اوغلو عدم نامزدی خود برای ریاست حزب حاکم ترکیه را اعلام کرد | اتاق خبر
کد خبر: 339979
تاریخ انتشار: 16 اردیبهشت 1395 - 17:57
نخست وزیر ترکیه خواستار برگزاری کنگره عمومی فوق العاده حزب حاکم عدالت و توسعه برای تعیین رئیس جدیدی برای این حزب شد و گفت که خودش را دوباره برای تصدی ریاست آن نامزد نمی کند.

به گزارش اتاق خبر، احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی عصر امروز خود که به طور مستقیم از شبکه تلویزیونی فرانس 24 پخش شد، خواهان برگزاری کنگره عمومی فوق العاده حزب عدالت و توسعه در 22 ماه جاری میلادی برای تعیین رئیس جدیدی برای آن شد.

وی با دفاع از عمکرد خود برای ریاست حزب افزود: دوره من مرحله ای موفق بود و احساس نمی‌کنم که هر هیچ زمینه‌ای شکست خورده باشم.

وی افزود که در اندیشه نامزد کردن خودش برای تصدی ریاست حزب عدالت و توسعه در کنگره عمومی روز 22 ماه جاری نیست.

نخست وزیر ترکیه دیروز چهارشنبه دیداری با رئیس جمهور این کشور در کاخ ریاست جمهوری داشت که جزئیاتی از آن بیرون نیامد.

شبکه عربی "بی بی سی" پیشتر نوشت: بینالی یادریم از نزدیکان اردوغان و بیرات آلبیراتک داماد اردوغان از بارزترین نامزدهای تصدی ریاست حزب عدالت و توسعه برای جانشینی احمد داود اوغلو هستند.

به نوشته این شبکه، اخیرا شایعاتی درخصوص اختلاف بین نخست وزیر و رئیس جمهور ترکیه و تنش در روابط بین آنها مطرح شده است.

اردوغان برای اصلاح قانون اساسی به منظور افزایش اختیارات سیاسی خود و تعیین نزدیکانش در ریاست حزب عدالت و توسعه تلاش می کند.

به نوشته سایت عربی بی بی سی، برخی گزارش ها فاش کرد که احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه از تمایل اردوغان برای تغییر نظام سیاسی این کشور از پارلمانی به ریاست جمهوری و اصلاح قانون اساسی برای منتقل کردن همه اختیارات به آن و تغییر توازن بین دستگاهها به نفع خودش ناخرسند است.

دوره اخیر شاهد نشانه های کاهش نقش و تاثیر احمد داود  اوغلو در حزب عدالت و توسعه از جمله سلب اختیار هفته گذشته از او در تعیین مسئولان  این حزب در مناطق بوده است.

این تحولات درحالی است که بی ثباتی در ترکیه از تشدید اقدامات حزب "پ.پ.ک" گرفته تا افزایش حملات تروریستی و سرازیر شدن مهاجران و آوارگان رو به افزایش گذاشته است.

به نوشته سایت روسیا الیوم، برخی منابع ترکیه پیشتر اعلام کرد که احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه نامزد ریاست حزب حاکم عدالت و توسعه نخواهد شد.

یک روزنامه نگار نزدیک به رهبر حزب عدالت و توسعه در این زمینه گفت که احمد داود اوغلو بار دیگر برای ریاست حزب نامزد نخواهد شد.

روزنامه ینی شفق نزدیک به دولت ترکیه نوشت: حزب حاکم عدالت و توسعه کنگره عمومی خود را اواخر ماه مه جاری برگزار خواهد کرد و اطلاعاتی از درون حزب در این زمینه به دست روزنامه رسیده است.

اوغلو پیشتر تهدید کرده بود که به خاطر اینکه نزدیکان اردوغان به وی اتهام خیانت زده اند، استعفا خواهد کرد.

نخست وزیر ترکیه در برابر نمایندگان حزب عدالت و توسعه گفت: فقط از خدا می ترسم؛ نه از چیزهایی که درباره من نوشته شده یا گفته می شود. آماده استعفا و فدا کردن خودم به خاطر منسجم بودن حزب هستم.

برخی گزارش‌ها در اینترنت ، احمد داود اوغلو را به خیانت و توطئه علیه اردوغان متهم کرده بود و دفتر ریاست جمهوری ترکیه نیز واکنشی به این گزارشها نداده بود.

منبع: تسنیم

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید