Performancing Metrics

امضای تفاهمنامه همکاری میان ایران و آذربایجان در زمینه تولید خودرو | اتاق خبر
کد خبر: 336357
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1395 - 16:47
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به گسترش روابط دوجانبه ایران و آذربایجان گفت: سطح تجارت دوجانبه میان باکو و تهران در سه ماهه اول ۲۰۱۶ حدود ۵۳ درصد افزایش داشته است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از فارس، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان در گفت‌وگو با خبرگزاری ترند در باکو با اشاره به گسترش روابط دوجانبه ایران و آذربایجان اظهار داشت: سطح تجارت دوجانبه میان باکو و تهران در سه ماهه اول ۲۰۱۶ حدود ۵۳ درصد افزایش داشته است.

آمارهای گمرکی آذربایجان نیز حاکی است که صادرات ایران به این کشور از ۱۹ میلیون دلار در سه ماهه ۲۰۱۵ به ۲۷ میلیون دلار در سه ماهه ۲۰۱۶ رسیده است. صادرات آذربایجان به ایران نیز در این مدت تا دو برابر افزایش یافته و به بالای ۱۴ میلیون دلار رسیده است.

سعید معزی رئیس بخش صادرات ایران خودرو نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری ترند گفت: قرار است شرکت ایران خودرو با همکاری شرکت «آذ یورو کار» جمهوری آذربایجان در این کشور یک واحد تولیدی افتتاح کند.

همچنین کامبیز امجدی رئیس شرکت داروپخش ایران نیز بیان داشت: قرار است یک واحد داروسازی با مشارکت این شرکت و شرکت‌هایی از آذربایجان به ارزش ۳۴ میلیون دلار در شهر سومقاییت در نزدیکی باکو راه‌اندازی شود.

در دیدار واعظی از باکو دو تفاهمنامه در این دو زمینه میان شرکت‌های ایران و آذربایجان امضا شد. وزیر ارتباطات ایران گفت: روابط ۲ کشور در حوزه‌های خدمات مهندسی و صنعتی، مالی، بهداشتی و کشاورزی می‌تواند به سرعت گسترش یابد.

۲ کشور همچنین پیرامون تکمیل خط آهن قزوین-رشت-آستارا مذاکره می‌کنند. بعد از تکمیل این خطوط و اتصال به خط آهن آستارا، کریدور شمال-جنوب تکمیل خواهد شد. این کریدور روسیه را از طریق آذربایجان و ایران به خلیج فارس متصل خواهد کرد.

ظرفیت این خط آهن انتقال ۱۰ میلیون تن کالا در سال است و می‌تواند برای حمل کالاها از هند و چین تا شرق اروپا و بالعکس استفاده شود.

الهام علی اف رئیس‌جمهور آذربایجان در دیدار با وزیر ارتباطات ایران که همزمان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان نیز است، نشان دوستی به وی اعطا کرد.

محمود واعظی وزیر ارتباطات ایران روز چهارشنبه در مراسم کلنگ‌زنی خط آهن آستارا-آستارا که ۲ کشور ایران و آذربایجان را به هم وصل می‌کند، شرکت کرد. روز پنج شنبه نیز چند تفاهمنامه همکاری میان ۲ کشور از جمله ایجاد شرکت مشترک برای تولید دارو و خودرو امضا شد.

94105

نظرات
ADS
ADS
پربازدید