تلاش برای جلوگیری از بروز بحران در یونان | اتاق خبر
کد خبر: 340621
تاریخ انتشار: 19 اردیبهشت 1395 - 14:36
در نشستی فوق العاده بررسی می شود:
وزیران دارایی حوزه یورو فردا (دوشنبه) در بروكسل گردهم می آیند تا به توافقی دشوار برای جلوگیری از بروز بحران جدید در یونان دست یابند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، وزیران دارایی حوزه یورو فردا (دوشنبه) در بروكسل گردهم می آیند تا به توافقی دشوار برای جلوگیری از بروز بحران جدید در یونان دست یابند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بروكسل، این نشست فوق العاده در حالی برگزار می شود كه اصلاحات خواسته شده از یونان در قبال كمك مالی به این كشور هنوز نتوانسته است رضایت نهادهای طلبكار (اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی) را جلب كند و همین امر راه را بر پرداخت كمك های مالی بسته است. این نهادها تابستان گذشته و در پی 10 ماه مذاكره، كمك مالی قابل توجه به یونان را پذیرفتند.
«ژان كلود یونكر» رئیس كمیسیون اروپا در مصاحبه دیروز (شنبه) با رسانه های آلمانی، گفت: یونان عملا به اهداف اصلاحاتی خود دست یافته است.
19 وزیر دارایی حوزه یورو موسوم به «یوروگروپ» زیر فشار صندوق بین المللی پول كه حمایت از طرح كمك به یونان را مشروط كرده، فردا ساعت 13 به وقت محلی (15 و 30 دقیقه به وقت تهران) راه های كاهش بدهی یونان را كه به 180 درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است، به بحث می گذارند.
پارلمان یونان باید امروز (یكشنبه) پس از 48 ساعت اعتصاب سراسری در این كشور، دو اقدام كلیدی در زمینه اصلاحات بازنشستگی و نظام مالیاتی را كه به تعهدات این كشور برای دریافت سومین كمك مالی 86 میلیارد یورویی مرتبط است، تصویب كند. این تدابیر لازمه توافق حوزه یورو برای تخصیص كمك های جدید به یونان است.
یونان تا امروز 21 میلیارد و 400 میلیون یورو كمك دریافت كرده و با سررسید بازپرداخت دو میلیارد و 300 میلیون یوروئی بدهی اش به بانك مركزی اروپا در 20 ژوئیه (30 تیر)، مواجه است.
« اوكلید چاكالوتوس» (Euclide Tsakalatos) وزیر دارایی یونان دیروز (شنبه) به همتایان خود در حوزه یورو در مورد بروز بحران تازه ای در یونان هشدار داد.
وی از اعضای یوروگروپ مصرانه خواست تا در نشست فردا اصلاحات صورت گرفته را تایید كنند چرا كه این امر می تواند به یونان برای « بازگرداندن اعتماد سرمایه گذاران و بهبود» وضعیت این كشور كمك كند.
پیشتر وزیر دارایی یونان با همراهی «میشل ساپن» همتای فرانسوی خود موفق شده بود خواسته صندوق بین المللی پول را مبنی بر تصویب تدابیر اقتصادی ویژه در پارلمان یونان برای دریافت سه میلیارد یورو كمك بیشتر، رد كند.
یونان همواره بر آغاز مذاكرات به منظور كاهش بدهی هایش اصرار دارد.
«پییر موسكوویسی» كمیسیونر امور اقتصادی اتحادیه اروپا پیشتر اطمینان داده بود كه «هیچ دلیلی» برای نگرانی از بروز «بحرانی مشابه سال 2015» كه در جریان آن یونان از احتمال خروج از حوزه یورو جان به در برد، وجود ندارد.
«ولفگانگ شوئبله» وزیر دارایی آلمان نیز اطمینان داده است: امسال بحران بزرگی در یونان نخواهیم داشت.
همان گونه كه «دونالد توسك» رئیس شورای اروپا روز سوم مه (14 اردیبهشت) گفته است، سران اتحادیه اروپا امیدوارند «بسرعت» به توافقی در مورد یونان دست یابند. آن ها بهار امسال با نگرانی از خروج احتمالی انگلیس از اتحادیه مواجه هستند و امیدوارند پیش از همه پرسی انگلیس در مورد این مساله، یونان را از دستور كار خارج كنند. همه پرسی در مورد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، 23 ژوئن (3 تیر) برگزار می شود.
بحران یونان از سال 2009 و زمانی آغاز شد كه كسری بودجه قابل توجه این كشور بحران اقتصادی را در منطقه یورو و كل اتحادیه اروپا رقم زد. مقامات وقت یونان با درخواست وام های خارجی تلاش كردند تا كشور را از ورشكستگی نجات دهند. این وام ها در قبال تعهدات مالی سنگین و نیز اجرای سیاست های ریاضتی كه بر زندگی مردم یونان اثر گذاشت، به یونان اعطا شد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید