صنعت کاشمر لنگ می‌زند | اتاق خبر
کد خبر: 336608
تاریخ انتشار: 6 اردیبهشت 1395 - 11:27
چرخ اقتصاد شهرستان کاشمر بر سه‌پایه کشاورزی،صنعت و گردشگری می‌چرخد اما طی سال‌های گذشته علاوه بر خشکسالی متأسفانه چرخ صنعت نیز لنگ می‌زند.

اتاق خبر: اگرچه صنایع به‌عنوان یکی از مهم‏ترین ارکان توسعه در هر جامعه محسوب شده و می‌تواند زمینه توسعه و اشتغال را فراهم کند اما متأسفانه سایه کم‌توجهی در شهرك صنعتی كاشمر بسیاری از واحدهای تولیدی را با رکود و تعطیلی همراه کرده است.

توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار در شهرستان کاشمر بر سه‌پایه کشاورزی، صنایع و گردشگری استوار است و در این میان علاوه بر اینکه خشک‌سالی بر اقتصاد کشاورزی سایه انداخته است، رکود و تعطیلی واحدهای صنعتی نیز چرخ دیگر اقتصاد این شهرستان را از حرکت باز نگاه داشته است.

بسیاری از واحدهای تولیدی تک‌محصول ازجمله «قند»که روزگاری در این شهرستان تولید قابل قبولی در کارنامه خود داشتند و ده‌ها سرپرست خانواده را برای تأمین مخارج همراهی می‌کردند حال نیمی از آن‌ها به تعطیلی رسیده است و بسیاری از کارگران آواره شهرهای بزرگ‌تر شدند.

در حال حاضر به گفته مدیران، صنایع واحدهای تولیدی این شهرستان با كمترین ظرفیت تولیدی مشغول به كارند و موانعی به‌ویژه مشکلات مالی و سرمایه‏ ای عامل اصلی تعطیلی این واحدها به شمار می ‏رود.

معوقات بانکی و نبود سرمایه در گردش مشکل اصلی صنایع

مسئول شهرك‏ های صنعتی كاشمر در این رابطه به مهر گفت: در حقیقت بخش صنعت با بهره‌گیری از سرمایه‌های فیزیکی متراکم شده، منابع طبیعی و مواد خام، نیروی انسانی و دانش فنی، قادر است در تأمین بسیاری از مایحتاج زندگی انسان و رشد اقتصادی جوامع، نقش کلیدی ایفا کند ولی در منطقه ما تمركز به سمت كشاورزی است و صنایع در آن كمتر دیده‌شده‌اند و همان اندک صنایع با رکود مواجه شده است.

جواد خزاعی موضوع نبود سرمایه در گردش را از مشکلات عمده واحدهای صنعتی دانست و افزود: نداشتن سرمایه در گردش از دغدغه‌های فعالان صنایع است و با توجه به طولانی بودن دوره برگشت سرمایه در برخی صنایع، استفاده از تسهیلات سرمایه در گردش با نرخ بهره بالا برای صاحبان صنایع مقرون‌به‌صرفه نیست.

وی با تأكید بر این‌كه در شهرك صنعتی كاشمر، احداث ۸۰ واحد صنعتی پیش‌بینی‌شده است، گفت: تاكنون۳۳ واحد صنعتی در شهرك صنعتی کاشمر ساخته‌شده که از این تعداد فقط ۲۲ واحد فعال و نیمه فعال هستند.

مسئول شهرك ‏های صنعتی كاشمر بابیان این‌كه هم‏ اكنون با تعطیلی صنایع، شاهد بیكاری بیش از ۲۵۰ نفر به‌صورت مستقیم در منطقه هستیم؛ افزود: بیشتر این صنایع به دلیل معوقات بانكی و نداشتن سرمایه در گردش از ادامه كار بازمانده‌اند.

خزاعی عنوان کرد: باید صدای تولیدکنندگان را شنید و با همراهی و همدلی در صدد رفع مشکلات آنها برآمد زیرا تعطیلی آن ها بر اقتصاد خانواده ها، مهاجرت کارگران و بسیاری از مشکلات دیگر دامن می زند.

سبقت سیاست از اقتصاد

نائب رئیس هیئت‌مدیره شركت آلی گستر ترشیز و یکی از کارخانه‌ها تعطیل‌شده در کاشمر ، بابیان این‌كه مسئولین هیچ حمایتی از صنایع منطقه انجام نمی ‏دهند اظهار کرد: حتی نماینده محترم در مجلس شورای اسلامی طی سه سال قبل، از معرفی این كارخانه به وزارت صنایع و معادن جهت دریافت تسهیلات دریغ كردند.

 كاظم امیری‏ مقدم بابیان این‌كه ما از مسئولین فقط همراهی و راهنمایی می‏ خواهیم ادامه داد: با توجه به این‌كه بعضی از نامه‏ ها و مكاتبات از سوی مسئولین شهرستان و نماینده محترم بهتر قابل‌پیگیری است اما از همین موضوع نیز دریغ می‌شود و مسائل سیاسی را بر رسیدگی به این موضوعات ارجح می‌دانند.

وی گفت: این كارخانه اگرچه در حوزه مواد غذایی و فرآوری محصولات كشاورزی فعالیت داشت، عملاً شش ماه بیشتر دوام نیاورد و به خاطر نبود سرمایه در گردش از ادامه كار محروم شد.

وی با تأكید بر این‌كه پس از هدفمندی یارانه‏ ها، کارخانه‌ها از حمایت سوختی برخوردار نشدند؛ افزود: بانك‏ها نیز به تعهدات خود جهت پرداخت تسهیلات عمل نکردند، به‌گونه‌ای كه برای سرمایه در گردش این كارخانه ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات مصوب داشتیم و بانک عامل۱۷۰ میلیون تومان پرداخت كرد که از این مبلغ ۱۳۰ میلیون تومان را برای بدهی بانكی کسر كردند.

وی افزود: این عمل بانك غیرقانونی بود و هیچ بانكی اجازه ندارد با پرداخت تسهیلات، تسهیلات دیگری را تصفیه‌حساب کند.

وی اظهار داشت: از سال ۱۳۸۹ این واحد صنعتی پس از شش ماه فعالیت تعطیل شد حال‌آن که با فعال شدن این واحد صنعتی در هر نوبت اشتغال‏زایی ۲۱ نفر به‌صورت مستقیم مهیا خواهد شد.

امیری با بیان اینکه این واحد علی‏رغم سرمایه‏ گذاری‏ های زیاد، فقط برای ۵۰۰ میلیون تومان سرمایه در گردش تعطیل‌شده است گفت: ملاک مشاركت بنیاد بركت نیز به‌روز شدن اقساط بانكی است.

وی با تأكید بر این‌كه هم‏ اكنون تمامی کارخانه‌ها به دلیل ركود اقتصادی با بدهی‏ های بانكی مواجه‌اند ادامه داد: با توجه به سرمایه‏ گذاری خوبی كه بنیاد بركت در این امر صورت می‏ دهد و تمامی سرمایه‏ گذاری این بنیاد بدون سود است، باید مسئولین بیشتر به فكر صنایع منطقه باشند و از سرمایه‏گ ذاری بنیاد بركت استفاده کنند.

قندی که در کام تولیدکنندگان تلخ شد

مدیرعامل شركت شهد شیرین ترشیز نیز بابیان این‌كه از شهریور سال ۱۳۹۳ واحد تولیدی‌اش در این شهرستان تعطیل‌شده است گفت: این كارخانه به‌عنوان واحد تولید قند از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۳ فعال و اوج كارش در سال ۹۰ و ۹۱ بود.

رضا شهابی گفت: میزان اشتغال در این واحد تولیدی در زمان فعالیت ۱۰۰ نفر با تولید روزانه ۲۲ تن بود.

وی بابیان این‌كه سودهای بانكی بالا، ركود در بازار، افزایش مالیات و افزایش هزینه‏ های کارکنان موجب شد كه سرمایه موردنیاز برای ادامه كار نداشته باشیم، افزود: علی‏رغم این‌كه طی سه سال قبل۷۰۰ میلیون تومان تسهیلات سرمایه در گردش دریافت كردیم ولی به خاطر مشكلات بازار باوجود پرداخت  قسمتی از تسهیلات همراه با سود مشاركت، هنوز ۳۰۰ میلیون تومان به بانك بدهكاریم.

به گفته وی برای فعالیت دوباره این كارخانه فقط برای تهیه مواد اولیه۲۰ روز كاری، نیاز به مبلغی بالغ‌بر یك میلیارد تومان است که قابل تأمین نیست.

وی اظهار داشت: در صورت حمایت مسئولان و تأمین مواد اولیه نه‌تنها۱۰۰ کارگر به محل کار بازمی‌گردند بلکه این کارخانه میدانداری کار جدید نیز جذب کند. 

دستگاه‌های اجرایی سنگ‌اندازی می‌کنند

سرپرست واحد صنعتی یادگار طعم خراسان نیز بابیان این‌كه تعامل ادارات و نهادها باید با واحدهای صنعتی بیشتر باشد تا یك واحد صنعتی بتواند اشتغال‏زایی مناسبی داشته باشد؛ گفت: یك واحد صنعتی هنوز شروع به کارنکرده همه نهادها با سنگ‏ان دازی‏ های خود باعث ناامیدی در فعالیتش می ‏شوند.

علی مسكینی بابیان این‌كه این واحد تولیدی دارای سه فاز است و تاكنون توانسته فقط یک‌فاز را راه ‏اندازی كند به مهر گفت: بسته‏ بندی حبوبات، ادویه، زعفران و تولید شیره انگور و رب انار كه فرآوری محصولات منطقه است از مهم‏ترین طرح‏ های این واحد تولیدی به شمار می‏ رود.

وی با ابراز تأسف از اینكه این واحد فقط با ۲۰ درصد ظرفیت تولید مشغول به فعالیت است افزود: در صورت راه‏ اندازی دو فاز دیگر این واحد زمینه اشتغال‏زایی ۶۰ نفر به‌صورت مستقیم مهیا خواهد شد.

وی بابیان این‌كه ركود بازار نیز تأثیر منفی بر تولید داشته است ادامه داد: گرچه وضعیت مالی هر واحد صنعتی در فعالیت آن مجموعه مؤثر است ولی همراهی و همكاری ادارات مربوطه برای حمایت از مجموعه ‏هایی كه در راستای فرآوری محصولات منطقه فعالیت می‏ کنند از اهمیت خاصی برخوردار است.

مسكینی با انتقاد از این‌كه برای انجام یك فعالیت صنعتی قبل از آغاز کار به‌طور رسمی اداره دارایی، تأمین اجتماعی و بهداشت و درمان به‌گونه‌ای ما را از ادامه راه دلسرد می‏ كنند بیان کرد: جهاد كشاورزی نیز با توجه به این‌كه این مجموعه در راستای فرآوری محصولات کشاورزی منطقه فعالیت می‏ كند، همكاری لازم را ندارد.

صنعت نیازمند حمایت است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت بابیان اینكه مشكلات صنایع منطقه بیشتر در زمینهٔ نداشتن سرمایه در گردش و نبود بازار فروش است در گفت‌وگو با مهر ابراز کرد: اگر خواسته باشیم رونق اشتغال و صنعت در این شهرستان رقم بخورد باید شاهد حمایت از صنعت داخلی توسط مردم و عزم همگانی و همکاری همه سازمان‏ های مرتبط باشیم.

علی خیری با تأكید بر این‌كه ركود بازار در فعالیت کارخانه‌ها منطقه تأثیرگذار بوده است گفت: مشكلات مدیریتی در بعضی از صنایع تعطیل‌شده و نیمه فعال منطقه را نباید نادیده گرفت.

وی اظهار داشت: علی‏رغم فعالیت بعضی از صنایع منطبق با محصولات كشاورزی و فرآوری در محصولات هنوز این صنایع نتوانسته ‏اند استانداردهای كافی را برای صادرات محصولات فرآوری شده كشاورزی به خارج از کشور کسب كنند.

به گفته خیری بسیاری از صنایع در منطقه دارای بدهی بانكی هستند و نتوانسته ‏اند تسهیلات جدیدی دریافت كنند لذا با بازبینی و بررسی دوباره پرونده‏ های درخواستی تسهیلات صنایع، با مركز استان در تلاشیم مشكلات را به حداقل برسانیم تا شاهد فعالیت و اشتغال دوباره افراد در این صنایع باشیم.

وی بابیان اینكه علی‏رغم فعالیت صنایع در منطقه، آنان نتوانسته ‏اند در عرصه رقابت با صنایع، هم پای خود در كشور موفق باشند؛ افزود: صنایع فعال در منطقه باید برای به‌روزرسانی دستگاه‏ ها و تجهیزات خود اقدام كنند تا بتوانند در عرصه رقابت و بازار فروش موفق باشند.

خیری با تأكید بر اینكه توسعه حمل‌ونقل در زمینه‌های مختلف اعم از زمینی و ریلی برای صنایع منطقه و شهرستان حیاتی است تا از وجود معادن نیز برای ایجاد اشتغال استفاده كنیم؛ گفت: این موضوع می‌تواند در توسعه همه‌جانبه این دیار نقش اساسی ایفا کند. 

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید