۵هزارمعلول تهرانی درانتظار دریافت خدمات | اتاق خبر
کد خبر: 338200
تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1395 - 20:24
معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران از پشت نوبت بودن ۵ هزار معلول در استان برای دریافت خدمات بهزیستی خبر داد و گفت: در سال جاری در هر شهرستان یک خیابان برای معلولان مناسب‌سازی می‌شود.

به گزارش اتاق خبر، محمدرضا اسدی در نشست خبری مسئولان بهزیستی در خصوص توزیع کارت معلولیت گفت: در سال گذشته ۹۰ درصد از کارت‌هایی که در کشور تولید و توزیع شد مربوط به معلولان استان تهران بود، به طوری که از ۲۰ هزار کارت ۱۸ هزار کارت مربوط به معلولان استان تهران بود.

اسدی با اشاره به اینکه ۱۵۰ هزار معلول در استان تهران تحت پوشش بهزیستی هستند، تاکید کرد: ۱۰ درصد این افراد در مراکز روزانه و شبانه نگهداری می‌شوند که ۲ هزار و ۶۷۳ نفر آنها معلول مجهول‌الهویه هستند.

وی اظهار داشت: بهزیستی ماهانه ۶۰۰ هزار تومان به عنوان یارانه برای معلولان مجهول‌الهویه به مراکز پرداخت می‌کنند که کافی نیست و چون این افراد دفترچه درمانی ندارند، خدمات دارویی و ... آنها زیاد می‌شود و مابقی با کمک خیرین تامین می‌شود.

معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران گفت: در سال جاری ۵۰ هزار کارت برای معلولان قرار است توزیع شود که روزانه ۵۰۰ تا هزار کارت چاپ خواهد شد و اولویت با افراد دارای معلولیت شدید است که به درخواست خودشان کارت چاپ می‌شود.

اسدی تصریح کرد: در سال گذشته با اجرای توانبخشی مبتنی بر جامعه CBR توانستیم ۸ درصد از معلولان روستایی استان را تحت پوشش قرار دهیم و همچنین در شهر قدس نیز این طرح را برای معلولان با کمک خود آنها اجرایی کردیم و در سال جاری نیز قصد داریم آن را به شهرهای دیگر استان انتقال دهیم.

به گفته وی با کمک شهرداری از طریق کانون‌های سالمندی و سرای محلات تمام مناطق شهرداری تهران برنامه جامع توانبخشی مبتنی بر جامعه اجرایی خواهد شد.

معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران همچنین گفت: ۳۰۰ خانواده دارای ۳ فرد معلول را در شهر تهران شناسایی کردیم که ۹۰ خانوار در معرض بحران بودند و سال گذشته توانستیم به ۱۵ نفر آنها تا ۶۰ میلیون تومان کمک کنیم و برای ۷۵ نفر باقیمانده نیز در سال جاری از طریق کمک‌های مردمی برنامه‌هایی در دستور کار داریم.

اسدی گفت: همچنین در سال جاری در هر یک از خیابان‌های شهرستان‌های استان تهران یک خیابان دوستدار معلول برای دسترسی راحت معلولان، زنان باردار و ... مناسب‌سازی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ۴۰ هزار معلول از ۵۳ هزار تومان تا ۱۱۰ هزار تومان مستمری دریافت می‌کنند، گفت: ۵ هزار معلول نیز پشت نوبت دریافت خدمات بهزیستی هستند.

همچنین نوروزی  معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران در مورد طرح بشیر برای پیشگیری از طلاق گفت: در سال ۹۴، ۱۲۳۰ نفر تحت پوشش این طرح قرار گرفتند و همچنین از مشاوره‌های تلفنی نیز برخوردار شدند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه یکی از مهمترین برنامه‌های بهزیستی مشاوره تلفنی رایگان است که توانستیم ۳۰ نیروی جدید نیز جذب کنیم.

وی گفت: در حال حاضر خط تلفن ۱۴۸۰ با ۵۵ مشاور در دو شیفت فعال است که در پایان سال گذشته ۳۶ مشاور نیز به آن اضافه شد.

نوروزی افزود: در سال گذشته ۵۱۰ هزار تماس تلفنی موفق و ۴۰ هزار تماس تلفنی ناموفق با این خط برگزار شده است.

منبع: مهر

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید