دولت نیوزیلند تحت فشار اوراق پاناما | اتاق خبر
کد خبر: 340862
تاریخ انتشار: 20 اردیبهشت 1395 - 13:25
جان كی: نیوزیلند پناهگاه مالیاتی نیست
نخست وزیر نیوزیلند روز دوشنبه پس از افشای استفاده برخی شركت ها و تراست ها از ساختار مالیاتی این كشور برای محافظت از دارایی های خود، اعلام كرد 'نیوزیلند یك پناهگاه مالیاتی نیست'.

اتاق خبر - گزارش مشترك روز دوشنبه رادیو و تلویزیون نیوزیلند و 'نیكی هاگر' از روزنامه نگاران این كشور نشان می دهد شركت های بزرگ جهان از قوانین نیوزیلند در مورد مالیات برای محافظت از دارایی های خود سوء استفاده می كنند.

اسناد افشاشده پاناما نشان می دهد برخی از فعالان تجاری از جمله یك مكزیكی و وزیر انرژی مالت از قانون ثبت شركت های خارجی در نیوزیلند سوء استفاده كرده اند، اگرچه سندی دال بر فعالیت غیرقانونی این افراد وجود ندارد.
براساس قوانین داخلی نیوزیلند، شركت های خارجی این كشور مشمول پرداخت مالیات نمی شوند. اگرچه سازمان مالیات نیوزیلند سال 2014 اعلام كرده بود مالیات شركت های خارجی را مورد بازنگری قرار می دهد.
براساس یك نشت بی سابقه اطلاعاتی از شركت حقوقی 'موساك فونسكا' در پاناما كه چهارمین شركت حقوقی دریایی جهان است، ثروتمندان جهان رژیم مخفی مالیات دریایی را در بسیاری از كشورها از جمله نیوزیلند مورد سوء استفاده قرار داده اند. در این نشت اطلاعاتی 11.5 میلیون اوراق افشا شد.
'جای كی' نخست وزیر نیوزیلند روز دوشنبه پس از این گزارش رسانه های این كشور به تلویزیون نیوزیلند، گفت كه 215 هزار نهاد مالیاتی افشا شده در اوراق پاناما وجود دارد و تنها 350 مورد آنها مربوط به نیوزیلند بود.
با این حال، تحقیقات مشترك روزنامه نگاران نیوزیلند نشان داد نام این كشور بیش از 61 هزار بار مورد اشاره قرار گرفته و نشان می دهد شركت حقوقی 'موساك فونسكا' در پاناما فعالانه به ترویج نیوزیلند به مشتریان خود پرداخته به ویژه كسانی كه از آمریكای لاتین برای توقف و مخفی كردن سرمایه خود استفاده می كردند.
' آندرو لیتل' عضو پارلمان و رهبر حزب كارگر نیوزیلند نیز به نوشته تارنمای 'رادیو نیوزیلند' از دولت خواست به گونه ای عمل كند تا اعتبار این كشور حفظ شود.
نخست وزیر نیویلند پس از این مواضع، گفت 'نیوزیلند یك پناهگاه مالیاتی نیست و دولت آماده است تا اقداماتی را برای حفظ شهرت و اعتبار این كشور انجام دهد'.
وی گفت: ما كاملا مایل به تغییر قانون مالیات و اعلام آن در زمان اجرایی شدن هستیم.
دولت نیوزیلند بیش از دو هفته پیش نیز پس از افشای اوراق پاناما كه نشان داد برخی شركت ها برای فرار از مالیات اقدامات غیرقانونی انجام می دهد، اعلام كرد در قوانین شركت های فعال در خارج از این كشور كه در نیوزیلند ثبت شده اند به دلیل آسیب پذیری بازنگری می كند.
'بیل انگلیش' وزیر دارایی نیوزیلند، گفت كه وزرای این كشور با توجه به افشای اسناد پاناما تصمیم گرفتند تناسب این قوانین را با هدف بررسی و بازنگری كنند.
'اوراق پاناما' شامل تعداد زیادی سند محرمانه است كه یك ماه پیش منتشر شد و نشان داد قدرتمندان و ثروتمندان چگونه با استفاده از گریزگاه ‌های مالیاتی، ثروت خود را مخفی كرده‌ اند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید