Performancing Metrics

چرا اوراق قرضه از آمریكا خریدند | اتاق خبر
کد خبر: 337376
تاریخ انتشار: 8 اردیبهشت 1395 - 12:29
عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:
عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اظهار تاسف از خریداری اوراق قرضه از آمریكا در دولت قبل، گفت: مسئولان دولت قبل باید پاسخ دهند كه چرا این اوراق را از آمریكا خریداری كرده اند.

اتاق خبر - احمد شوهانی به تشریح عملكرد دولت قبل در خرید دو میلیارد دلار اوراق بهادار پرداخت و گفت: دولت قبل كه در ظاهر رویكرد ضد استكباری داشت چرا پول و سرمایه ایران را به آمریكا برده و اوراق بهادار آمریكا را خریداری كرده است، این عمل جای سئوال دارد؟

وی ادامه داد: این پرسش ایجاد شده كه مگر نمی دانستند آمریكا دشمن ما است؟ مگر این رفتار آمریكا مسبوق به سابقه نبوده است؟ بارها محاكم قضایی آمریكا با دلایل واهی ما را محكوم كرده اند؛ چه كسی فكرش را می كرد كه دو میلیارد دلار را دو دستی تقدیم این كشور كنیم؟
این عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاكید كرد: به طور جد باید پیگیری شود كه مشاورین دولت قبل چه كسانی بودند و با چه هدفی این اوراق را خریداری كرده اند .
شوهانی با بیان اینكه برخی می خواهند این موضوع دو میلیارد دلار را به برجام ارتباط دهند، گفت: این موضوع به هیچ عنوان به برجام ربطی ندارد چرا كه برجام با تحریم های هسته ای مرتبط است.
وی با مطرح كردن این پرسش كه دولت یازدهم مگر در این جریان چه گناهی دارد؟ گفت: عده ای كه دنبال ربط دادن این موضوع با برجام هستند باید بدانند آیا این دولت باید اشتباهات دولت گذشته را به دوش بكشد؟ چرا باید در این جریان مورد انتقاد واقع شود؟
این نماینده مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: در موضوع دو میلیارد دلار باید با شیوه های حقوقی از مراجع بین المللی و بی طرف تقاضای كمك كنیم و به شكایت بپردازیم چرا كه این انتظار مردم و مسئولان است و دولت هم واقعا در حال پیگیری مناسب است كه جای قدردانی دارد.
شوهانی درباره اینكه آیا مجلس نسبت به خرید این اوراق بهادار در جریان بوده است یا خیر؟ گفت: این موضوع به طور ناگهانی آشكار شد و حتی دولت یازدهم هم بی خبر بود؛ اگر مجلس
می دانست به طور حتم با آن برخورد می كرد.
وی ادامه داد:مقصران این موضوع باید به ملت پاسخ دهند و نمایندگان مجلس نیز در كمیسیون امنیت ملی روی آن بحث خواهند كرد چرا كه حاشیه ها باید برای مردم روشن شود.
این عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاكید كرد: عده ای به دنبال ارتباط دادن این دو میلیارد با برجام هستند كه این مظلومیت دولت یازدهم را نشان می دهد؛ دولت نیز در این جریان باید با شفافیت كامل اذهان عمومی را از حقیقت ماجرا مطلع كند.
دیوان عالی آمریكا چهارشنبه هفته گذشته (اول اردیبهشت ماه) حكم داد كه حدود 2 میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده ایران باید برای پرداخت غرامت به خانواده های نظامیان آمریكایی كشته شده در حمله سال 1983 به پایگاه تفنگداران دریایی آمریكا در بیروت، برداشت شود.
ولی‌الله سیف رئیس بانك مركزی پیشتر درباره توقیف بیش از 2 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در آمریكا گفت: متاسفانه در دولت گذشته، هنگام خرید اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری‌های دلاری، سهل‌انگاری‌ شده و دقت كافی و احتیاط های لازم صورت نگرفته است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید