Performancing Metrics

باور كنید كه این پول را پس می گیریم | اتاق خبر
کد خبر: 337016
تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1395 - 13:06
ظریف در گفت و گو با نیویورکر:
وزیر خارجه کشورمان در گفت و گویی عنوان کرد: دادگاههای آمریكا، ایران را درباره حملات 11 سپتامبر نیز مقصر می دانند! من برای عدالت آمریكایی احترامی قائل نیستم. چگونه می توانید توضیح دهید كه ایران برای خسارت وارد شده به قربانیان 11 سپتامبر پاسخگو باشد اما مسئ

حکم دیوان عالی آمریکا مبنی بر توقیف 2 میلیارد دلار از اموال ایران همچنان با بازتاب های وسیع رسانه ای دنبال می شود. در همین راستا، حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در نشست خبری خود این حکم را دستبرد به اموال ایران و غیر منطبق با اصول و مبانی اولیه حقوق بین الملل دانست.

به گزارش اتاق خبر، محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه ای با نشریه آمریکایی نیویورکر درباره حكم پرداخت غرامت بانك مركزی ایران به قربانیان حملاتی در گذشته بخصوص بمب گذاری سال 1983 در بیروت ، گفت: دادگاههای آمریكا، ایران را درباره حملات 11 سپتامبر نیز مقصر می دانند! من برای عدالت آمریكایی احترامی قائل نیستم. چگونه می توانید توضیح دهید كه ایران برای خسارت وارد شده به قربانیان 11 سپتامبر پاسخگو باشد اما مسئولان اصلی آن تبرئه شوند؟ زمانی كه یك دادگاه آمریكا، ایران را در ارتباط با حملات 11 سپتامبر محكوم می كند، اعتبار نظام قضایی آمریكا در مورد ایران به پایان می رسد.
وی با بیان اینكه آمریكا جرایم زیادی علیه مردم ایران، ویتنام، عراق و افغانستان مرتكب شده است، افزود: آیا قبول می كنید كه این كشورها قانونی تصویب كنند و بابت خسارت های موازی ناشی از بمب گذاری های آمریكا یا هر فرد شكنجه شده توسط ساواك كه آمریكا آن را ایجاد كرده بود، این افراد مدعی خسارت شوند و اموالی را توقیف كنند؟ 
ظریف افزود: چرا ما باید حكم دیوان عالی آمریكا را قبول كنیم؟ این دیوان عالی آمریكا است نه دیوان عالی جهان. ما و پول ما زیر نفوذ و اختیار این دادگاه نیستیم. این یك دزدی بزرگ است و باور كنید كه این پول را پس می گیریم.

به گزارش ایرنا، رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین روزگذشته در نشست مشترک خبری خود با وزیر خارجه مقدونیه، از تشکیل کمیته ویژه ای در نهاد ریاست جمهوری جهت پیگیری این مساله و تهیه مقدمات لازم براي طرح دعواعليه اقدام امريكايي‌ها در ديوان بين‌المللي دادگستري خبر داد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید