آغاز به كار همایش بین المللی خلیج فارس، ظرفیت ها و چالش های پیش روی در قشم | اتاق خبر
کد خبر: 337735
تاریخ انتشار: 9 اردیبهشت 1395 - 12:28
همایش بین المللی «خلیج فارس، ظرفیت ها و چالش های پیش روی» با حضور آیت الله سیدمحمد خامنه ای رئیس بنیاد ایرانشناسی و برخی مقام های علمی ایران و چند كشور خارجی در قشم آغاز به كار كرد.

اتاق خبر: دبیر اجرایی این همایش روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار كرد: تاكید بر نقش و جایگاه خلیج فارس از بعد ژئوپولتیك، تاریخی، حقوقی و حاكمیت بیش از 2500 ساله ایران بر این آب راه بین المللی از مهمترین برنامه های این همایش است.
مهرداد كریمی ادامه داد: بررسی اهمیت تاریخی خلیج فارس و جایگاه فرهنگی آن به عنوان یك عامل مهم ارتباطات فرهنگی و منطقه ای از دیگر اهداف این همایش علمی و بین المللی است.
وی با بیان اینكه تاكنون فصل نامه مطالعات خلیج فارس در پنج شماره توسط بنیاد ایران شناسی منتشر شده است، گفت: مقاله های همایش یاد شده نیز در قالب یك ویژه نامه از سوی بنیاد ایران شناسی منتشر می شود.
كریمی با بیان اینكه در این همایش آیت الله سیدمحمد خامنه ای، امام جمعه شهرستان قشم و نمایندگانی از كشورهای عراق، بحرین و همچنین رئیس كمیته یونسكو در كشورمان سخنرانی می كنند، یادآوری كرد: مهمانان داخلی و خارجی این همایش بین المللی در زمینه تاثیر انگلستان در جعل نام خلیج فارس، باستانشناسی در خلیج فارس، میراث ناملموس این آب راه بین المللی و همچنین دانش دریانوردی ایرانیان مطالبی ارائه می كنند.
دبیر اجرایی همایش بین المللی خلیج فارس، ظرفیت ها و چالش های پیش روی، افزود: در این همایش 2 كتاب نیز با موضوع دریانوردی و خلیج فارس رونمایی می شود.
كریمی اظهار كرد: با توجه به برگزاری دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در تاریخ دهم اردیبهشت و همزمانی آن با آیین روز ملی خلیج فارس، این همایش مهم و بین المللی به جای جمعه، یك روز پیش تر و در تاریخ پنجشنبه نهم اردیبهشت در منطقه آزاد قشم آغاز به كار كرد.
به گزارش ایرنا، نیروهای استعمارگر پرتغال كه اوایل قرن 16 میلادی با هدف فعالیت های اقتصادی وارد جزایر جنوبی ایران شدند، پس از آگاهی از دفاع نیروهای كشورمان در مقابل نیروهای متجاوز عثمانی با ایجاد ساختمان های نظامی (قله های سه گانه در جزایر قشم، لارك و هرمز) اقدام به اشغال این جزایر كردند.
جزایر سه گانه كشورمان حدود 117 سال در اشغال امپراتوری بزرگ پرتغال بود تا اینكه نیروهای دلاور كشورمان به فرماندهی سردار امامقلی خان با یورش به مواضع نیروهای بیگانه و استعمارگر پرتغال، آنان را مجبور به ترك جزایر ایرانی قشم، لارك و هرمز كردند.
همایش بین المللی خلیج فارس، ظرفیت ها و چالش های پیش روی برای نخستین بار به صورت سراسری با مشاركت بنیاد ایران شناسی و سازمان منطقه آزاد قشم برگزار می شود.

منبع:ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید