۳۰ درصد ازدواج‌ها فامیلی است | اتاق خبر
کد خبر: 336673
تاریخ انتشار: 6 اردیبهشت 1395 - 15:53
رئیس سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اهمیت پیشگیری گفت: امسال ۴۸ میلیارد تومان جهت انجام آزمایشات ژنتیکی ۲۰ درصد ازدواج‌ها اختصاص داده شده است.

به گزارش اتاق خبر،انوشیروان محسنی بندپی در سی و یکمین همایش روز مددکار اجتماعی، مطالبه اجتماعی که صبح امروز در دانشگاه آزاد اسلامی تهران(مرکز) برگزار شد، اظهار کرد: ابعاد سلامت بسیار گسترده است به‌طوریکه دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای را به حوزه سلامت دارد. ابعاد سلامت بسیار گسترده است به‌طوریکه دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای را به حوزه سلامت دارد.

وی با بیان اینکه دولت خود را پاسخگو در ابعاد مختلف سلامت می‌داند، گفت: برگزاری همایش مددکاری اجتماعی با عنوان مطالبه‌گری اجتماعی می‌تواند ثمرات خوبی را در بر داشته باشد و این همایش می‌تواند آگاهی مردم را نسبت به مسائل اجتماعی افزایش دهد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: مطالبه‌گری اجتماعی به منزله حقوق شهروندی است به‌طوریکه همه دستگاه‌ها و نهادها براساس مسئولیتی که دارند باید پاسخگو باشند.

محسنی بندپی ادامه داد: اگر ما بگوییم همه چیز را باید دولت فراهم کند این نگاه غلطی است.

وی گفت: دستگاه‌هایی به لحاظ قانونی ناظر و رصدکننده امور در کشور هستند ضمن اینکه در کنار این دستگاه‌ها برخی از نهادهای غیررسمی نیز اقدام به رصد کردن مسائل مختلف می‌کنند.

وی نقش رسانه‌ها را در حوزه مطالبه‌گری اجتماعی مهم دانست و افزود: سالمندان و حتی افراد آسیب‌دیده می‌توانند مطالبه‌گر اجتماعی باشند و تخصصی‌ترین قشری که در این حوزه می‌تواند موثر باشد مددکاران هستند و این افراد می‌توانند در افزایش سرمایه اجتماعی تاثیرگزار باشند.

وی مددکاران اجتماعی را صاحب تخصص، علم دانست و افزود: جامعه از مددکاران اجتماعی انتظار دارد که آگاه‌سازی لازم را در حوزه مطالبه‌گری اجتماعی و حقوق شهروندی انجام دهد.

محسنی بندپی تصریح کرد: سازمان بهزیستی نیز در دولت تدبیر و امید عنایت ویژه‌ای را به مسائل اجتماعی دارد و در این زمینه اقدامات موثری صورت گرفته است ضمن اینکه بیش از 60 درصد از امور درمان افراد دچار اعتماد توسط سازمان بهزیستی انجام می‌پذیرد.

وی اضافه کرد: نگاه دولت به مسائل اجتماعی نگاهی تخصصی و علمی است و در این مسیر از نظرات کارشناسان، محققان و اساتید استفاده می‌کنند.

وی در ادامه این همایش به راهبردهای سازمان بهزیستی کشور در حوزه مسائل اجتماعی و آسیب‌ها اشاره کرد و گفت: نخستین راهبرد سازمان استقرار نظام رصد و پایش آسیب‌های اجتماعی است تا با این کار ما بدانیم در چه وضعیتی قرار داریم و با در دست داشتن اطلاعات می‌توان راهکارهای علمی را ارائه کنیم.

وی اظهار کرد: در برنامه ششم نخستین حکم پیشنهادی ما استقرار نظام رصد و پایش آسیب‌های اجتماعی بوده است.

محسنی بندپی ادامه داد: دومین راهبرد، بررسی و آسیب‌شناسی کارهای اجرایی در سازمان است به طوریکه ما در این بخش بررسی‌هایی را در حوزه مراکز درمانی (کمپ) در ماده 15 انجام داده‌ایم و حتی صدور مجوز کمپ‌ها را یک‌سال متوقف کرده‌ایم و در بازنگری آئین‌نامه مربوطه از نظرات همه اساتید و کارشناسان استفاده کردیم و در نهایت پروتکل جدید مراکز ماده 15 تهیه و در اسفند ماه ابلاغ شد.

وی تأکید کرد: مراکز و کمپ‌های ماده 15 موظف هستند طبق آئین نامه و پروتکل جدید اقدام کنند و در غیر اینصورت با آنها برخورد نظارتی خواهد شد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: گسترش، احیاء و طراحی برنامه‌های پیشگیری سومین راهبرد سازمان بهزیستی خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما می‌توانیم با اقدامات پیشگیرانه از تولد کودکان معلول ناشی از اختلالات ژنتیکی جلوگیری کنیم، بیان کرد: در طی سال 800 هزار ازدواج ثبت می‌شود که 30 درصد از این ازدواج‌ها فامیلی و از این تعداد 240 هزار (20 درصد) نیازمند آزمایشات ژنتیکی هستند که با یک حساب ساده برای انجام هر آزمایش یک میلیون تومان هزینه برآورده شده است که در سال 95 برای انجام این آزمایشات 48 میلیارد تومان اعتبار دیده شده است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید