Performancing Metrics

دولت مکزیک به مانع تراشی در تحقیقات درباره دانشجویان مفقودی متهم شد | اتاق خبر
کد خبر: 336899
تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1395 - 06:00
هیاتی از کارشناسان بین‌المللی، دولت مکزیک را متهم به مانع تراشی بر سر راه تحقیقات درباره سرنوشت 43 دانشجوی مفقودالاثری کرد که براساس ادعاها در سال 2014 کشته شده‌اند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، کمیسیونی متشکل از کارشناسان بین‌المللی به نام کمیسیون حقوق بشر قاره آمریکا (IACHR) در ماه مارس 2015 به درخواست والدین دانشجویان مکزیکی مفقود شده تحقیقات خود درباره پرونده آنها را آغاز کرد. اگرچه دولت مکزیک یک بار حکم آنها را تمدید کرد اما از تمدید این حکم برای بار دوم خودداری کرده و اعلام داشت که آنها از زمان زیادی برای تحقیقات برخوردار بوده‌اند.

تحقیقات یک ساله این کارشناسان درخصوص سرنوشت 43 دانشجوی دانشگاه تربیت معلم مکزیک بود که در سپتامبر 2014 در شهر ایگوآلای مکزیک مفقود شدند.

مقام‌های مکزیک مدعی بودند که این دانشجویان از سوی مقام‌های پلیس محلی این شهر دستگیر شده‌اند و پلیس نیز آنها را به یک کارتل مواد مخدر تحویل داده است و پس از آن اعضای این کارتل دانشجویان مکزیکی را کشته و اجسادشان را در یک زمین دفن زباله واقع در شهر کوکولا به آتش کشیده‌اند. با این وجود اعضای کمیسیون IACHR این روایت را رد کردند. همچنین یک گروه تحقیقاتی دیگر که به بازرسی زمین دفن زباله مذکور پرداخته بود نیز این ادعاها را رد کرد. تا به امروز تنها جسد یکی از دانشجویان مفقود شده از طریق کشف بخش‌هایی از استخوانهای سوخته وی تایید شده است.

براساس گزارشی که کمیسیون IACHR در روز یکشنبه منتشر کرده، در مطالعه انجام شده از 17 پرونده نشانه‌هایی از شکنجه متهمان شامل کبودی، جراحت و ضرب و شتم دیده شده است.

هیات پنج نفری کمیسیون IACHR که شامل دو وکیل کلمبیایی، یک وکیل شیلیایی، دادستان کل گواتمالا و یک روانشناس اسپانیایی است همچنین به برخی از گزارش‌های پزشکی استناد کردند که نشان می‌دهند علایم قابل توجهی هستند که بدرفتاری و شکنجه متهمان پرونده را نشان می‌دهند و برخی از آنها مدعی دادن شوک الکتریکی به آنها شده‌اند.

یکی از این متهمان گفته است که با یک کیسه پلاستیکی به حالت خفگی رفته و بررسی‌های پزشکی نشان دادند که یک متهم دیگر نیز از ناحیه گوش دچار شکستگی شده است.

این گزارش 605 صفحه‌ای همچنین از دولت مکزیک به خاطر مانع تراشی بر سر راه تحقیقات آنها و اکراه در ارائه اسناد و شواهد به آنها انتقاد کرده است.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید