اولین نسل موتورهای کم مصرف و پاک خودرو در دنیا ساخته شد (+عکس) | اتاق خبر
کد خبر: 337760
تاریخ انتشار: 9 اردیبهشت 1395 - 14:46
ميزان انتشار گاز از اگزوز خودروهاى مجهز به موتورهاى اكوبلو، باعث شد تا موتورها موفق به اخذ استاندارد سطح ٦ اروپا شوند

دغدغه محیط زیست این روزها کوچک نیست. خودروها بیش از هر چیز دیگری در آلودگی محیط زیست و مصرف انرژی‌ها نقش دارند. قانون‌ها و فعالان حمایت از محیط زیست هر روز بیشتر می‌شوند و خودروسازان نیز موظف به رعایت استانداردهایی برای کاهش آلودگی‌های ناشی از محصولات خود هستند.

 به گزارش اتاق خبر به نقل از  عصر ایران کمپانی خودرو سازی فورد با تشریح جزئيات مرتبط با موتورهاى ديزلى و "اكو بلو"  آن را یکی از بزرگترین موفقیت‌‌ها و دست‌آوردهای زیست‌محیطی صنعت دانست.

اولین نسل موتورهای کم مصرف و پاک خودرو در دنیا ساخته شد (+عکس)


 اين شركت اعلام كرد موتورهاى جديد به بهينه‌سازى مصرف سوخت و كاهش انتشارگازهاى گلخانه‌اى كمك می‌كند.

گستره جديد اين موتورهاى ديزلى دو ليترى که "اکوبلو" نامیده می‌شود، اولین نسل موتورهای پاک و کم مصرف به شمار می‌آید و می‌تواند تحول بزرگی در صنعت موتورسازی ایجاد کند.

در اين موتور فورد،  ميله‌هاى چرخ دنده به صورت ماژولار طراحى شده است. اين طراحى حدود ١٣ درصد به بهره‌ورى سوخت كمك مى‌كند. انتظار مى‌رود خودروهاى اكو بلو ديزلى قدرت آينده اين شركت را در ساخت وسائل موتورى تجارى افزايش دهد.


سامانه هاى حمل نقل تجارى و عمومى اولين مشتريان موتورهاى جديد فورد هستند. در اين توسعه، قدرت گشتاور در مقايسه با موتورهاى ٢/٢ ليترى معمولی حدود ٢٠ درصد افزايش یافته است.

فورد همچنين از طراحى ورودى آينه اى  براى يكپارچه سازى ورودى منيفولدها- جهت چرخش عقربه هاى ساعت براى سيلندرهاى ١ و ٢ و خلاف چرخش عقربه هاى ساعت براى سيلندرهاى ٣ و ٤- بهره مى‌برد. اين موضوع  تركيب يكنواخت ميزان سوخت و هوا در محفظه احتراق را تضمين مى‌كند.

اولین نسل موتورهای کم مصرف و پاک خودرو در دنیا ساخته شد (+عکس)

يك مجموعه توربوشارژ جديد نيز براى ارسال هوا در سرعت‌هاى پايين‌تر در مقايسه با موتورهای ٢/٢ ليترى به سامانه جديد اضافه شده است كه مى‌تواند نيروى گشتاور ٣٣٨ نيوتن متر و دور موتور يك هزار و ٢٥٠ را توليد كند. فورد همچنين اعلام كرده، كه انواع 1.5 ليترى اين خودروها نيز به زودى به چرخه موتورهاى اقتصاد و سازگار با محيط زيست اضافه خواهند شد.


اين موتور كاهش ٤ دسى بلى سرو صداى خود را مديون كاهش سرو صداى رادياتور است. به علاوه طراحى مدل‌هاى جديد در موتورهاى اكوبلو، به كاهش اصطكاك كمك كرده و باعث احتراق تميزتر سوخت مى شود.

 ميزان انتشار گاز از اگزوز خودروهاى مجهز به موتورهاى اكوبلو، باعث شد تا موتورها موفق به اخذ استاندارد سطح ٦ اروپا  شوند. لازمه اخذ اين استاندارد كاهش انتشار ٥٥ درصدى مونوكسيد نيتروژن در مقابل استانداردهاى مرحله پنجم است.

فورد ادعا كرده با ويژگي موتورهايش بسيارى از استاندرادهاى جامعه جهانى را در اروپا، آمريكا و آسيا به دست خواهد آورد و بازار بزرگ خودروهاى تجارى را از آن خود مى‌كند.

94105

نظرات
ADS
ADS
پربازدید