افزایش سطح روابط به 18 میلیارد دلار | اتاق خبر
کد خبر: 338986
تاریخ انتشار: 13 اردیبهشت 1395 - 14:47
در نشست خبری روحانی با رییس جمهور کره اعلام شد:
رییس جمهوری از سه برابر شدن حجم روابط ایران و كره جنوبی خبر داد و گفت: دو طرف تصمیم گرفتیم روابط تجاری و اقتصادی كنونی 6 میلیارد دلاری به سه برابر یعنی 18 میلیارد دلار افزایش یابد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان روز دوشنبه در نشست خبری مشترك با پارك گئون هی رییس جمهوری كره جنوبی كه در مجموعه تاریخی-فرهنگی سعدآباد تهران برگزار شد، افزود: امروز در حضور رییسان جمهوری كشور 19 سند امضا شد و اسناد متعدد دیگری بین بخش خصوصی دو كشور امضا می شود.
رییس جمهوری در مورد گفت و گوها با رییس جمهور كره جنوبی گفت: در زمینه روابط مهم دو كشور و منطقه؛ امنیت شبه جزیره كره و خاورمیانه برای هر دو كشور حائز اهمیت است.
روحانی تصریح كرد: ما خواهان صلح و ثبات در شبه جزیره كره هستیم و به طور اصولی با هرگونه ساخت سلاح كشتار جمعی مخالفیم.
روحانی تصریح كرد: خواست ما (ایران) عاری شدن جهان از سلاح های كشتار جمعی بویژه عاری شدن شبه جزیره كره و خاورمیانه از سلاح های مخرب و بویژه هسته ای است.
رییس جمهوری در مورد دیگر محورهای گفت و گو با خانم پارك افزود: صلح و ثبات در خاورمیانه، پایان جنگ در یمن، مذاكره یمنی- یمنی برای استقرار امنیت در این كشور، مبارزه دولت عراق با تروریسم و كمك به این دولت برای پایان اشغال تروریسم در شمال عراق و موضوع آینده سوریه دیگر موضوعاتی بود كه با یكدیگر گفت و گو كردیم.
روحانی گفت: روابط ایران با كره جنوبی بعنوان دو كشور مهم در خاورمیانه و شرق آسیا حائز اهمیت است. در طول 54 سال گذشته روابط دو كشور گرچه گاهی فراز و نشیب داشته اما همواره خوب بوده است.
وی با با یادآوری تمدن كهن ایران و كره جنوبی ادامه داد: روابط دهه های گذشته، دو ملت و همچنین بخش های اقتصادی دو كشور را با یكدیگر آشناتر كرد.
رییس جمهوری خاطرنشان كرد: در سفر ییس جمهوری كره جنوبی به ایران توافقات مهمی انجام شد كه تبدیل روابط تجاری دو كشور به روابط اقتصادی ریشه دار و راهبردی یكی از آن موارد مهم است.
روحانی توضیح داد: برای ایجاد این تحول بزرگ، شركت های كره جنوبی اقدام به سرمایه گذاری و فعالیت مشترك با ایران خواهند كرد و فناوری های پیشرفته همراه این فعالیت وارد ایران می شود.
وی اضافه كرد: برای تحرك جدید اقتصادی بین دو كشور، فعالیت بانك های مركزی و بانك های دیگر برای كارگزاری و همچنین ارائه اعتبار باید فعالتر شود كه این تصمیم در سفر كنونی اتخاذ شد.
رییس جمهوری با بیان اینكه زمینه های بسیاری برای فعالیت دو كشور و كارآفرینان كره در ایران وجود دارد به حوزه های نفت، گاز، صنعت، معدن و امور زیربنایی اشاره كرد و گفت: روابط فرهنگی، علمی و فناوری ، دانشگاهی، فعالیت های مشترك فرهنگی و همچنین پارك های علم و فناوری، توسعه می یابد.
روحانی ادامه داد: در زمینه گردشگری و توریسم، پرواز مستقیم سئول به تهران و سرمایه گذاری بخش های مختلف كره ای در ایران در زمینه زیرساخت های صنعت توریسم بحث شد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید