رهبران جهان رغبتی برای شركت در نشست مبارزه با فساد در لندن ندارند | اتاق خبر
کد خبر: 340498
تاریخ انتشار: 19 اردیبهشت 1395 - 11:52
تایمز:
روزنامه تایمز روز شنبه در گزارشی با افشای تعدیل مواضع لندن در مفاد بیانیه نشست بین المللی مبارزه با فساد، كه قرار است هفته جاری درلندن برگزار شود، از بی رغبتی رهبران جهانی برای شركت در این اجلاس خبر داد.

اتاق خبر - تایمز در این گزارش با اشاره به پیش نویس بیانیه نشست مبارزه با فساد كه آن را به دست آورده است، نوشت: در این پیش نویس تعهداتی نظیر مبارزه با فرار مالیاتی، برخورد با دلالان پولشویی و تاكید بر شفافیت شركت های ثبت شده در گریزگاه های مالیاتی تعدیل یافته است.
این روزنامه افزود: بخشی كه در آن عنوان شده بود «مفسدین مالیاتی از هیچ مصونیتی برخوردار نبوده» و «ما تلاش می كنیم تا تجارت و سفر را برای آنها دشوارتر كنیم» در آخرین نسخه حذف شده است.
تایمز ادامه داد: در این نسخه همچنین بخشی كه در آن از دولت ها خواسته شده بود تا با شركت های فاسد همكاری نكنند نیز حذف گردیده است.
این روزنامه انگلیسی افزود: كلیدی ترین بخش این بیانیه كه مربوط به علنی ساختن اطلاعات شركت های ثبت شده در گریزگاه های مالیاتی بود، محدود به دسترسی آژانس های اعمال قانون و سازمان هایی كه نیازمند این قبیل اطلاعات هستند شده است.
تایمز نوشت: همچنین اقدامات حرفه ای رسانه ای برای افشای فساد مالیاتی در آخرین نسخه این بیانیه به چشم نمی خورد؛ ضمن آنكه بخشی كه در آن از كشورها خواسته شده بود تا با شركت ها، وكلا، حسابداران و سازمان هایی كه فساد مالیاتی را تسهیل و یا با آن مدارا می كنند برخورد شود، به برخورد با «شمار اندكی از شركت ها، وكلا، حسابداران و سازمان هایی كه فساد مالیاتی را تسهیل و یا با آن مدارا می كنند» تعدیل یافته است.
این عقب نشینی بی تردید خشم كمپین هایی را كه از سال گذشته مشغول تدارك برگزاری نشست بین المللی مبارزه با فساد در لندن بوده اند را بر می انگیزد.
این روزنامه با بیان اینكه «بیش از 40 كشور برای شركت در این نشست دعوت شده اند»، افزود: با این حال داونینگ استریت (دفتر نخست وزیری) هنوز تائید نكرده كه چه كشورهایی در این نشست شركت خواهند كرد؛ ضمن آنكه گفته می شود برخی از كشورها خواستار اعمال تغییرات اساسی در پیش نویس مفاد بیانیه شده اند.
تایمز نوشت: روسیه گفته است كه هیاتی را به ریاست ' اولگ سیرومولوتو' معاون وزیر خارجه این كشور راهی لندن خواهد كرد. وزیر خارجه این كشور نیز گفته است: تصمیمات گرفته شده در این نشست برای مبارزه با فساد مالیاتی سودمندخواهد بود به شرط اینكه تحكم آمیز نباشد.
این روزنامه افزود: «چیدو دان» از موسسه گلوبال ویتنس نیز گفته است: این یك فرصت واقعی برای ارزیابی تمایل دولت ها به مبارزه با فساد مالیاتی است. سخنگوی موسسه بین المللی ترانسپارنسی نیز گفت: تعهد كشورهای كمتری به یك بیانیه قوی بهتر از تعهد شمار زیادی از كشورها به یك بیانیه ضعیف است.
تایمز نوشت: یك سخنگوی دولت انگلیس نیز گفته است: نشست لندن اولین نشستی است كه در آن كشورهای جهان گردهم آمده و سیاست های مبارزه با فساد مالیاتی را تنظیم می كنند. ما می خواهیم كه مبارزه با فساد مالیاتی در صدر اولویت های بین المللی قرار گیرد.
این نشست بین المللی در لندن در حالی برگزار می شود كه نشت اخیر میلیون ها اسناد شركت حقوقی پانامایی 'موساك فونسكا'
موسوم به 'اوراق پاناما'، حساسیت افكار عمومی و كشورهای جهان در مورد گریزگاه های مالیاتی و گستره فساد مالی در اشكال مختلفش از جمله پولشویی و فرارمالیاتی بشدت افزایش یافته است.
اسناد یاد شده نشان می دهد چگونه برخی از ثروتمندترین و قدرتمندترین افراد جهان دارایی هایشان را در كشورهایی كه گریزگاه های مالیاتی شناخته می شوند به اشكال مختلف از جمله با تاسیس شركت های صوری پنهان كرده اند.
در این اسناد نام بیش از 200 هزار شركت و بنیاد صوری فاش شده است كه برای گریز از مالیات در نقاط مختلف جهان بر پا شده‌اند.
براساس گزارش‌های منتشر شده در میان این افراد نام سه نماینده پیشین پارلمانی حزب محافظه‌كار و نام شش تن دیگر از نماینده مجلس اعیان انگلیس دیده می‌شود.
سه سیاستمدار انگلیسی كه تاكنون نامشان در ارتباط با این اسناد مطرح شده لرد 'اشكرافت'، 'بارونس شارپلز' از مجلس اعیان و 'مایكل میتز'، نماینده سابق پارلمان از حزب محافظه‌كار هستند.
علاوه بر این نمایندگان پارلمان، شماری از كمك‌كنندگان مالی به احزاب سیاسی انگلیس نیز دارای حساب‌های برون‌مرزی بوده‌اند.
در همین حال به گزارش منابع انگلیسی عامل نشت 'اوراق پاناما' كه ناشناخته مانده، برای نخستین‌بار سكوتش را شكسته است و گفته است كه اگر به او مصونیت قضایی داده شود، حاضر است با نهادهای قضایی همكاری كند تا متخلفان پی‌گرد شوند.
این فرد با نام مستعار 'جان دو' در یك بیانیه 1800 كلمه‌ای مدعی شده كه هیچ‌گاه برای دستگاه‌های جاسوسی یا دیگر نهادهای دولتی كار نكرده است.
نویسنده این بیانیه با عنوان 'انقلاب، دیجیتالی می‌شود'، نوشته است: 'بانك‌ها، وضع‌كنندگان مقررات مالی و دستگاه‌های مالیاتی، كم گذاشته‌اند. تصمیم‌هایی گرفته شده است كه چشم بر ثروتمندان می‌بندد و به جای آن، مو از ماست شهروندانی كشیده است كه درآمد كم یا متوسط دارند.'
وی عنوان كرده است: ' من حاضر ام تا جایی كه می‌توانم با نهادهای قانونی همكاری كنم. اما افشاگران مشروع كه خطاهای غیرقابل‌انكاری را فاش می‌كنند، چه از درون حكومت‌ها باشند و چه از بیرون، سزاوار مصونیت از مجازات هستند.'
به نوشته گاردین، در حدود 370 خبرنگار از یك صد سازمان خبری در 80 كشور جهان، برای تجزیه تحلیل اسناد شركت حقوقی موساك فونسكا كه بیش از یازده میلیون سند هستند و اعتبارسنجی آنها كار كرده اند.
به نوشته این روزنامه، این اسناد را روزنامه آلمانی 'زوددویچه سایتونگ' به دست آورده و آنها را در اختیار 'كنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی (ICIJ)' قرار داده است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید