Performancing Metrics

کشف ژنی که انسان را جوانتر نشان می‌دهد | اتاق خبر
کد خبر: 338137
تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1395 - 17:10
محققان مرکز پزشکی نوتردام دانشگاه اراسموس در هلند موفق به شناسایی یک تنوع ژن خاص شده‌اند که می‌تواند افراد را حدود دو سال جوانتر از سن واقعی‌شان نشان دهد.

اتاق خبر - به نقل از خبرگزاری فرانسه، دانشمندان در حال حاضر می‌دانند که این ژن موسوم به "MC1R" مسئول تولید موی قرمز و پوست رنگ‌ پریده است اما آن‌ها اکنون یک تنوع را در این ژن شناسایی کرده‌اند که بنظر می‌رسد انسان‌ها را سریعتر پیر می‌کند.

به گفته محققان، برای نخستین بار یک نوع ژن شناسایی شده که تا حدی دلیل جوانتر یا پیرتر نشان دادن افراد را توضیح می‌دهد.

تحقیقات پیشین نشان داده‌اند که ژنهای یک فرد و عوامل محیطی بطور مساوی در اینکه یک فرد چند ساله به نظر می‌رسد، مشارکت دارند.

تحقیقات دیگری نشان داد که سن قابل درک از روی چهره از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا می‌توان آن را با سلامت حقیقی فرد و خطر احتمال مرگ زودهنگام وی مرتبط کرد.

برای تحقیق حاضر، دانشمندان ژنوم بیش از 2600 هلندی اروپایی را به دنبال انواع دی‌ان‌ای مرتبط با تفاوت‌ها در سن قابل درک از چهره فرد و چروک‌های آن همانطور که از تصاویر دیجیتال صورت برآورد شده بود، بررسی کردند. قویترین سرنخ برای سن قابل درک از روی چهره متعلق به انواع دی‌ان‌ای در ژن "MC1R" بود.

محققان توانستند یافته‌های خود را در دو پژوهش بزرگ اروپایی دیگر تائید کنند. اثر تنوع ژن "MC1R" تحت تاثیر سن، جنسیت، رنگ پوست یا آسیب ناشی از خورشید قرار ندارد.

ژن "MC1R" همچنین برای نقش آن در ترمیم التهاب و آسیب دی‌ان‌ای شناخته شده است که ممکن است در جوان یا پیر نشان داده شدن چهره فرد تاثیر داشته باشند. این تحقیق در مجله منتشر Current Biology شده است.

ایسنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید