Performancing Metrics

رانندگی با برلیانس H330 | اتاق خبر
کد خبر: 338282
تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1395 - 01:25
اینکه چرا پارس خودرو با آن گذشته درخشان باید مونتاژکننده محصولات چینی شود شاید برای همگان سوال است که ما نیز پاسخی برای آن نیافتیم.

این روزها که  انواع محصولات چینی به بازار ایران هجوم آورده اند ،حتما نام برلیانس را  در حوزه خودروهای چینی شنیده‌اید، اینکه چرا پارس خودرو با گذشته درخشان که به تولید محصولاتی چون ماکسیما، رونیز، مگان ، نیسان قشقایی و تیانا  می‌پرداخت حالا باید مونتاژ کار محصولات چینی شود شاید برای همگان مورد سوال است که ما نیز پاسخی برای آن نیافتیم .

 به گزارش اتاق خبر به نقل از عصر ایران یکی از این محصولات چینی پارس خودرو برلیانس H330 است که فرصتی پیش آمد تا این محصول جدید را مورد بررسی میدانی قرار دهیم.

طراحی ظاهری
  اینکه چرا محصولات برلیانس در ظاهر شباهت زیادی به ب‌ام‌و دارند نکته عجیبی نیست، چرا که با شروع شراکت برلیانس با این شرکت آلمانی، برلیانس توانسته کمی رنگ و بوی ب‌ام‌و را به خود بگیرد.

تجربه رانندگی با برلیانس H330 / چینی پارس خودرو چگونه است؟


مدل شاسی بلند برلیانس یک کپی کاری ماهرانه از ب‌ام‌و X1 محسوب می‌شود، اما در H330 پای نوآوری به میان آمده است. اینکه محصولات برلیانس در جهت هویت بخشی از یک جلوپنجره خاص با فرم T  بهره می‌برند نشان می‌دهد که چشم بادامی‌ها برای توسعه برلیانس در بازارهای جهانی عزم خود را جزم کرده‌اند!

در نمای جلویی H330 با یک درب موتور حجیم روبرو هستید که با توجه به ارتفاع خودرو و خطوط باد کرده اگرH330  را در آینه خودرویتان مشاهده کنید تصور اینکه یک شاسی بلند پشت سر شما قرار دارد دور از ذهن نیست. سپر جلو دارای خطوط زیادی است که در پایین آن مه‌شکن‌های دایره‌ای شکل جا خوش کرده‌اند. در نمای بغل هم به خطوط سیال و پف کرده گلگیرها بر می‌خوریم.

تجربه رانندگی با برلیانس H330 / چینی پارس خودرو چگونه است؟

 همچنین خطوط ایجاد شده در زیر و بالای درب‌ها طراحی نسبتا شلوغی را در ذهن تداعی می‌کنند و می‌توانست بهتر از این‌ها برای نمای جانبی وقت صرف شود.

  زمانی که به قسمت عقب خودرو که می‌رسیم تمام معادلات به هم می‌ریزد! جایی که هیچ هماهنگی با طرح کلی بدنه را ندارد و کمی بیننده را ناامید می کند.چراغ های عقب در قسمت بالایی خودرو تعبیه شده‌اند که ارتفاع خودرو را بلندتر از حد معمول جلوه می‌دهند و دو چراغ دنده عقب که پایین سپر جای گرفته‌اند داری طرحی ناهماهنگ با بدنه است.

برلیانس با ارائه مدل H320 نسخه هاچ‌بک این خودرو را هم روانه بازار کرده است تا این مدل بیش از پیش تکمیل گردد. در مجموع چهره برلیانس آنقدر تازه و جدید است که عابران نیم نگاهی به این خودرو داشته باشند.

نمای داخلی زشت یا زیبا...؟
 نمای داخلی با ترکیب پارچه و پلاستیک فشرده به رنگ کرم و هماهنگ شدن با رنگ مشکی قسمت بالایی داشبورد، بد نیست  اما ساده بودن داشبورد و نبود هیجان در قسمت داخلی خودرو خسته کننده به نظر می‌رسد.

جنس به کار رفته در داشبورد و قطعات کابین از کیفیت نسبتا پایینی برخوردار است

 

تجربه رانندگی با برلیانس H330 / چینی پارس خودرو چگونه است؟
تجربه رانندگی با برلیانس H330 / چینی پارس خودرو چگونه است؟


صفحه کیلومتر سه‌بعدی خودرو که شکلی دایره‌ای دارند ما را یاد مزدا3 و هیوندای توسان می‌اندازد. البته با کمی اختلاف در وضعیت قرارگیری شاخص‌های خودرو. نور پس زمینه ادوات و صفحه کیلومتر به رنگ زرد است و همچنین با روشن کردن خودرو  نور صفحه کیلومتر روشن می‌شود.

در طراحی کنسول‌ها و داشبورد از شلوغ‌کاری خبری نیست و جنس به‌کار رفته چنگی به دل نمی‌زند. تعبیه یک جا عینکی در بالای درب راننده و جای بطری در قسمت پایین درها از جزییات نمای داخلی به شمار می‌رود.

اینکه به طراحی کابین H330 نمره قبولی را بدهیم یا از آن ایراد بگیریم باید به فاکتورهایی از جمله قیمت خودرو و رقیبان چینی و همچنین سلیقه مشتریان  توجه کرد که خود نیز یک امر سلیقه‌ای محسوب می‌شود.

صفحه کیلومتر سه بعدی خودرو که شکلی دایره‌ای دارد همین قسمت در مزدا3 را تداعی می‌کند

تجربه رانندگی با برلیانس H330 / چینی پارس خودرو چگونه است؟


پس از باز شدن درها پشت فرمان نشسته و با تنظیم صندلی‌های دستی کمی در گودی فرو می‌رویم. بعد از آشنایی با کلیه ادوات و کلیدها اقدام به استارت پیشرانه می‌کنیم. در مورد استارت پیشرانه بد نیست بدانید که در نوع خود جدید و جالب است یک اهرم کوچک را باید چرخاند تا موتور استارت بخورد و اگر این اهرم را از جای در آورید می‌توانید از کلید خودرو برای استارت استفاده نمایید.

 نمونه مورد آزمایش از گیربکس اتوماتیک، سیستم ورود بدون کلید، سانروف و برخی از تجهیزات ایمنی و راحتی سود می‌برد. بعد از استارت پیشرانه 1.5 لیتری روشن می‌شود. دکمه Lever یا رها کننده گیربکس که همانند خودروهای سنگین، بزرگ است را فشار داده و دنده را از وضعیت پارک در حالت D قرار می‌دهیم.

خودرو بصورت آرام اقدام به حرکت می‌کند، رفته رفته پا را بر روی پدال گاز فشار داده تا جایی که زوزه خاصی بین دور موتور 2 تا 3 هزار از موتور به گوش می‌رسد که سوال برانگیز است. بعد از آن در دور موتور بالاتر صدای موتور به خوبی قابل حس است.

گیربکس وظیفه خود را به خوبی انجام می‌دهد. در هنگام رانندگی پرگاز دورموتور تا محدوده 5500 بالا رفته و دنده‌ها یکی پس از دیگری تعویض می‌شوند اما در رانندگی هیجانی یک ضعف کوچک بین هماهنگی پیشرانه و گیربکس حس می‌شود که قابل اغماض است.

قدرت و کشش موتور در دنده‌های 1 و 2 قابل قبول است، اما در دنده 3 و 4 با کمبود گشتاور مواجه هستیم که قطعا  در مسیرهای برون شهری و کوهستانی آزار دهنده خواهد بود. با توجه به سیستم تعلیق مک فرسون در جلو و فنر پیچشی در عقب، همانند دیگر هم وطنان چینی رانندگی کمی خشک بنظر می‌رسد.

تست شتاب و ترمز
با توجه به وزن 1270 کیلوگرمی این سدان و موتور 103 اسب بخاری شتاب 11.9 ثانیه‌ای آن دور از انتظار نیست و ترمزها که در نمونه اتوماتیک 4 چرخ دیسکی هستند به خوبی از پس این خودرو برمی‌آیند. لازم به ذکر است که در نمونه گیربکس دستی ترمزها در جلو دیسکی و در عقب کاسه‌ای است.

امکانات و تفاوت دو مدل تیپ دنده دستی و اتوماتیک
در مدل دنده اتوماتیک امکانات رفاهی بیشتری به چشم می‌خورد که شامل سانروف برقی دوحالته، کلیدهای متفاوت سیستم تهویه، سنسور دنده عقب، تنظیم برقی آینه‌های جانبی، همچنین در مدل اتوماتیک بر روی غربیلک فرمان کلیدهای صوتی تعبیه شده است.

تجربه رانندگی با برلیانس H330 / چینی پارس خودرو چگونه است؟


دوعدد کیسه هوای راننده و سرنشین به همراه سیستم ترمز ABS+EBD و میله ضربه‌گیر درها ضامن ایمنی خودرو هستند و همچنین صندلی عقب تاشو کمک زیادی به افزایش حجم صندوق بار می‌کند. البته فراموش نشود که حجم 460 لیتری صندوق بار به تنهایی جواب گوی خانواده‌های پرجمعیت ایرانی است.

طیف رقیب های داخلی و خارجی
در این محدوده قیمت برای برلیانس H330 می‌توان به جک جی 5 با موتور 1.8 لیتری و ام‌وی‌ام 550 با موتور دو لیتری و همچنین دنا اشاره کرد که دو مدل آن چینی و دنا  از نوع وطنی است.

94105

مشخصات  کامل خودرو

تعداد سیلندر ها

4سیلندر خطی-16 سوپاپ

حجم موتور(cc)

1498

حداکثر قدرت (hp/rpm)

5800/103

حداکثر گشتاور(nm/rpm)

3800/138

وزن خالص(Kg)

1270

حداکثر سرعت (Km/h)

175

نوع جعبه دنده

4 سرعته اتوماتیک

مصرف سوخت ترکیبی(L/100km)

6.7

وضعیت انتقال قدرت

چرخ های جلو

حجم مخزن سوخت(L)

55

حجم صندوق بار (L)

460

مشخصات چرخ

195/65R15

ترمز های جلو و عقب

دیسکی خنک شونده، دیسکی خنک شونده

تعلیق جلو

مک فرسون

تعلیق عقب

فنر پیچشی

طول×عرض×ارتفاع(mm)

4510×1758×1460

فاصله بین دو محور(mm)

2580

نظرات
ADS
ADS
پربازدید