Performancing Metrics

نخست وزیر هند دوم خرداد به ایران سفر می كند | اتاق خبر
کد خبر: 338429
تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1395 - 12:09
منابع دولتی هند:
منابع دولتی هند اعلام كردند «نارندرا مودی »نخست وزیر هند 22 می (دوم خرداد) برای گفت وگو با مقامات كشورمان به ایران سفر می كند.

اتاق خبر - روزنامه انگلیسی زبان هندو روز یكشنبه به نقل از این منابع نوشت:این اقدام دولت هند برای برقراری توازن در روابط این كشور در منطقه و غرب آسیا خواهد بود.
سفر چند هفته پیش وزیر نفت و گاز طبیعی هند و وزیر امور خارجه هند به ایران زمینه را برای سفر نخست وزیر هند به ایران فراهم كرده است .
به گفته این منابع،احتمال دارد «مودی» دراین سفر از تهران ،بندر چابهار و میدان های گازی ایران كه این كشور علاقمند به سرمای گذاری در آنها است نیز بازدید كند.
توسعه ارتباطات، سرمایه گذاری در زمینه انرژی و توازن منطقه ای از جمله اهداف نخست وزیر هند در سفر به ایران عنوان شده است .
منابع دولتی هند اعلام كردند دراین سفر احتمال امضای توافق در خصوص میدان گازی فرزاد ب وجود دارد.
براساس این گزارش ،دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی ،رئیس جمهوری ،وزیر خارجه و تعدادی از مقامات كشورمان را از جمله برنامه های نخست وزیر هند به ایران است .
امضای قرارداد چابهار،توسعه همكاری های فرهنگی و سخنرانی در بین بازرگانان و تجار و یا شركت در یك نشست فرهنگی را از دیگر برنامه های مودی در سفر به ایران عنوان شده است .
سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو گفت كه در این سفر قرار است كه نخست وزیر هند از رئیس جمهوری برای سفر به این كشور دعوت كند.
«غلامرضا انصاری» با اشاره به اهمیت این سفر تصریح كرد این سفر گام مهمی در توسعه روابط دو جانبه بین ایران و هند و به نفع دو كشور خواهد بود.
وی تصریح كرد ایران و هند به طور سنتی دارای روابط خوبی با هم هستند و به رغم تحریم ها میزان مبادلات در سالهای گذشته به 15 میلیارد دلار رسیده است .
انصاری ،همكاری در زمینه نفت وگاز،ارتباطات ،سرمایه گذاری در بندر چابهار،پتروشیمی و كریدور شمال و جنوب را ازجمله زمینه های همكاری دو كشور ذكر كرد.
سید مهدی نبی زاده سفیر سابق ایران در هند نیز چندی پیش درگفت وگویی سفر قریب الوقوع نخست وزیر هند به ایران در فاصله كمی از سفر وزیر امور خارجه و نفت این كشور به ایران را نشانگر گشایش در روابط دو كشور به واسطه حضور هیات دیپلماتیك هند به ایران دانست .
وی افزود:نارندرا مودی در دو سال گذشته با وجود سفر وزیر امور خارجه كشورمان به دهلی نو و چندین سفر معاون آسیایی وزارات امور خارجه به این كشور سفری به ایران نداشته و این نخستین حضور او پس از انتخابات سال 2014 است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید