افزایش سطح همکاری های اقتصادی ایران و کره به بالاترین سطح | اتاق خبر
کد خبر: 337373
تاریخ انتشار: 8 اردیبهشت 1395 - 12:15
دیپلمات ارشد ایران در کره جنوبی:
دیپلمات ارشد اقتصادی ایران در كره جنوبی اعلام كرد كه تهران و سئول به دلیل داشتن پتانسیل‌ و ظرفیت‌های قابل توجه می توانند سطح همكاریهای اقتصادی خود را به بالاترین میزان طی سالهای اخیر برسانند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، «علی لطفی» دیپلمات ارشد ایران در کره جنوبی در آستانه سفر رییس جمهوری این کشور به ایران  در گفت وگو یی اظهار داشت: بررسی وضعیت مبادلات تجاری و بازرگانی دو كشور در طول یك دهه گذشته به خوبی گویای این واقعیت است و با شرایط و اشتیاق امروز كره ای ها می توان بار دیگر شاهد توسعه مناسبات دو كشور در حوزه های مختلف اقتصادی بود.
كارشناس ارشد اقتصادی ایران در كره جنوبی ادامه داد: اوج روابط تجاری و بازرگانی دو كشور را در سال 2011 شاهد بودیم كه حجم مبادلات به بیش از 17 میلیارد دلار افزایش یافت و شركت های كره ای علاوه بر خرید نفت از ایران، در فازهای 2، 3، 4، 5، 9 و 10 پارس جنوبی فعالیت داشتند و پالایشگاه كنگان نیز توسط شركتهای كره ای ساخته شد.
وی اظهار داشت: شركت های كره ای در بخش پتروشیمی هم حضور موثری در كشورمان داشتند و پیمانكار EPC از جمله آنها است.
لطفی یادآور شد: سئول تاكید كرده كه چنانچه شرایط حضور این شركت ها بار دیگر در ایران فراهم شود آنان از حمایت همه جانبه دولت برخوردار خواهند شد و تمامی تلاش ها برای توسعه مناسبات بكار گرفته می شود.
وی گفت كه البته كره ای ها برای شروع همكاریها، پیش قدم شده اند و بانك صادرات و واردات كره جنوبی معروف به «اگزیم بانك» و موسسه بیمه این كشور با اجرای برجام، اعتباراتی را به منظور گسترش و توسعه همكاریهای دو كشور اختصاص داده اند.
رایزن بازرگانی كشورمان در كره جنوبی همچنین گفت كه حضور شركت های مهندسی و ساختمانی كره ای در بخش های مختلف اقتصادی ایران از جمله انرژی، هوشمند سازی شبكه برق و مدیریت منابع آب با توجه به شرایط كنونی قطعی است و اسناد این همكاریها در سفر پیش روی «پارك گئون هی» رئیس جمهوری این كشور به تهران امضا خواهد شد.
وی برگزاری كمیسیون مشترك اقتصادی دو كشور در اسفند ماه سال گذشته در تهران را سرآغاز شروع همكاریهای دو كشور دانست و یادآور شد، در این نشست سیاست های جمهوری اسلامی ایران در فصل جدید همكاریها به طور كاملا شفاف به كره ای ها اعلام شده است.
لطفی تصریح كرد كه تامین اعتبار مالی در اجرای پروژه ها و انتقال تكنولوژی های پیشرفته به داخل كشور از نكات كلیدی در موفقیت شركت های كره ای در بازار ایران خواهد بود و در صورت رعایت موارد یاد شده می توانند به حضور در این بازار پرسود امیدوار باشند.
وی در ادامه به نوسانات پیش آمده در حجم مبادلات تجاری میان دو كشور طی سالهای 2011 تا 2015 اشاره و نوسان پیش آمده در آن را ناشی از تحریم های ناعادلانه ای دانست كه كشورمان را درگیر خود كرد.
بر اساس اعلام دیپلمات ارشد اقتصادی كشورمان در سئول، حجم مبادلات تجاری دو كشور طی سالهای یاد شده به ترتیب 17 میلیارد، 14 میلیارد، 10 میلیارد، 8.7 میلیارد و 6.1 میلیارد دلار بوده است.
وی در ادامه سخنان خود به سفر سال گذشته میلادی (2015) رئیس جمهوری كره جنوبی به چهار كشور خاورمیانه اشاره كرد و گفت: وی در این سفر بر اساس اخبار و گزارش های منتشر شده، مجموعه ای از قراردادها را به امضا رسانده اما قصد دارد قراردادهایی بزرگتر را در بخش های صنعتی، سازندگی، انرژی، مالی، بانكی و صنعتی و ساخت راه آهن، سدسازی و بیمارستانی در تهران امضا كند.
لطفی یادآور شد: در زمینه فن آوری اطلاع رسانی نیز اعلام شده است كه صادرات كره به ایران افزایش می یابد و همزمان كره ای ها گفته اند از این پس واردات نفت و پتروشیمی از كشورمان را افزایش خواهند داد.
وی گفت: دولت كره تاكید كرده است كه همكاری با ایران باید قویتر از هر زمانی باشد و این كشور به دنبال تنوع همكاری و روابط مشاركتی تجاری و تقویت مناسبات با تهران است. شاید به همین خاطر است كه رسانه های كره ای از این سفر به عنوان نقطه عطف در روابط دو كشور و از ایران به عنوان سرزمین فرصت ها نام می برند.
كارشناس ارشد اقتصادی ایران در سئول در ادامه افزود: كره جنوبی نیك می داند كه ایران چهارمین دارنده ذخایر بزرگ نفت و دومین دارنده ذخایر بزرگ گاز دنیا است؛ بنابر این قصد دارد همانند گذشته، در پروژه های انرژی ایران مشاركت فعال داشته باشد.
او ادامه داد: دولت كره همچنین ارزیابی هایی نیز از بازار ایران با 80 میلیون نفر جمعیت به عمل آورده و اعلام كرده است كه قدرت خرید مردم در ایران بتدریج با اجرای كامل «برجام» افزایش خواهد یافت و بخش خصوصی در آینده در ایران پرقدرت تر از هر زمانی خواهد بود.
«پارك گئون هی» رئیس جمهور كره جنوبی به دعوت دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری كشورمان سفر سه روزه خود را از 12 اردیبهشت ماه جاری به تهران آغاز می كند.
براساس گزارش ها، در این سفر اسناد مهمی در خصوص گسترش همكاریهای دو كشور در زمینه های مختلف امضاء خواهد شد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید