افزایش قیمت بنزین به دو نرخی کردن آن ترجیح دارد | اتاق خبر
کد خبر: 337194
تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1395 - 23:42
نائب رییس کمیسیون انرژی اتاق تهران مطرح کرد:
با دو نرخی کردن بنزین،عده ای به اسم تولید کننده کارت خرید سوخت ارزان می گیرند و بنزین را در بازار آزاد می فروشند.

اتاق خبر- حمیدرضا صالحی، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران گفت: آنچه می تواند به حمایت از تولید و رقابتی شدن کالا برای حضور در بازارهای صادراتی هدف کمک کند، طی مسیر منطقی در  مورد عوامل موثر بر تولید است و دو نرخی کردن بنزین در این راستا تعریف نمی شود. چند نرخی کردن بنزین یک حرکت غلط است که تجربه آن را داریم و تاثیر بد آن را بر اقتصاد شاهد بودیم. دو نرخی کردن بنزین به اصل واقعی سازی قیمت ها لطمه می زند و باعث ایجاد شغل های کاذب و فرصت های رانتی خواهد شد.

صالحی گفت: افزایش قیمت بنزین به دو نرخی کردن آن ترجیح دارد. اقلامی مثل گازوییل که از نظر قیمت اختلاف زیادی با کشورهای همسایه دارد و امکان قاچاق آن بیشتر است، باید با شیب بیشتر و بنزین با شیب کمتر افزایش قیمت داشته باشند. اما چند نرخی کردن سوخت، دامن زدن به مشکلات همه بخش های نیازمند به آن، در اقتصاد است. واقعی سازی قیمت حامل های انرژی از بحث های اصلی اقتصاد مقاومتی است و نمایندگانی که به این مصوبه رای مثبت دادند باید در نظر داشته باشند که تولید از این مسئله لطمه خواهد خورد. دوباره عده ای به اسم تولید کننده کارت خرید سوخت ارزان می گیرند و بنزین را در بازار آزاد می فروشند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه تولید کننده اصلی، موافق واقعی سازی قیمت ها وشفافیت در اقتصاد است گفت: اگر قرار است از تولید حمایت کنیم و به آن سوبسید بدهیم، یا اگر شعار حمایت از صنعت می دهیم باید با فراهم کردن بستر های درست، امکان واقعی سازی و رقابتی شدن فضا را فراهم کنیم و نگذاریم بازار داخلی به دست خارجی ها بیفتد یا شرایط سواستفاده برای کسی فراهم شود. برای حمایت از تولید باید قانون کار و بهره بانکی را اصلاح کنیم نه اینکه به سراغ روش هایی برویم که قبلا آن را آزمودیم و آثار منفی اش را دیده ایم.

منبع: اتاق تهران 

94106 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید