده می‌‌شود، بازهم به نظر آشنا می‌آید و حتی می‌توان ملودی‌اش را زیر لب زمزمه کرد؛ اینجاست که با مفهومی تحت عنوان «کاور» آشنا می‌شویم. مفهومی که در موسیقی ایرانی کاربردی نسبتا زیاد دارد اما اگر مخاطب جدی موسیقی باشید و کارهای خواننده‌هایی که به طور قانونی در داخل کشور فعالیت می‌کنند را رصد کنید، مدام با آهنگ‌هایی مواجه می‌شوید که به نظر آشنا می‌آیند!

ایران عضو کنوانسیون‌ «بِرن» نیست، اما در سال 2001 به عضویت «ویپو» درآمد. ویپو (world intellectual property organization) یکی از شانزده آژانس تخصصی زیر مجموعه سازمان ملل متحد است که در ایران با نام «سازمان جهانی مالکیت فکری» شناخته می‌شود. ویپو در سال 1967 برای تشویق آثار خلاقانه در راستای حمایت از مالکیت معنوی در جهان تاسیس شد. این سازمان با وجود اینکه 184 عضو دارد اما در زمینه کپی رایت از توان اجرایی کمی برخوردار است.

فارغ از ورود کردن به مباحث قانونی و حقوقی «اقتباس»، «کاور» و یا «سرقت هنری»، هر هفته به صورت منظم گزارش‌هایی تحت عنوان «شباهت‌‌های اتفاقی»  منتشر خواهد شد. طی این مطالب، یک آهنگ از خوانندگان کشور که به هردلیل «شباهتی» با یک آهنگ غیرایرانی دارد به همراه نسخه خارجی آن قطعه منتشر می‌شود.

در انتشار این قطعات فقط «شباهت» بین دو قطعه موسیقایی مد نظر است و قضاوتی درباره کاور و یا کپی بودن یا نبودن اثر صورت نمی‌گیرد. در بخش سوم سلسله گزارش‌های «شباهت‌های اتفاقی» یکی از آهنگ‌های شهرام شکوهی مورد توجه قرار گرفته؛ آهنگی که شباهتی با یکی از قطعات گروه «جیپسی کینگ»  دارد.

 

منبع:فارس

کلید واژه ها :
نظرات
تراب جورابچی
| |
2016-04-27 12:33:37
شکوهی تحریرهای موسیقی ایرانی راباخارجی یکدیگردرهم آمیخت و سبک منحصربه فرد خودش را به وجودآوردوانقلابی بزرگ درصنعت موسیقی فارس ایجادکرد.ماهمه شهرام گوش میکنیم مانیازی به جیپسی نداریم.
تراب فرشچی
| |
2016-04-27 12:42:14
همه این آهنگا مشابه به هم هستند.حتما اتفاقی بوده.همین است که خیلی هاترجیح میدهندفقط تراک نخست این مدل کارهارو گوش کنن.کاش چندتا کاردیگرازاین گروه ایرانیزه کند.
ADS
ADS
پربازدید