امضای نقشه راه روابط اقتصادی ایران- بلاروس | اتاق خبر
کد خبر: 339578
تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395 - 13:07
در پايان مذاكرات دو روزه هيات اقتصادي د رمینسک مطرح شد:
در پايان مذاكرات دو روزه هيات اقتصادي 50 نفري ايران به رياست محمد رضا نعمت زاده وزير صنعت و ويتالي واووك وزير صنايع بلاروس در نشست كميسيون مشترك در مينسك، نقشه راه توسعه روابط دو كشور تا سال 2017 امضا مي شود.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، سيزدهمين نشست مشترك كميسيون همكاري هاي با حضور نعمت زاده وزير صنعت، معدن و تجارت ويتالي واووك وزير صنايع بلاروس به عنوان رييسان نشست امروز (چهارشنبه) در پايتخت اين كشور گشايش يافت.
ويتالي واووك وزير صنايع بلاروس در افتتاحيه اين نشست، توافق برجام را عامل مهمي در گسترش روابط تهران و مينسك خواند و گفت: تلاش مي كنيم با استفاده از فرصت ايجاد شده، روابط دو كشور در عرصه هاي مختلف از جمله اقتصادي گسترش يابد.
نعمت زاده نيز در اين اجلاس با تاكيد بر اهميت گسترش روابط ايران و بلاروس از سطح كنوني به لزوم بهره برداري از عرصه هاي مختلف در اين زمينه تاكيد كرد.
وزير صنعت، معدن و تجارت در راس يك هيات 50 نفري از بخش هاي دولتي، پارلماني و خصوصي براي مذاكره با مقام هاي بلاروسي با هدف توسعه روابط دوجانبه و همچنين برگزاري نشست كميسيون مشترك كه تا فردا ادامه دارد در مينسك بسر مي برد.
بنا به اعلام بخش ديپلماسي رسانه اي سفارت ايران در بلاروس، در اين نشست مقام هاي دو كشور عرصه هاي گسترش همكاري هاي اقتصادي و بازرگاني ايران و بلاروس در بخش هاي مختلف دولتي و خصوصي را بررسي و در مورد طرح هاي مشترك صنعتي و تكنولوژيكي گفت و گو و مذاكره مي كنند.
محسن صالحي نيا معاون وزير صنعت و معدن، ولي الله افخمي معاون وزير و رئيس سازمان توسعه تجارت و ارسلان فتحي پور رييس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در مذاكرات كميسيون مشترك ايران و بلاروس، حضور دارند.
اجلاس قبلي كميسيون مشترك اقتصادي ايران و بلاروس اسفند ماه 1393 به ميزباني وزارت صنعت، معدن و تجارت در تهران برگزار شد و وزير صنايع بلاروس براي اين منظور به ايران سفر كرده بود.
نفت، گاز، پتروشيمي، خودرو، محصولات ساختماني، برقي، مواد كاني، دارو و سلامت، تجهيزات پزشكي و برگزاري متقابل نمايشگاه ها از زمينه هاي موجود براي گسترش همكاري ها بين دو كشور است.
از سوي ديگر، ايران به عنوان دروازه ورود صنايع و توليدات شركت هاي بلاروس مي تواند خدمات بسياري را براي افزايش صادرات اين كشور فراهم كند.
پيشتر وزير صنايع بلاروس اعلام كرده بود كه اين كشور آماده است نيازهايي مثل ميوه ماهي دارو تجهيزات پزشكي متالورژي و ادوات ماشين سازي از ايران خريداري كند.
به عقيده كارشناسان، ايران و بلاروس همكاري هاي سياسي در سطح عالي دارند، اما روابط اقتصادي با توان موجود در اين عرصه مطابقت نمي كند و سال گذشته حجم مبادلات بازرگاني دو كشور به حدود 75 ميليون دلار رسيد.
سفير ايران در بلاروس در اين رابطه اعلام كرده است كه تهران براي توسعه ساختار همكاري ها با مينسك مصمم است و براي اين منظور برنامه ريزي كرده است و آمادگي دارد.
محمد رضا صبوري سفير ايران در مينسك نيز اعلام كرده است: اين اطمينان هست كه ارزش روابط بازرگاني دو كشور در سال جاري مي تواند به سه برابر افزايش يابد و دولت ايران براي گسترش مبادلات اقتصادي و بازرگاني و خريد كالاهاي مورد نياز از اين كشور آماده است.
وي همچنين به حمل و نقل محمولات ميان ايران و بلاروس به عنوان مساله قابل توجه بين دو كشور اشاره كرد و با توجه به موقعيت جغرافيايي و فاصله آنها از يكديگر خواستار توافق درازمدت و سودمند براي طرفين شد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید