دلایل نوسان قیمت طلا چیست؟ | اتاق خبر
کد خبر: 337529
تاریخ انتشار: 8 اردیبهشت 1395 - 14:48
آلبرت بغزیان در گفتگو با اتاق خبر پاسخ داد
در سال 90 شاهد حباب قیمتی در بازار طلا و افزایش شدید قیمت بودیم اما امکان تکرار این اتفاق تا حد زیادی منتفی است.

یک کارشناس اقتصادی علت نوسانات قیمت طلا در کشور این امر را ناشی از تغییرات قیمت ارز و قیمت جهانی طلا دانست.

آلبرت بغزیان اقتصاددان و عضو شورای رقابت در پاسخ به سوال خبرنگار اتاق خبر در مورد نوسانات قیمت طلا، با اشاره به تغییرات قیمت ارز و سکه در کشور گفت: در حقیقت به همراه تغییرات نرخ ارز و به خصوص دلار در کشور، قیمت طلا نیز دچار تغییرات قیمتی می شود. اما نوسانات شدید قیمت طلا در کشور متاثر از نوسانات شدید قیمت طلا در سطح دنیا می باشد.

بغزیان در مورد تاثیر میزان ذخایر طلای کشورهای مختلف در نوسانات بازار طلا، با اشاره به وضعیت ذخایر طلای آمریکا افزود: در حقیقت هنگامی که دولت آمریکا خبر از رشد اقتصادی کشور خود می دهد تاثیر آن را در افزایش نرخ دلار میبینیم. به دلیل تمایل برای نگهداری دلار از سوی دولت ها و مردم به دلیل اعتمادی که به این ارز دارند شاهد کاهش قیمت طلا می شویم. اما در صورت بروز مسائلی مانند جنگ و کسر بودجه این روند شکل معکوس به خود می گیرد و نتیجه آن، افزایش قیمت طلا است.

این اقتصاددان با اشاره به رشد اقتصادی کشورهایی مانند هند و چین و تاثیر آن در قیمت جهانی طلا تصریح کرد: این کشورها با افزایش درآمدهای خود اقدام به خرید و ذخیره سازی طلا خواهند کرد تا در صورت مواجه شدن با رکود و مشکلات اقتصادی ناشی از کسر بودجه اقدام به فروش این ذخایر برای جبران کسر بودجه خود کنند.

عضو شورای رقابت با نفی تاثیرگذاری ایران بر بازار جهانی طلا علت این امر را کم بودن سهم ذخایر طلای ایران دانست و اعلام کرد: به دلیل اینکه ذخیره طلای ایران در مقایسه با سایر کشورها بسیار کم است افزایش و کاهش این ذخایر نمی تواند نقش زیادی در نوسانات قیمت طلای جهانی داشته باشد.

وی با ذکر مثالی در مورد تاثیر پذیری قیمت دلار و طلا از یکدیگر و تاثیر آن در اقتصاد ایران ادامه داد: این تاثیرگذاری با توجه به قیمت هر یک اونس طلا در مقابل دلار است و با توجه به  نرخ دلار در مقابل ریال قیمت طلا در کشور به دست می آید.

بغزیان با اشاره به افزایش قیمت طلا در سال 89 و 90 افزود: در حال حاضر نوسانات قیمت طلا تا حدود زیادی عادی و طبیعی است. در سال 90 به دلیل جوسازی ها و بازار سازی ها افراد سوداگر از حباب قیمتی استفاده کردند. در حال حاضر قیمت طلا در بازار به قیمت دلار وابسته است و این امر به میزان ارز وارد شده به بازار از سوی بانک مرکزی ارتباط دارد.   

این اقتصاددان با رد احتمال افزایش قیمت طلا مانند آنچه که در سال 90 رخ داد، اعلام کرد: در حال حاضر شرایط اقتصادی کشور به گونه ای است که احتمال بروز جهش قیمتی و ایجاد حباب به مانند آنچه که در سال 90 اتفاق افتاد وجود ندارد و احتمال بروز این اتفاق بسیار کم است.

عضو شورای رقابت با اعلام کمبود نقدینگی در اقتصاد کشور گفت: در آن سال ها نقدینگی زیادی از سوی دولت به جامعه تزریق می شد و به همین دلیل بخش از سرمایه ها به طرف بازار هایی مانند ارز و طلا سرازیر می شد. در حال حاضر تنها در صورت بروز اتفاقی خاص ممکن است نوسانات سال 90 رخ  دهد و حتی کاهش قیمت نفت نیز نتوانسته موجب بروز نوسانات شدید در بازار طلا شود.

وی گفت: زمانیکه آمار سفرها در کشور افزایش می یابد قیمت طلا و ارز تا حدی دچار افزایش می شود اما این نوسانات ادامه دار و طولانی مدت نیست و بعد از  اتمام مسافرت ها قیمت ها به حدود اولیه خود بازمی گردد.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید