درخواست کمک برای ارتقای سلامت روان ایرانیان | اتاق خبر
کد خبر: 339133
تاریخ انتشار: 14 اردیبهشت 1395 - 13:20
قائم مقام وزیر بهداشت بر لزوم پیشرفت شاخص‌های بهداشتی و درمانی بیشتر از گذشته تاکید کرد و گفت: لازم است به منظور تدوین برنامه‌های استراتژیک و عملیاتی در حوزه سلامت روان، روانشناسان و روانپزشکان و گروه‌های متخصص با وزارت بهداشت همکاری کنند.
به گزارش اتاق خبر، ایرج حریرچی در مراسم گرامیداشت روز جهانی روانشناس با بیان اینکه سلامت دارای 4 بعد جسمی، روانی، معنوی و اجتماعی است، اظهار داشت: روانشناسان به طور مستقیم با سلامت جسمی و روانی سروکار دارند و به صورت غیر مستقیم نقش موثری در سلامت معنوی و اجتماعی جامعه دارا هستند. 
روانشناسان به طور مستقیم با سلامت جسمی و روانی سروکار دارند و به صورت غیر مستقیم نقش موثری در سلامت معنوی و اجتماعی جامعه دارا هستند. 
قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به تغییر سبک زندگی، شیوع شهرنشینی، افزایش سن جامعه و شیوع پدیده‌هایی مثل اعتیاد و دخانیات و رفتارهای پرخطر، بر لزوم توجه ویژه و بیشتر به سلامت روان نسبت به گذشته تاکید کرد و افزود: اختصاص یکی از بندهای سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب به سلامت روان، حاکی از آن است که ارتقای سلامت روان جامعه با ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی دارای اهمیت است. حریرچی با تاکید بر لزوم رفع موانع تنش آفرین در زندگی اجتماعی، افزود: در این راستا نقش دولت‌ها، مردم و متخصصین مهم است و باید برای رفع این موانع راه‌ حلی سیستماتیک تدوین شود. 
 
وی همچنین بر لزوم ترویج آموزش های اخلاقی و معنوی تاکید کرد و گفت: به منظور ارتقای سلامت روان لازم است عملکردمان مبتنی بر شاخص‌های سلامت روان باشد. سخنگوی وزارت بهداشت بر ضرورت کاهش فشار روانی و استرس در سطوح فردی و جامعه تاکید کرد و افزود: کاهش این استرس و فشارهای روانی به نوعی علم و هنر است که این هنر و علم را روانشناسان و متخصصین در این حوزه دارا هستند. 
 
به گزارش وزارت بهداشت، حریرچی با بیان اینکه همکاری‌های متقابل می‌تواند در کاهش استرس‌ها و فشارهای روانی موثر واقع شود، افزود: اگر هر صنفی منافع خود را ببیند به جایی نخواهد رسید، چرا که کل نظام سلامت وسیله ای برای تامین سلامت مردم است. قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه در طی سال‌های 1980 تا 2012 در شاخص‌های توسعه انسانی (سلامت، آموزش و استانداردهای زندگی) حدود 67 درصد رشد داشتیم، افزود: این شاخص‌ها در کشور طی این دوره زمانی سالانه به طور متوسط حدود 1.67 درصد و در دنیا 0.69 درصد رشد داشته است.
 
منبع: تسنیم
نظرات
ADS
ADS
پربازدید