ضرورت همکاری مجلس دهم با دولت در جهت تحقق اهداف اقتصادی | اتاق خبر
کد خبر: 338197
تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1395 - 15:22
در گفت و گوی نمایندگان مجلس با اتاق خبر تشریح شد:
نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با اتاق خبر تصریح کرد: اینگونه به نظر می رسد که در بدترین حالت ممکن مجلس دهم در مسیر عملکرد دولت اشکال تراشی و چوب لای چرخ گذاشتن ها را پیش نمی گیرد و برخلاف مجلس نهم برخوردی کینه توزانه نخواهد داشت.

اتاق خبر - از دید ناظران سیاسی برگزاری دور دوم دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و تعیین سرنوشت 68 کرسی باقیمانده، دورنمای همکاری های مجلس و دولت را  تا حدود زیادی روشن ساخت. در همین راستا پیگیری  مسایل مهمی همچون اجرای برجام، خروج از رکود و همچنین بهره برداری از فضای بوجود آمده در دوران پسا توافق به عنوان مهمترین اولویت های دولت تدبیر و امید، بدون همراهی و تعامل سازنده با مجلس آتی دشوار می نماید. در این میان اتاق خبر با توجه به اهمیت این موضوع در گفت و با 3 تن از نمایندگان مجلس، به بررسی دورنمای همکاری های مجلس دهم با دولت می پردازد.

رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی، اولویت مجلس دهم

عباسعلی منصوری آرانی نماینده مردم کاشان و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، در ابتدای این گفت و گو ضمن بیان مهمترین  اولویت های دولت در سال جاری، با اشاره به موضوع برجام و اهمیت آن در سیاست های کلان کشور اظهار داشت: کلیات برجام بحثی است که به کل نظام مربوط می شود و آنچه را که در خصوص برجام صورت پذیرفت بحثی راهبردی و استراتژیک بود. بنابراین موضوع برجام مختص به یک جریان، گروه یا شخص نیست و علی القاعده باید برجام را تصمیم نظام قلمداد کرد. آثار برجام شامل سه بعد کوتاه، میان و بلندمدت است که هرکدام از آنها را باید در جایگاه خودش به بحث و گفت و گو نشست و دید اقداماتی را که برجام در این سه رویکرد انجام داده است چیست.

وی افزود: بر همین اساس در رویکرد کوتاه مدت پرونده PMD بسته شد، غنی سازی در حال انجام است، و به جرگه صادرکنندگان آب سنگین وارد شدیم، و سرانجام حباب اسلام هراسی و ایران هراسی از بین رفت.

آرانی ادامه داد: در رویکرد میان مدت راکتور آب سنگین اراک باز طراحی می شود و در بلندمدت که بازه زمانی 10 ساله را شامل می شود از تمامی چارچوب های محدود کننده و تحریم ها خارج شده و خواهیم توانست بیشتر و فراتر از آنچه که در گذشته وجود داشت، در حوزه های فناوری هسته ای کار کنیم.

این نماینده مجلس نهم در پاسخ به پرسشی مبنی بر ترکیب مجلس آینده و نحوه همکاری آن با دولت گفت: عقیده من این است که مجلس دهم، مجلسی منطقی، چارچوبه ای و فراجریانی است و می تواند تشخیص دهد که با موضوعات راهبردی، تاکتیکی و میدانی چه برخوردی داشته باشد. بنابراین بنظر می رسد تعاملی منطقی میان دولت و مجلس وجود داشته باشد و در سایه این تعامل حرکتی رو به جلو در کشور بوجود بیاید.

آرانی همچنین در مورد مهمترین اولویت های مجلس آینده نیز اظهار داشت: مجلس دهم باید سه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را در دستور کار خود قرار دهد، که در کوتاه مدت و میان مدت این مجلس اجرایی شود و در بلند مدت نیز تا مجلس یازدهم پیگیر مسایل مربوط به کشور باشد. بدون شک بیکاری جوانان ما که رقمی در حدود 7 میلیون نفر را شامل می شود یک گرفتاری بزرگ به حساب می آید که  حل این مشکل باید با کمک به تولید داخلی و به عبارت دیگر حرکت در چهارچوب اقتصاد مقاومتی عملیاتی شود.

وی ادامه داد: همچنین مجلس دهم حتما باید نظر خود را به سمت مشکلات معیشتی و گرفتار ی های اقتصادی معطوف کند. باید با دیدی صادرات محور و ورود ارز به کشور بتوان امید و نشاط و حرکت را به جامعه ای که نیازمند آن است تزریق کرد. لازمه ایجاد این نشاط در سایه ی این است که بتوانیم در بعد اقتصادی کارآمد جلوه کردهتا مردم بتوانند این تحول اقتصادی را در کوتاه مدت و میان مدت لمس و آثار اقتصاد پویا در کشور را مشاهده کنند. البته باید خاطرنشان کنم  که بدلیل وجود فشارهای اقتصادی سختی که در این سالها مردم آن را تجربه کرده اند، بسیار سخت است تا بتوان نوید وعده های بلند مدت را داد. عدم رعایت این نکنه ممکن است موجبات جلب توجه جامعه به سوی شعارهای پوپولیستی را فراهم بیاورد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان ضمن بیان فعالیت های مجلس نهم در ارزیابی کارنامه آن به خبرنگار اتاق خبر گفت: مجلس نهم در میان دو دوره متفاوت که دو رویکرد متفاوت را نیز داشتند حضور داشت، که یکسال از آن را در زمان دولت دهم که برنامه های آن خاتمه یافته بود و پولی را در خزانه نداشت و با مشکلات بسیار زیادی از لحاظ اقتصادی نیز دست به گریبان بود سپری کرد.

وی افزود: در باقی زمان حضور این مجلس که با روی کار آمدن دولت جدید همراه شد، همچنان مشکلات دولت قبل پابرجا بود و خزانه اقتصادی کشور خالی بود و مجلس سعی کرد تا دولت را در زمینه های مختلف از قبیل برجام یاری نماید. این اقدام بنیادی نقطه ی عطفی در میان دوره های مختلف مجلس به حساب آمده  که موجب شد پیروزی توام با مذاکره را توانستیم پشت سر بگذاریم.  اگر کمک مجلس وجود نداشت دولت قطعا قادر نبود از این آزمایش خارج شود.  در نهایت با وجود شرایط بسیار سختی که برای مجلس نهم وجود داشت، من حیث المجموع معدل خوبی داشته است که نقطه عطف ۀن موضوع برجام است. 

مجلس یازدهم در مسیر تعامل با دولت

از سوی دیگر احمد شوهانی نماینده مردم ایلام و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ضمن اشاره به موضوع برجام و اهمیت آن برای کشور گفت: همانطور که رسیدن به توافق و ختم شدن آن به برجام کاری سخت، نفس گیر و پیچیده ای بود؛ روند اجرایی آن سخت تر خواهد بود. این قیاس به این دلیل است که نتیجه نهایی مذاکرات به متنی چند صفحه ای مشترک ختم شد، با این حال در زمان اجرای این توافق ممکن است هریک از طرفین تفسیر خاص خودشان را داشته باشند.

وی افزود: بر این اساس آنچه را که ما تاکنون از نحوه اجرای توافق از سوی طرف مقابل دیده ایم به شکل ایده آل بنظر نمی رسد ولی از سویی دیگر این که گفته شود برجام کاملا اجرا نشده است نیز برداشت بسیار نابجایی خواهد بود.

شوهانی ضمن بیان چالش هایی که در مسیر اجرای برجام قرار دارد،  با اشاره به برخی از اظهار نظرها مبنی بر عدم لغو تحریم های ایران و ناکارآمد بودن چارچوب توافق هسته ای برای کشور گفت: نظام سیاس دولت آمریکا نظام سیاسی پیچیده ای است و همه ی اختیارات در دست رئیس جمهور نیست؛ در ضمن اینکه کار بوجود آمدن تحریم ها به صورت یک شبه بوجود نیامده است پس نباید این انتظار وجود داشت که همگی مسائل به فاصله اندکی قابل حل شدن باشند.

وی ادامه داد: همچنین باید این اعتراف را نیز کردکه موضوعات به شکلی رو به جلو و مثبت در حال پیش رفتن است، و طرف آمریکایی ها نیز بر این نکته اذعان می کنند که ایران به تعهدات خود پایبند است و همین انتظار در قبال پایبندی از سوی ما نیز برای طرف مقابل وجود دارد. هم اکنون مسیر برداشته شدن تحریم ها در حال انجام است و مستحضر هستید که گروههای مختلف و متعددی از روسای جمهور و نخست وزیران و هیات های اروپایی به ایران سفر می کنند و مسیر شکلی درست و مثبت دارد. هرچند سنگ اندازی هایی نیز شده است، ولی این که گفته شود برجام کاملا شکست خورده حاصل تفسیر غلطی است که بعضی ها آنرا انجام می دهند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در مورد نحوه تعامل مجلس آتی با دولت تصریح کرد: در دور آینده مجلس رابطه ی دولت و مجلس شکل بهتری خواهد داشت و چون جمع زیادی از دوستان دولت هم وارد مجلس می شوند، بنظر من در مقایسه با این مجلس تعامل بیشتر خواهد شد، رابطه بهتر می شود و مجلس نیز شکلی همسو تری خواهد داشت.

وی افزود: از نظر من مهم ترین اولویت هایی که بهتر است در دستور کار دولت و مجلس قرار بگیرد، اقتصاد، حل مساله معیشت مردم، بیکاری جوانان است و این موضوع باید در اولویت همگان قرار داشته باشد.

نماینده مردم ایلام در رابطه با عملکرد مجلس نهم و نحوه همکاری های این مجلس با دولت، به خبرنگار اتاق خبر گفت: بدلیل اینکه این که این مجلس در زمان دو دولت قرار داشته است، دوره کاری سختی را پشت سر گذاشت ولی عقیده ای که دارم، این است که این مجلس هرآنچه را که در توان داشت انجام داد و این موضوع حتی در حال حاضر که این مجلس روزهای پایانی دوره کاری خود را سپری می کند با جدیت دنبال می شود.

وی تاکید کرد: هم اکنون نیز بدلیل در دستور کار قرار داشتن بحث بودجه سال 95 تا لحظات آخر، مجلس روزهای پر کاری را پشت سر می گذارد. از دستاوردهای این مجلس نیز می توان به در دستور کار قرار گرفتن قوانین مفید و خوب اقتصادی توسط آن نیز اشاره کرد.

شوهانی در پایان خاطرنشان ساخت: در نهایت من عقیده دارم که دولت و مجلس باید همکاری های جدی در خصوص رفع مشکلات و معضلات اقتصادی کشور داشته باشند. مجلس آینده می تواند در ضمن کمک به دولت در حل مسائل اقتصادی، از طریق حل خلاء های قانونی به صورت ضرورت، اصلاح قانون انتخابات را نیز در دستور کار خود قرار دهد. وی در پایان افزود: باید شفاف سازی های لازم را در جهت حل مشکلات اجرایی در بحث انتخابات شامل موارد مالی، تائید صلاحیت ها و... انجام داد.

سیاست زدگی مهمترین آفت مجلس نهم

غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم نیز در رابطه مساله برجام به اتاق خبر گفت: جدا از تمام تعهدات کاغذی برجام و روح تفاهم نامه ای که دارد، متاسفانه بعضی از کار شکنی ها از سوی دولت آمریکا در این موضوع دیده می شود. با این حال و در هر صورت برجام اقدامی بسیار مثبت به حساب می آید. بر این اساس و در راستای انجام این توافق، ایران به تعهداتش عمل نموده است و امیدوارم از سوی طرف مقابل نیز این اتفاق روی دهد و مسائل تنها شکل کاغذی را نداشته باشند.

جعفرزاده  در پاسخ به این پرسش که چشم انداز تعاملات مجلس دهم و دولت را چگونه ارزیابی می کند تصریح کرد: اینگونه به نظر می رسد که در بدترین حالت ممکن مجلس دهم در مسیر عملکرد دولت اشکال تراشی و چوب لای چرخ گذاشتن ها را پیش نمی گیرد و برخلاف مجلس نهم برخوردی کینه توزانه نخواهد داشت. در نتیجه این مجلس سعی خواهد کرد به دولت کمک کند.

وی ادامه داد: برای تحقق اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل الزاماتی دیده شده، که یکی از آنها حفظ آرامش روانی و  جلوگیری از ایجاد استرس در جامعه است.

نماینده مردم رشت در خصوص تخصیص اولویت بندی فعالیت مجلس دهم خاطر نشان کرد: در درجه اول و در حیطه اقداماتی که الزاما باید انجام شوند، اولویت اول مجلس دهم موضوع اشتغال و سپس توسعه خدمات تامین اجتماعی است تا با ایجاد فراگیری بیشتر بتواند مشکلات معیشتی مردم را حل نماید.

جعفرزاده در پایان افزود: متاسفانه عملکرد مجلس نهم چندان مناسب به نظر نمی رسد و این مجلس با داشتن شاکله ای سیاسی، با مشکلات عدیده ای نیز دست و پنجه نرم می کرد. بنابراین سیاست زدگی از بزرگترین آفت مجلس نهم محسوب می شود.

94110ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید