Performancing Metrics

مذاکره فرانسوی ها با آمریکا برای حل مشکلات تعاملات بانکی با تهران | اتاق خبر
کد خبر: 339575
تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395 - 13:03
بلومبرگ گزارش داد:
شبکه بلومبرگ با اشاره به مشکلات بانکها و موسسات مالی اروپایی برای داد و ستد با ایران گزارش داد: دولت فرانسه در حال مذاکره با وزارت خزانه داری آمریکا برای حل مشکلات تعاملات بانکی با تهران است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، شبکه خبری بلومبرگ گزارش داد، شرکت‌های اروپایی در حالی به بازار ایران باز می‌گردند که همجنان برای تامین اعتبار مالی قراردادهای خود با این کشور با مشکل مواجه هستند.

کمتر از دو سال از زمانیکه بانک فرانسوی بزرگ بی ان پی پاریباس به اتهام نقض تحریم‌های ایران 9 میلیارد دلار جریمه به آمریکا پرداخت کرد، می‌گذرد و بانکها و موسسات مالی بزرگ اروپا به دلیل ترس از همین جریمه‌ها هنوز نسبت به هر تجارتی که با ایران ارتباط دارد بی میل هستند. این مسله راه را برای وام دهندگان در حاشیه خلیج فارس و چین و به علاوه موسسات اروپایی همچون شرکت هلدینگ کی بی اس مستقر در بلژیک هموار کرده است تا بار بخشی از این تجارت را برای تامین مالی سرمایه گذاری‌ها در ایران تقبل کنند.

بلومبرگ در ادامه گزارش خود به نقل از دو منبع آگاه آورده است:‌ این شرایط پیچیدگی‌هایی را برای تولید کنندگان از جمله ایرباس و پژو که به دنبال سرمایه گذاری در ایران هستند ایجاد کرده است. بنابراین در فرانسه، دولت برای رفع نگرانی‌هایش در خصوص از دست دادن فرصت‌های صادرات این شرکت‌ها مذاکراتی را با دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا آغاز کرده است تا از آنها این تضمین را دریافت کند که بانکها می‌توانند بدون ترس از این جریمه‌ها تجارت کنند.

ایران و گروه 1+5 در تابستان سال گذشته به یک توافق جامع هسته‌ای دست یافتند که در نتیجه آن، آمریکا، روسیه و کشورهای اروپایی در ماه ژانویه در ازاء محدودیت برنامه هسته‌ای ایران تحریم‌های مرتبط هسته‌ای وضع شده علیه این کشور را لغو کردند.

اما تحریم‌های دیگری علیه ایران وجود دارد که همچنان به قوت خود باقی هستند و محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کنند. اصلی‌ترین محدودیت در اینجا مربوط به داد و ستدهایی است که با دلار انجام می‌شوند و با توجه به وجود باقی تحریم‌ها بسیاری از بانکهای اروپایی همچنان از داد و ستد با ایران هراس دارند.

مقامات ایران آمریکا را تحت فشار قرار داده‌اند تا به بانکها تضمین دهد تجارت با ایران امن خواهد بود و به علاوه وزارت خزانه داری باید بانکهای اروپایی را تشویق کند که پذیرای ایران باشند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در ماه آوریل گفت که واشنگتن تلاش خواهد کرد تا این پریشانی کنونی میان بانکهای خارجی از بین برود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید