از آثار مهم برجام توسعه امید در نسل جوان ایران است | اتاق خبر
کد خبر: 339551
تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395 - 12:42
روحانی در جمع معلمان:
رییس جمهوری یكی از آثار مهم برجام را توسعه امید در نسل جوان ایران دانست و گفت: اگر این امید افزایش یافت می توانیم بر مشكلات غلبه كنیم.

به اتاق خبر به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان،  روز چهارشنبه در دیدار جمعی از معلمان كشور كه به مناسبت گرامیداشت هفته معلم در سالن اجلاس سران برگزار شد، افزود: بسیار خرسند و خوشحالم كه امروز در جمع معلمان كه بزرگ ترین مسوولیت فرهنگی و اجتماعی نسبت به نسل جوان و نوجوان كشور و سازندگان آینده دارند، حضور یافته ام.
روحانی افزود: شهید مطهری به حق معلم واقعی كشور بود و امروز با كتاب ها، مقالات و نوارهایی كه از ایشان به جا مانده به تعلیم و تربیت نسل حاضر ادامه می دهد.
وی یادآور شد: شهید مطهری به حق یك سرمایه بزرگ برای كشور بود و امروز نیز آثار او یك سرمایه بزرگ است. او به حق یك فقیه بود، به معنای آن كه به اعماق فرهنگ اسلامی دست یافته بود و دانش عمیقی به فرهنگ وسیع اسلام داشت.
رییس جمهوری گفت: شهید مطهری به حق یك متفكر بود و در كمتر مساله ای می بینید كه او در مقالات، كتاب ها و سخنرانی وارد شود و نظریه ویژه خود را ارائه نكند. او كاملا به زمان آشنا بود و جامعه و نسل جوان را می شناخت و جهان را به خوبی مطالعه كرده بود و این مهم است.

**معلمی می خواهیم كه مصلحت جامعه را بر منافع زودگذر ترجیح دهد
روحانی ادامه داد: معلمان باید همیشه شرایط فردا را ببینند چون افرادی را تربیت می كنند كه برای 15 یا 20 سال و یا سال های بیشتر قرار است مسوولیت مهم اجتماعی را بر دوش بگیرند.
وی با بیان این كه شهید مطهری به حق شجاع بود اظهارداشت: ما معلم آزاده و شجاع كه مصلحت جامعه و نسل جوان و مصلحت كشور را بر منافع زودگذر چند روزه ترجیح دهد، می خواهیم.
رییس جمهوری یادآور شد: شهید مطهری آنچه كه فكر می كرد لازم است تا برای جامعه بگوید، گفت و در این زمینه زجرها كشید. شهید مطهری از فشارهایی كه از بخش های مختلف جامعه دیروز به او می شد، خم به ابرو نمی آورد.
روحانی اظهار داشت: وقتی دانش عمیق، شناخت روزگار جهان، متفكر بودن، اندیشمند بودن، شهامت و شجاعت توام شدند، آن وقت یك معلم نمونه چون شهید علامه مطهری ساخته می شود.
وی یادآور شد: همین امروز هم كه كتاب های شهید مطهری را ورق بزنیم برای مشكلات امروز نیز كتاب های او سخن می گوید. بی جهت نبود كه امام راحل او را خلاصه و عصاره زندگی خود می دانست و من شاهد بودم كه امام (ره) چه قدر به شهید مطهری به عنوان یكی از بهترین شاگردانش احترام می گذاشت.

**خطر اسلام انقلابی در برابر انقلاب اسلامی
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه به جمله شهید مطهری درباره انقلاب اسلامی و اسلام انقلابی اشاره كرد و گفت: او در مقالاتش پیرامون انقلاب اسلامی به این خطر بزرگ اشاره می كند و می گوید ما «انقلاب اسلامی» داریم نه «اسلام انقلابی».
روحانی افزود: انقلاب اسلامی به معنای آن است كه در جامعه تحرك بزرگ و انقلابی را در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به پا كنیم كه هدف آن اسلام و ارزش های اسلامی باشد اما اسلام انقلابی به معنای آن است كه ما اصل را به انقلاب و مبارزه اختصاص می دهیم و بخشی از اسلام را قبول داریم كه ما را به جهاد و مبارزه دعوت كند.
وی ادامه داد: یكی از مشكلات ما قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در برابر برخی از گروهك ها و حتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در برابر برخی از آن ها این بود كه انقلاب اسلامی را نپذیرفته بودند، اسلام انقلابی را قبول داشتند و می گفتند آنجایی كه جهاد و مبارزه است آنجا ما اسلام را قبول داریم.
رییس جمهوری اضافه كرد: به تعبیر شهید مطهری، اسلام احكام بی شماری دارد كه یكی از آن جهاد و مبارزه است و اگر ما انقلاب را می خواهیم به خاطر تحقق ارزش های اسلام است و اگر مبارزه را دنبال می كنیم برای استقرار اهداف نظام اسلامی، فرهنگ اسلام و اجرای قرآن و سیره پیامبر(ص) و ائمه خدا است.
روحانی افزود: همین امروز ما این مشكل را داریم و باید كتاب شهید مطهری را بازخوانی كنیم و معلمان ما باید برای جوانان تشریح كنند كه ما انقلاب اسلامی داریم و در پی اسلام انقلابی نیستیم.
وی با بیان این كه «همان هایی كه معتقد به اسلام انقلابی بودند، قاتل معلم بزرگوار بودند و همان گروهك ها بودند كه وی را به شهادت رساندند»، ادامه داد: شهید مطهری درد را به خوبی می شناخت و مرهم دردها و زخم ها را نیز به خوبی می دانست، هر كجا مشكلی می دید با شهامت و قدرت به پا می خاست.
رییس جمهوری یادآور شد: در جلسات جامعه روحانیت در اوایل سال 1355 و اوایل 1356 ایشان به همراه شهید بهشتی از بزرگان آن جمع بودند كه شهید مطهری همه جا در همه مسائل انقلاب با صراحت نظراتش را تبیین و بیان می كرد.

**كتاب های شهید مطهری سرمایه بزرگ برای عدم انحراف نسل جوان
رییس‌جمهوری گفت: ما امروز نیازمند تشریح ابعاد فرهنگ اسلامی و ابعاد انقلاب اسلامی هستیم و كتاب‌ها و آثار شهید مطهری به‌عنوان بزرگ‌ترین مرجع برای مراجعه به افكار و اندیشه او برای فهم اسلام و راه صحیح انقلاب اسلامی است.
روحانی افزود: مطهری یك سرمایه بزرگ برای جامعه دیروز، امروز و فردای ما خواهد بود و ما از این سرمایه به‌عنوان سرمایه بزرگ برای عدم انحراف نسل جوان انقلابی، عاشق كشور و فداكار برای پیشرفت كشور باید استفاده كنیم.
وی ادامه داد: اگر ما توسعه، پیشرفت و تحول در كشور را می‌خواهیم، منشاء و بزرگ‌ترین عامل آن معلمان سراسر كشور هستند.
رییس‌شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این كه معلم به معنای عام كلمه كسی است كه در زندگی چیزی به ما می‌آموزد، اضافه كرد: شاید مادر و پدر اولین و بزرگ‌ترین معلمان همه ما هستند و سپس در مدرسه و دانشگاه، معلمان هستند. در جامعه نیز بزرگان، فرهیختگان، صاحبنظران، صاحبان بیان و صاحبان قلم، معلمان جامعه هستند؛ به واقع هر كس به ما می‌آموزد، معلم ما است.
روحانی اضافه كرد: اما معلم به اصطلاح امروزی به مفهوم مربیان و معلمان هم آموزش و هم پرورش در سطح ابتدایی، متوسطه و پیش‌دبستانی است كه بار سنگینی را بر دوش دارند.
وی ادامه داد: معلمی شغلی نیست كه بخواهیم با حقوق، مزایا و فوق‌العاده كار او را پاس بداریم و جبران كنیم، معلمی عشق است و اگر معلمی عاشق شغلش نباشد، نمی‌تواند برای هدف تعلیم و تربیت جامعه گام بردارد.
رییس‌جمهوری تصریح كرد: اگر می‌خواهیم كشور ما متحول شود، آمارها و شاخص‌ها به ما می‌گوید ما كجا هستیم، ما نمی‌خواهیم شعار دهیم و خودبزرگ‌بینی داشته باشیم و بگوییم ما بالاترین و برترین در عالم هستیم و البته نمی‌خواهیم خودكم‌بینی داشته باشیم، پیشرفت‌های بزرگ كشور را نباید از دید و ذهن دور داشته باشیم.
روحانی افزود: آن روز افتخار می‌كنیم كه در كشور ما هیچ بی‌سوادی نباشد و در مقایسه با سایر كشورها در این زمینه برترین باشیم.
وی ادامه داد: آن روز ما افتخار می‌كنیم كه آنهایی كه در دوره دبستان، دبیرستان و دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند نسبت به آنهایی كه در كشورهای دیگر درس خوانده‌اند، دارای امتیاز بالاتری باشند. البته خداوند یك استعداد و هوش ذاتی بالایی را به ما ایرانی‌ها داده است و یك فرهنگ غنی گذشته داریم كه مربوط به هزاران سال است. ما اسلام را به جان و دل پذیرفته‌ایم و در تعالی فرهنگ اسلام، ایرانیان كوشش كرده‌اند.
رییس قوه مجریه گفت: ما امروز شرایط بسیار خوبی برای رشد جامعه داریم اما در عین حال باید همه توان و كوشش خود را برای توسعه كشور به كار بگیریم، این توسعه قطعا از دبستان، دبیرستان و آموزش و پرورش شروع می‌شود و هرچه در این جا سرمایه‌گذاری كنیم، حاصل آن می‌توانیم در سنین بالاتر در جامعه درو كنیم.
روحانی افزود: جای هیچ تردیدی نیست این كه سن ساخته شدن انسان در مسیر فرهنگ مطلوب چه سنینی است، در روایات ما به هفت سال اول و هفت سال دوم اهمیت فراوانی داده شده كه آغاز هفت ساله اول و همه هفت سال دوم در اختیار معلمان است و ما هر كاری بخواهیم انجام دهیم در سن نوجوانی و آغاز جوانی است.
وی ادامه داد: وقتی سبك زندگی، ذهنیت، اخلاق و رفتار انسانی شكل گرفت تغییر خیلی سخت و بسیار مشكل است، كما این كه در علم و دانش نیز بیشترین یادگیری در زمان نوجوانی و آغاز جوانی است. خیلی چیزها در دبستان و دبیرستان آموخته‌ایم كه یادمان نمی‌رود اما در دوره دانشگاه چیزهایی را یاد گرفته‌ایم كه یادمان رفته است. بعد از دوران دانشگاه كه سن بالاتر می‌رود، یادگیری هم سخت‌تر می‌شود.

**بحثی كوتاه در شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره آموزش زبان خارجی
رییس‌جمهوری به جلسه روز گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی هم اشاره كرد و گفت: در این جلسه درباره بیانات رهبر معظم انقلاب درباره زبان‌های خارجی در آموزش و پرورش بحث كوتاهی داشتیم.
روحانی افزود: یكی از سوالات ما در این جلسه این بود كه چطور در اروپا بچه‌های دبستانی و دبیرستانی حداقل به دو زبان خارجی دیگر مسلط می‌شوند،‌ در حدی كه هم می‌توانند حرف بزنند و هم می‌توانند كتاب مطالعه كنند و هم می‌توانند بنویسند.
وی ادامه داد: چرا ما در این زمینه عقب هستیم؟ چگونه باید تعلیم دهیم؟ از چه سنی باید شروع كنیم؟ چرا یك زبان خارجی تعلیم می‌دهیم؟ هرچه ما بتوانیم جوان‌هایمان را به چند زبان آشنا كنیم، یك دریچه جدید علم، دانش و فهم جهانی به روی ما باز می‌شود.
رییس‌جمهوری با بیان این كه ترجمه خیلی وقت‌ها نمی‌تواند كار زبان را انجام دهد، گفت: كسی كه به زبان عربی آشنا است، از خواندن قرآن لذت دیگری می‌برد و درك دیگری دارد.
روحانی افزود: اگر می‌خواهیم به علم جهانی دسترسی داشته باشیم، باید زبا‌ن‌های خارجی را بیاموزیم البته این كه چه زبان خارجی و چند زبان خارجی بیاموزیم، به امكانات،‌ تعداد معلمان آشنا به زبان خارجی ارتباط دارد.
وی ادامه داد: در مدرسه اگر 98 درصد دانش‌آموزان یك زبان خارجی را انتخاب كنند، برای آن دو درصد باقیمانده ما نمی‌توانیم با امكاناتی كه داریم، زبان دیگری بیاموزیم.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید