شرط كره جنوبی برای مذاكره با همسایه شمالی اعلام شد | اتاق خبر
کد خبر: 339648
تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395 - 16:45
كره جنوبی روز چهارشنبه اعلام كرد كه چنانچه كره شمالی در زمینه عاری سازی منطقه از تسلیحات هسته ای صداقت نشان دهد با این كشور وارد گفت وگو و مذاكره می شود.

اتاق خبر - اعلام موضع كره جنوبی روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای از سوی وزارت امور خارجه این كشور اعلام شد و بیانیه این وزارتخانه از كره شمالی خواسته است در مسیر عاری سازی شبه جزیره كره از تسلیحات اتمی گام بردارد.
این بیانیه خاطرنشان می‌كند: چطور می توان با كشوری كه احتمالا برای آزمایش پنجم هسته ای آماده می شود،‌ وارد گفت و گو شد، این غیرممكن است مگر آنكه كره شمالی دست از چنین فعالیت هایی بردارد.
وزارت امور خارجه كره می افزاید: متاسفانه كره شمالی خود را یك قدرت دارای تسلیحات هسته ای می داند و چهار بار آزمایش اتمی انجام داده است.
«در شرایطی كه كره شمالی برنامه ساخت و آزمایش تسلیحات اتمی را به پیش می برد نمی توان با این كشور وارد گفت و گو شد.»
چین و روسیه به تازگی اعلام كرده اند كه در كنار فشار آوردن بر كره شمالی و تحریم این كشور باید مذاكرات شش جانبه هسته ای پكن كه از اواخر سال 2008 میلادی متوقف شده است از سر گرفته شود.
كره جنوبی و آمریكا شروع گفت وگوهای هسته ای با كره شمالی را منوط به توقف كامل برنامه تسلیحات هسته ای این كشور دانسته اند.
از سوی دیگر كره شمالی اصرار می ورزد كه اگر آمریكا با این كشور رژیم دائمی صلح امضا كند، تنش ها برطرف خواهد شد.
خواسته دیگر كره شمالی توقف رزمایش های مشترك سالانه آمریكا و كره است كه آخرین دور آن یك هفته قبل پس از 2 ماه به پایان رسید.
كره جنوبی می گوید كه اولین اولویت این كشور عاری سازی منطقه از سلاح هسته ای است و در غیر این صورت گفت وگو با كره شمالی معنایی ندارد.
درسال 2003 میلادی، مذاكرات شش جانبه بین آمریكا، روسیه، چین، ژاپن و دو كره آغاز شد ولی در دسامبر سال 2008 میلادی این مذاكرات متوقف می شود. پیونگ یانگ در این سال روند مذاكره را ترك كرد و دومین آزمایش اتمی خود را انجام داده است.
پیونگ یانگ به ترتیب در سالهای 2006 ، 2009 ، 2013 و 2016 دست به آزمایش هسته ای زده است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید