سعودی ها از هر اقدامی برای مقابله با ایران استفاده می کنند | اتاق خبر
کد خبر: 340244
تاریخ انتشار: 18 اردیبهشت 1395 - 11:30
دلایل شکست نشست نفتی در قطر
تحلیلگران می گویند محمد بن سلمان که نقش مهمی در صنعت نفت عربستان ایفا می کند، هیأت خود را در تاریخ 29 فروردین از دوحه فرا خوانده و به آنها دستور داد نسبت به اتخاذ هرگونه تصمیمی که به نفع ایران باشد، اجتناب ورزند.

 به گزارش اتاق خبر، در تاریخ فروردین امسال جلسه مهمی در دوحه برگزار و طی آن انتظار می رفت کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت برای کنترل هرج و مرج در بازار نفت و افزایش بهای فرآوردهای نفتی اقدام نمایند. در این جلسه علاوه بر صادرکنندگان نفت یا کشورهای عضو اوپک، کشورهای مهم دیگری مانند روسیه و مکزیک نیز شرکت داشته اند. در آغاز بحران قیمت نفت، عربستان سعودی از متوقف کردن یا کاهش تولید نفت اجتناب ورزیده بود و به دنبال آن روند کاهش قیمت نفت آغاز گردید. به زعم بسیاری از تحلیلگران، هدف عربستان سعودی از اجتناب در کاهش تولید نفت این بوده است که دیگر رقیبان منطقه ای یعنی ایران و روسیه را به دلیل حمایت از رژیم بشار اسد در سوریه مجازات نماید. البته علت دیگری نیز در پس اهداف عربستان سعودی وجود داشت و آن مقابله با تهدید نفتی "شل" ایالات متحده آمریکا بوده است. سعودیها فکر می کردند چون در کشورشان نفت با هزینه بسیار اندک، یعنی بشکه ای سه دلار کشف می شود و آنها دارای میلیاردها دلار سرمایه می باشند، می توانند خسارت ناشی از کاهش درآمدهای نفتی را تحمل نمایند.

 اما حالا به نظر می رسد که پیش بینی های آنان نادرست بوده زیرا دولت سعودی یارانه ها و تسهیلات شهروندان خود را کاهش داده و احتمال دارد این امر موجب نگرانی شهروندان سعودی گردد. از سوی دیگر عربستان سعودی در یمن نیز یک جنگ نابود کننده و پرهزینه را آغاز کرده است. بسیاری از تحلیگران خیال می کردند که در اجلاس اخیر دوحه، عربستان سعودی تصمیم خواهد گرفت میزان نفت تولیدی خود را کاهش دهد اما در عمل چنین اتفاقی صورت نگرفت. در واقع ایرانیها نسبت به توقف تولید نفت آمادگی دارند اما آنان می خواهند که ابتدا سطح تولید نفت خود را به میزان قبل از تحریم های سال 2012 برسانند.

دولتهای غربی در سال 2012 میلادی به منظور مقابله با برنامه هسته ای ایران، تحریم هایی را علیه این کشور اعمال کرده بود. البته در این اواخر تحریم های مذکور لغو گردیده و پس از آن ایران می خواهد سهم سابق خود را در تولید نفت بازیابد. از سوی دیگر عربستان سعودی نمی خواست، حریف این کشور در منطقه (ایران) از درآمد کامل نفتی برخوردار گردد. البته درخصوص کاهش سطح تولید نفت از سوی عربستان سعودی زمزمه هایی وجود داشت که این موضوع از سوی نماینده کویت در اوپک مطرح گردید اما به طور غیرمترقبه چه اتفاقی در این اجلاس رقم خورد؟

تحلیلگران می گویند محمد بن سلمان که نقش مهمی در صنعت نفت عربستان ایفا می کند، هیأت خود را در تاریخ 29 فروردین از دوحه فرا خوانده و به آنها دستور داد نسبت به اتخاذ هرگونه تصمیمی که به نفع ایران باشد، اجتناب ورزند. زمانی که ایران تصمیم به عدم پذیرش کاهش سطح تولید نفت و متعاقب آن عدم شرکت در نشست نفتی دوحه گرفت، عربستان سعودی نیز پیشنهاد مذکور را رد کرده است. درنتیجه این مذاکرات به سرانجام نرسیده و شکست خورده است.

تحلیلگران می گویند خانواده سلطنتی سعودی بیش از آنکه به دنبال افزایش بهای نفت باشد، خواستار مجازات ایران است و در این خصوص آماده هرگونه اقدام و صرف هزینه می باشد. هیأت حاکمه عربستان نمی خواهد ایران منافع سیاسی و جغرافیائی خود را بازیابد و آنها پس از توافق اخیر ایران با آمریکا، برای ضربه زدن به ایران، آمادۀ هرگونه تنش آفرینی هستند. در این بین بسیاری از تحلیلگران به افزایش نقش و نفوذ شاهزاده محمد بن سلمان اشاره کرده اند. وی به جای پدر پیر خود شاه سلمان، همه جوانب حکومتی از اقتصاد تا امور ارتش را تقریباً به طور کامل در کنترل خود دارد. وی همچنین به عنوان وزیر دفاع، تلاش هایش را برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه، بیش از پیش تسریع کرده است. وی در مداخله عربستان سعودی در یمن، بیش ترین نقش را ایفا می کند.

هرچند عربستان سعودی علیرغم حمایت آمریکا، نتوانسته است در یمن به اهداف خود دست یابد. در نتیجه مداخله سعودی در یمن، نه تنها هزاران شهروند این کشور به قتل رسیده اند بلکه عناصر القاعده نیز فرصت یافته اند نفوذ خود را در این کشور افزایش دهند.

برای شاهزاده محمد بن سلمان، بازار نفت مانند دیگر صحنه ها مهم است و وی بیش از آنکه به افزایش بهای نفت فکر کند، به سیاست های منطقه ای اهمیت می دهد. وی در مصاحبه با بلومبرگ بدون نام بردن از ایران تصریح کرده است "اگر تمامی کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت تولید را متوقف نکنند، ما نیز این کار را انجام نخواهیم داد." پس از شکست اخیر اجلاس دوحه، حال امید می رود عربستان سعودی میزان نفت تولیدی خود را افزایش داد تا بهای نفت در سطح پائین تری باقی بماند. این اقدام برای خود عربستان سعودی نیز زیانبار خواهد بود. بدون شک اوضاع سیاسی و جغرافیائی منطقه نقش مهمی در تصمیم گیری های عربستان سعودی دارد.

اکنون به خاطر اینکه همه به فکر خودشان هستند اجلاس دوحه با ناکامی مواجه شده است. در آغاز قرن بیستم همه فکر می کردند ذخایر نفت قبل از آنکه جوابگوی تقاضا باشد، پایان خواهد یافت و جهان با بحران نفت مواجه خواهد شد اما به دلیل ظهور تکنولوژی های جدید تولید و عرضه نفت افزایش یافته است اما تقاضا برای آن افزایش نیافته است و دلیل آن استفاده از منابع انرژی سازگار با محیط زیست از جمله انرژی خورشیدی و منابع تجدید پذیر بوده است.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید