Performancing Metrics

وزیر بهداشت رشد ایدز در ایران را 10 درصد اعلام کرد | اتاق خبر
کد خبر: 336670
تاریخ انتشار: 6 اردیبهشت 1395 - 15:40
وزیر بهداشت،درمان و آ موزش پزشکی گفت: تعداد مبتلایان به ویروس ایدز در کشور سالانه 10 درصد رشد دارد و الگوی ابتلا به این ویروس به سمت ارتباطات جنسی پر خطر رفته است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا،سید حسن هاشمی با اعلام این آمار درباره علل رشد بیماری ایدز در کشور توضیح داد: آمارهای وزارت بهداشت حاکی از این است که رشد انتقال عفونت ویروس ایدز در کشور سالانه 10 درصد است.آمارهای وزارت بهداشت حاکی از این است که رشد انتقال عفونت ویروس ایدز در کشور سالانه 10 درصد است.
وی افزود: واقعیت مهم درباره عفونت ویروس ایدز در جامعه ما این است که بر خلاف گذشته که الگوی اصلی انتقال این عفونت استفاده از مواد مخدر تزریقی بود، امروز عامل اصلی انتقال این ویروس ارتباطات جنسی و ارتباطات پر خطر جنسی است و مصرف شیشه و مواد مخدر صنعتی نیز به گسترش این بیماری دامن زده است.
هاشمی گفت: مصرف مواد روانگردان صنعتی نیز در جامعه رو به فزونی است، این مواد به راحتی در دسترس افراد است و آ سیبهای اجتماعی زیادی را در حوزه مسائل اخلاقی و اجتماعی به وجود آورده است.


وی درباره علل رشد این عفونت در کشور توضیح داد: یکی از علل گسترش این بیماری در کشور پنهانکاری درباره آن و نگفتن واقعیتهای این بیماری به مردم است.
وی گفت: نه تنها درباره بیماری ایدز بلکه درباره همه مسائلی که سلامت مردم را تهدید می کند باید با مردم صریح صحبت کنیم و صحبت کردن در لفافه هیچ مشکی را حل نمی کند.


وی افزود: مردم باید همه آنچه را که به سلامتشان مربوط می شود، بدانند، باید بدون پرده پوشی واقعیتهای جامعه را به مردم بازگو کنیم حتی اگر برخی احساس تهدید هم بکنند، از پنهانکاری بهتر است.


هاشمی در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایرنا که واقعیت های گفته نشده درباره بیماری ایدز چیست، گفت: واقعیت این است که عفونت HIV و بیماری ایدز در جامعه ایران رو به گسترش است و بیشتر این پدیده به روابط اخلاقی که در جامعه حکم فرماست، مربوط است.
وزیر بهداشت گفت: رشد بیماری ایدز در جامعه با بزهکاری و افزایش آسیبهای اجتماعی بی ارتباط نیست و هر چه آسیبهای اجتماعی در جامعه بیشتر شده، رشد انتقال ویروس ایدز هم به همان نسبت رو به فزونی داشته است.


وی افزود: همه دستگاههای کشور در این زمینه مسئولیت دارند، مسئولانی که آمار امیدوار کننده می دهند، باید به این آمارهایی که گویای واقعیت های جامعه هست هم توجه کنند و آمارهایی بدهند که بیانگر واقعیتهای جامعه است.
عفونت HIV از چهارطریق خون آلوده، تزریق مشترک، روابط جنسی و مادر آلوده به جنین منتقل می شود.
آخرین آ مار رسمی وزارت بهداشت نشان می دهد که تاکنون بیش از 30 هزار فرد مبتلا به این ویروس در کشور شناسایی شده اند که حدود 15 درصد مبتلایان را زنان تشکیل می دهند.


از بین کل این مبتلایان حدود 7 هزار نفر فوت کرده و حدود 9 هزار نفر وارد فاز بیماری شده اند.
کارشناسان و متخصصان بیماریهای عفونی بر اساس فرمول سازمان بهداشت جهانی تعداد واقعی مبتلایان به ویروس ایدز در ایران را بین 100 تا 120 هزار نفر تخمین می زنند و معتقدند که بیش از 70 هزار فرد مبتلا و ناقل ویروس ایدز در کشور از بیماری خود مطلع نیستند و عامل انتقال این عفونت به دیگران محسوب می شوند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید