بحران سیاسی هم دامنگیر دولتمردان بغداد شد | اتاق خبر
کد خبر: 338437
تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1395 - 12:58
گزارش اتاق خبر از روزهای پرالتهاب عراق:
حیدر العبادی، نخست وزیر عراق وعده تشکیل دولت تکنوکرات به دور از سهم بندی های سیاسی و طایفه ای داده اما در این میان عده ای تلاش می کنند در کار او اخلال ایجاد کنند و تا امروز نیز اجازه نداده اند که دولت او در مجلس رای اعتماد بگیرد.

اتاق خبر- این روزها عراق روزهای خوبی را نمی گذراند. بعد از بحران اقتصادی و اجتماعی و امنیتی شدیدی که نزدیک به یک سال است بر این کشور حاکم شده، حالا بحران سیاسی نیز بر مشکلات عراق افزوده شده است. حیدر العبادی، نخست وزیر عراق وعده تشکیل دولت تکنوکرات به دور از سهم بندی های سیاسی و طایفه ای داده اما در این میان عده ای تلاش می کنند در کار او اخلال ایجاد کنند و تا امروز نیز اجازه نداده اند که دولت او در مجلس رای اعتماد بگیرد. یاران مقتدا صدر و نوری مالکی پیشتاز سنگ اندازیهای تشکیل دولت جدید تکنوکرات حیدر العبادی هستند. آنها جلسات پارلمان را تعطیل کرده اند، در صحن علنی مجلس تحصن برگزار می کنند و اجازه نمی دهند جلسات عادی مجلس تشکیل شود و با سر دادن شعار و اخلال های مکرر نمی گذراند سلیم الجبوری، رئیس مجلس، جلسات مجلس را برگزار کند و حیدر العبادی به صحن علنی مجلس بیاید و برای دولت جدیدش رای اعتماد بگیرد.
جریان صدر و ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی در حالی شعار لزوم تشکیل دولت تکنوکرات سر داده اند که علنا دنبال سهم خواهی از دولت هستند. مقتدا صدر که در ظاهر تظاهرات به سود ملت راه انداخته در خفا مقام ها و مسئولان سیاسی عراقی را تهدید می کند اگر سهم او را در دولت جدید ندهند آشوب به پا می کند و نمی گذارد روند سیاسی کشور پیش رود. حزب الدعوه شاخه نوری مالکی نیز که در مجلس ائتلاف دولت قانون را رهبری می کند نیز رسما اعلام کرده است اگر رای به برکناری حیدر العبادی داده شود، نوری مالکی نامزد این حزب برای نخست وزیری است. به این ترتیب کاملا روشن است که مالکی علیه وضع موجود و برای رسیدن به قدرت تلاش می کند. برای رسیدن به این هدف نیز از هیچ تلاشی فروگذار نمی کند و هیچ توجهی به مصالح هیچ کس ندارد.
دیروز طرفداران مقتدا صدر وارد مجلس عراق شدند و اقدام به اشغال منطقه سبز و پارلمان عراق کردند و حتی چند نفر از نمایندگان مجلس را کتک زدند. فرمانده عملیات بغداد حالت فوق العاده اعلام کرد و مجلس نیز که قصد برگزاری جلسه خود برای دادن رای اعتماد به وزرای جدید داشت جلسه خود را تا سه شنبه به تعویق انداخت. سازمان ملل نیز دفاتر خود را در بغداد بست و خانواده های نمایندگان نیز به بعضی سفارت خانه های موجود در منطقه سبز پناه برده اند.

جریان صدر و ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی در حالی شعار لزوم تشکیل دولت تکنوکرات سر داده اند که علنا دنبال سهم خواهی از دولت هستند. مقتدا صدر که در ظاهر تظاهرات به سود ملت راه انداخته در خفا مقام ها و مسئولان سیاسی عراقی را تهدید می کند اگر سهم او را در دولت جدید ندهند آشوب به پا می کند و نمی گذارد روند سیاسی کشور پیش رود.

انتظارات از ایران و امریکا
تمامی این اتفاقات در حالی می افتد که همیشه می گفتند که ایران و امریکا حرف اول و آخر را در عراق می زنند و امور را به طور غیرمستقیم با توافق یکدیگر در این کشور پیش می برند. عربستان رسما از عرصه سیاسی کنار گذاشته شده و غیر از مواقعی که اقدامات ایذایی انجام می دهد هیچ تاثیر خاصی برای عراق ندارد. برای بسیاری این سوال پیش آمده است که چرا ایران و ایالات متحده اقدامی در عراق انجام نمی دهند و با استفاده از نفوذ خود کاری نمی کنند که بحران جاری در عراق پایان یابد؟ شکی نیست اگر بحران داعش در عراق مهار شده و این شبکه تروریستی نتوانسته نه تنها پیشروی کند بلکه حتی روزبه روز مناطق بیشتری را از دست می دهد حضور موثر ایران در این کشور است که به قول معروف شاخ داعش را شکسته است. این که چرا نفوذ ایالات متحده در عراق موثر نیفتاده باید گفت که ایالات متحده چند سالی است که عرصه سیاسی عراق را رها کرده و تنها در این ماه های اخیر است که به عرصه سیاسی عراق بازگشته و می خواهد تحرکات تازه ای را آغاز کند. به عبار دیگر گویا در ماه های اخیر است که ایالات متحده در سیاست های خود در عراق تجدید نظر کرده و به فکر بازگشت به عراق افتاده است. در این مدت و در غیاب ایالات متحده هژمونی و هماهنگی لازمی میان گروه های سیاسی با واشنگتن وجود نداشت که حالا انتظار داشته باشیم امریکا تاثیر لازم را بر روند سیاسی عراق بگذارد.
در مورد ایران نیز یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه به دیپلماسی ایرانی می گوید: «واقعیت این است که مالکی و مقتدا صدر در حال حاضر مطابق با دستورالعمل ایران عمل نمی کنند.» وی در تحلیل اوضاع جاری عراق می گوید: «مقتدا صدر و نوری مالکی مثل ماهی ای هستند که بعضی وقت ها از دست ایران لیز می خورند. واقعیت این است که این دو در حال حاضر بر خلاف بسیاری از گروه های شیعی مطابق با نقشه راه ایران بازی نمی کنند. در مقابل گروه هایی که قبلا هماهنگ با توصیه های ایران عمل نمی کردند در حال حاضر به توصیه های ما گوش می کنند و تلاش دارند فضا را آرام نگه دارند.
به گزارش دیپلماسی ایرانی، وی درباره تحرکات عربستان نیز می گوید: «تا قبل از این که عربستان در عراق سفیر تعیین کند هیچ تحرکی در این کشور نداشت. اما از زمانی که سفیر تعیین کرده تحرکات تازه ای را در عراق آغاز کرده است. سفیر عربستان آن قدر در عراق فعال شده که حتی در جزئی ترین مسائل این کشور حضور دارد و در پایین ترین سطح امور فعال است. برای همین نباید تصور کرد که عربستان همانند سابق تحرکی در عراق ندارد. بلکه این بار نقشه های تازه ای کشیده است و می خواهد آنها را پیش ببرد.»
حالا اوضاع عراق بیش از پیش متشنج شده است. مقتدا صدر برای فرار رو به جلو و ایجاد هاله امن سیاسی برای خود، دست به آشوب زده و نوری مالکی نیز با تمام قوا تلاش دارد از این فضا بهره برداری کند و دوباره به قدرت بازگردد. به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان آینده روشنی در انتظار عراق نیست. منبع آگاه وزارت امور خارجه در این باره می گوید: «عراق روزهای سختی را پیش رو دارد و پیش بینی می شود اوضاع سیاسی بدتر از وضعیت فعلی بشود.

شکست دولت در اصلاحات

در همین راستا، ایاد علاوی، رهبر ائتلاف الوطنیه عراق با اشاره به بحران سیاسی در این کشور و درخواست برای حل و فصل آن گفت: کاملا واضح است که روند سیاسی در عراق به خاطر شکست دولت در انجام اصلاحات به بن بست رسیده است و ریاست پارلمان مشروعیتش را بار دیگر از دست داده است. وی افزود: ما با توجه به پیامدهای اوضاع کنونی راهی نداریم جز اینکه به ریاست جمهوری عراق به عنوان ناظر بر قانون اساسی برای ایجاد راهکاری سیاسی و امنیتی مراجعه کنیم تا به این وسیله بتوان امنیت و ثبات کشور را از طریق تصویب گزینه‌هایی همچون تشکیل دولت نجات ملی برای یک سال تامین کنیم.

سفیر عربستان آن قدر در عراق فعال شده که حتی در جزئی ترین مسائل این کشور حضور دارد و در پایین ترین سطح امور فعال است. برای همین نباید تصور کرد که عربستان همانند سابق تحرکی در عراق ندارد. بلکه این بار نقشه های تازه ای کشیده است و می خواهد آنها را پیش ببرد.

به گزارش ایسنا، علاوی در این اظهارات خاطرنشان کرد: من قبل از این هم و از همان روز اول نسبت به خطر فروپاشی سیاسی در عراق هشدار داده و بارها درخواست اصلاحات واقعی که تغییرات ریشه‌ای در روند سیاسی ایجاد کند و نه فقط سطحی را مطرح کرده بودم. وی در ادامه گفت: به رغم همه شکست‌ها و ناکامی‌ها هنوز شاهدیم که برخی به کرسی قدرت چسبیده و آن را قبضه کرده‌اند حتی بعد از اینکه حرمت‌ها ریخته شد و تنش در عراق بالا گرفت.

لزوم اقدام فوری برای حفظ کشور

از سوی دیگر، سلیم جبوری، رئیس پارلمان عراق در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: تردیدی وجود ندارد که برای نجات کشور از سقوط در گرداب آشوب و ناآرامی باید با شرکایمان تصمیمی درست اتخاذ کنیم.

وی افزود: حوادثی که اخیرا کشور شاهد آن بود نیازمند اتخاذ اقدامی فوری برای حفظ کشور در شرایط دشوار فعلی است.

الجبوری خاطرنشان کرد: ارزش و اعتبار موسسات قانونی و قدرت آنها بیانگر اراده مردم عراق است و نمایندگان پارلمان در حقیقت نمایندگان مردم و خدمتگزاران آن‌ها هستند و هر اهانتی به اعضا و کارکنان این نهاد به مثابه توهین به ساختار دولتی است که بر پایه احترام به دستاوردهای واقعی این موسسات تشکیل شده است.

رئیس پارلمان عراق تصریح کرد: ما نیاز به انجام اصلاحات را به عنوان بهترین راه برای قانع کردن ملت عراق احساس می‌کنیم لذا باید اقداماتی مسالمت آمیز که حافظ دستاوردهای دولت باشد، اتخاذ کنیم.

این مسئول عراقی گفت: از رهبران همه جریان‌ها و احزاب و در راس آن مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق می‌خواهیم که اقدامی فوری را اتخاذ کنند که راهنمای تظاهرکنندگان بوده و مانع از سوء‌استفاده از شرایط فعلی به ضرر مردم عراق شود.

الجبوری گفت: آنچه برای ما اهمیت دارد امنیت عراق و حفظ دولت است و ما این اطمینان را داریم که هر چیزی قابل معاوضه است جز کشور که در حال حاضر در تنگنایی خطرناک در حرکت است و عبور امن و سلامت از این تنگنا وظیفه ماست.

وی بر لزوم تلاش برای حفظ روند سیاسی در عراق به عنوان یک وظیفه و ضرورت تاکید کرد و گفت: داعش منتظر است اوضاع به ناآرامی برود تا از فرصت سوء‌استفاده کرده و نفوذ خود را گسترش دهد و ما باید اجازه این کار را ندهیم.

رئیس پارلمان عراق در پایان تاکید کرد: ما هرگز در انتخابات آنچه به مصلحت اوضاع کشور است و عراق را از افتادن به گرداب آشوب و ناآرامی نجات می‌دهد تردید نمی‌کنیم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید