نگاهی به انتخابات عمومی هفته آینده فیلیپین/ جانشین رئیس جمهور كیست؟ | اتاق خبر
کد خبر: 339624
تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395 - 16:07
فیلیپین روز دوشنبه آینده شاهد برگزاری انتخاباتی عمومی است كه در آن میلیون ها رای دهنده رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور، سناتورها، اعضای كنگره و گروهی از مقامات محلی را انتخاب می كنند.

اتاق خبر - از جمعیت حدود 100 میلیون نفری مجمع الجزایر فیلیپین با هفت هزار و 100 جزیره 54 میلیون و 630 هزار نفر برای شركت در انتخابات ثبت نام كرده اند كه نسبت به انتخابات سال 2010 میلادی 12 درصد بیشتر است. انتخابات فیلیپین به صورت تجمیع شده هر 6 سال یكبار برگزار می شود.

حدود یك میلیون و 380 هزار فیلیپینی به عنوان رای دهنده در خارج از این كشور ثبت كرده اند كه برای نخستین بار ركورددار بیش از یك میلیون رای دهنده از سال 2004 میلادی تاكنون است.
رای گیری از فیلیپینی های ثبت نام شده در خارج از این كشور از حدود یك ماه پیش آغاز شد و بسیاری از این رای دهنده ها در منطقه خاورمیانه به عنوان كارگر مشغول فعالیت هستند.
آمار كمیسیون انتخابات فیلیپین نشان می دهد حدود 24 میلیون و 700 هزار نفر از رای دهنده ها بین 18 تا 34 سال دارند و 15 میلیون و 500 هزار نفر نیز بین 35 تا 50 ساله هستند.
مردم فیلیپین در این انتخابات رئیس جمهور جدید، معاون رئیس جمهور، 300 قانونگذار و حدود 18 هزار مقام های دولت های محلی را انتخاب می كنند.
مردم در این انتخابات باید از لیست های طولانی، 32 نامزد را برای پست های مختلف انتخاب كنند.
در این لیست های طولانی كه با توجه به منطقه بیش از 200 نفر را شامل می شود پنج نامزد ریاست جمهوری و 6 نامزد برای انتخاب معاون ریاست جمهوری در انتخابات ملی وجود دارد كه دوره ریاست آنها 6 ساله است.
این دو به طور جداگانه و با رای مستقیم مردم فیلیپین انتخاب می شوند.
در لیست های انتخاباتی فیلیپین نام سیاستمداران سنتی، بازرگانان، ستاره های ورزشی و ... دیده می شود.
نتایج انتخابات فیلیپین براساس گزارش كمیسیون انتخابات این كشور 24 ساعت پس از پایان انتخابات اعلام می شود، اگر چه ممكن است تا سه روز نیز طول بكشد.
'گریس پو'، 'مانوئل روكساس'، 'رودریگو دوتارتا'، 'بینای ججومار' و 'میریام دیفنسور سانتیاگو' نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین هستند و نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد 'دوتارتا' شهردار قدرتمند شهر 'داوائو' فیلیپین كه به دلیل مبارزه با جرم و جنایت در این شهر گرفتار در ناآرامی های جنوب این كشور لقب 'مجازاتگر' را دریافت كرده، پیشتاز انتخابات است.
براساس گزارش روز چهارشنبه رسانه های فیلیپین، نتایج آخرین نظرسنجی نشان می دهد این نامزد انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین با وجود برخی اتهامات كه به وی وارد شده 33 درصد آرای مردم را كسب می كند، نتایجی كه دو هفته پیش نیز تكرار شد.
نظرسنجی جدید طی روزهای 26 تا 29 آوریل بین چهار هزار نفر انجام شد و نشان داد 'مانوئل روكساس' 58 ساله دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین كه از سوی دولت آكینو مورد حمایت قرار می گیرد در جایگاه دوم قرار دارد و 22 درصد آرای مردم را بدست می آورد.
'گریس پو' سیاستمدار با تجربه و فرزند 'فرناندو پو جنر' براساس این نظرسنجی با 21 درصد در جایگاه سوم است. در مورد صلاحیت وی با این استدلال كه او نمی تواند ثابت كند یك فیلیپینی است و كودكی رها شده بوده سوالات زیادی مطرح شد، اما در پایان صلاحیتش مورد تایید قرار گرفت.
سناتور 'بینای ججومار' 73 ساله كه ریاست حزب اصلی مخالف را بر عهده دارد و اكنون به عنوان معاون رئیس جمهور فعالیت می كند در جایگاه چهارم این نظرسنجی با احتمال كسب 17 درصد آراء قرار دارد.
حمایت از سناتور 'میریام دیفنسور سانتیاگو' نیز كه در دو انتخابات ریاست جمهوری قبلی فیلیپین حضور داشته 2 درصد است و بدون تغییر باقی مانده است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید