غربی ها در انتظار چراغ سبز برای ورود به لیبی | اتاق خبر
کد خبر: 336272
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1395 - 11:14
وزیر خارجه بریتانیا مطرح کرد:
فیلیپ هاموند می گوید که اگر داعش در لیبی مستقر شود و از آنجا برای نفوذ به اروپا استفاده كند، این یك تهدید برای همه ماست.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  ایرنا، فلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس در گفت وگو با ساندی تلگراف كه روز یكشنبه در این روزنامه منتشر شد، عنوان كرد:كشورهای غربی منتظر دعوت از سوی دولت نوپای لیبی هستند تا نیروهایشان را به این كشور اعزام كنند و دولت انگلیس این آمادگی را دارد كه به محض درخواست دولت جدید لیبی برای ارایه كمك های هوایی و دریایی با هدف مقابله با گروه داعش، سریعا اقدام كند.
وزیر خارجه انگلیس با بیان اینكه « نمی توان پیش بینی كرد كه برای شكست داعش در آینده چه اقداماتی لازم است» تصریح كرد كه به همین دلیل اصلا منطقی نیست كه این گزینه (اعزام نیروهای انگلیسی به لیبی) را نادیده گرفت.
هاموند در همین حال گفت: اما چنانچه قرار باشد كه انگلیس در عملیات زمینی، دریایی و یا هوایی در لیبی ایفای نقش كند، این مساله مطمئنا به مجلس عوام ارجاع داده خواهد شد.
وی همچنین اظهار داشت: گروه تروریستی داعش تلاش می كند تا از لیبی به عنوان گریزگاهی برای حمله علیه اروپا استفاده كند.
هاموند عنوان كرد به كشتی های مسافری و تجاری هشدار داده شده است كه از تردد در نزدیكی آب های لیبی در دریای مدیترانه اجتناب كنند.
ساندی تلگراف نوشت: وزیر خارجه انگلیس در پاسخ به این سووال كه آیا تروریست ها می توانند با استفاده از قایق از دریای مدیترانه عبور كرده و به اروپا حمله كنند گفت: فاصله لیبی تا لامپدوسا (جزیره ای در ایتالیا) تنها یك صد مایل است و لذا من فكر می كنم كه این یك تهدید است. اگر داعش در لیبی مستقر شود و از آنجا برای نفوذ به اروپا استفاده كند، این یك تهدید برای همه ماست.
هاموند افزود: انگلیس آماده است تا جنگنده هایش را برای مقابله با داعش در لیبی اعزام كند، اما تصریح كرد كه گمان نمی كند دولت نوپای لیبی تمایل به دعوت از مداخله نظامی نیروهای خارجی داشته باشد.
این روزنامه افزود: وی با این حال متذكر شد كه چنانچه تهدید داعش، شهروندان انگلیسی را با خطر مواجه سازد این كشور این حق را برای خود محفوظ می دارد كه بدون دعوت دولت لیبی نیز وارد عمل شود.
ساندی تلگراف نوشت: فیلیپ هاموند همچنین عنوان كرد كه اظهارات روز جمعه گذشته رئیس جمهور آمریكا در جریان نشست خبری مشترك با دیوید كامرون كه گفت، «چنانچه انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شود، باید برود ته صف» را نمی پسندد.
این روزنامه افزود: هاموند در این خصوص گفت: ما پیشتر در این خصوص صحبت كردیم و عبارتی كه در آن موقع استفاده شد «درون صف» و نه ته صف بود.
این روزنامه به نقل از وی افزود: اما مشكلی كه ما در صورت خروج از اتحادیه اروپا با آن مواجه هستیم این نیست كه آمریكا ما را دوست نخواهد داشت؛ بلكه مشكل این خواهد بود كه ما دیگر با آنها هماهنگ نیستیم؛ چون تجارت انگلیس 60 میلیونی با ایالات متحده در قبال حجم بالای مبادلات تجاری اتحادیه اروپا و آمریكا قابل قیاس نیست.
ساندی تلگراف نوشت: اظهارات وزیر خارجه انگلیس در مورد لیبی در حالی بیان می شود كه رهبران كشورهای غربی قرار است در نشستی كلیدی در آلمان، در مورد امنیت جهانی به ویژه حل بحران لیبی، مساله تروریسم و قاچاق انسان گفت و گو كنند.
منابع انگلیسی پیشتر عنوان كرده اند كه دولت دیوید كامرون در صدد است تا دست كم یك هزار نیروی نظامی این كشور را برای آموزش نیروهای لیبیایی به این كشور اعزام كند.
با این حال فیلیپ هاموند پس از بازگشت از سفر غیرمنتظره اش به طرابلس در هفته گذشته گفت كه در حال حاضر تمایلی در لیبی برای پذیرش نیروی زمینی رزمی خارجی وجود ندارد.
هاموند پس از بازگشت از سفرش به لیبی كه طی آن با اعضای دولت وحدت ملی از جمله فائز سراج نخست وزیر این كشور در طرابلس دیدار كرد، به نمایندگان مجلس عوام گفت: «به روشنی می بینم كه تمایلی در لیبی برای حضور نیروهای زمینی خارجی در خاك این كشور وجود ندارد».
وی افزود: «پیش بینی نمی كنیم دولت وحدت ملی لیبی اعزام نیروهای رزمی زمینی برای مقابله با گروه داعش یا هر گروه مسلح دیگری را خواستار شود و ما هم قصد نداریم نیروهایی را برای ایفای چنین نقشی به لیبی اعزام كنیم».
هاموند در همین حال با بیان اینكه دولت انگلیس نبایستی احتمال ارایه كمك های احتمالی به دولت لیبی را رد كند، افزود: انگلیس تمایل دارد كه درخواست احتمالی دولت لیبی برای ارایه كمك های هوایی و دریایی با هدف مقابله با گروه داعش در شهر 'سرت' را مورد توجه قرار دهد.
به نوشته ساندی تلگراف انگلیسی، مایكل فالون، وزیر دفاع انگلیس اعلام كرده كه ناو انگلیسی «اچ ام اس» در صدد است تا به منظور جمع آوری اطلاعات و مقابله با قاچاق اسلحه حوزه ماموریت خود را به آب های لیبی گسترش دهد.
این روزنامه افزود: ماموریت این ناو انگلیسی پیشتر برای مقابله با قاچاق انسان در آب های مدیترانه بوده است؛ با این حال فالون می گوید كه وزارت دفاع در صدد است تا این ناو انگلیسی را به آب های سرزمین لیبی نزدیك كند.
ساندی تلگراف به نقل از مایكل فالون نوشت: حملات تكان دهنده پاریس و بروكسل بر لزوم توجه جدی به مسائلی همچون مهاجرت های غیرقانونی، تروریسم و قاچاق انسان كه امنیت ما را تهدید می كند، افزایش می دهد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید