جان کری: ایران، آمریکا و روسیه بر آتش بس نظارت می کنند | اتاق خبر
کد خبر: 341210
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1395 - 09:39
گزارش اتاق خبر از آخرین تحولات آتش بس در سوریه:
سرگئی لاوروف و جان كری وزیران خارجه روسیه و آمریكا در یك گفت وگوی تلفنی با تاكید بر از سرگیری مذاكرات سوری سوری، از برنامه همكاری گروه های نظامی دو كشور مستقر در ژنو برای كنترل و نظارت آتش بس سوریه خبر دادند.

اتاق خبر- خبرگزاری آسوشیتدپرس روز گذشته گزارش داد، ارتش سوریه طی بیانیه ای آتش بس در حلب و مناطق اطراف این شهر را به مدت 2روز تمدید کرده است. این در حالی است که در هفته های اخیر حلب شاهد شدیدترین خشونت ها بوده و نیروهای معارض از قبیل گروه های تروریستی بخش های مهمی از استان حلب را در تصرف خود دارند.

مذاکرات تلفنی کری و لاوروف

در همین راستا، وزارت خارجه روسیه امروز اعلام کرد: سرگئی لاوروف و جان كری وزیران خارجه روسیه و آمریكا در یك گفت وگوی تلفنی با تاكید بر از سرگیری مذاكرات سوری سوری، از برنامه همكاری گروه های نظامی دو كشور مستقر در ژنو برای كنترل و نظارت آتش بس سوریه خبر دادند.

به گزارش ایرنا، وزیران امور خارجه روسیه و آمریكا بر لزوم ادامه مذاكرات میان دولت سوریه و گروه های معارض سوری تحت نظارت سازمان ملل و رعایت كامل آتش بس برقرار شده تاكید كردند.  دو طرف همچنین به نقش تعیین كننده هماهنگی نظامیان روسیه و آمریكا از جمله در مركز تازه تاسیس نظارت بر آتش بس سوریه در ژنو اشاره و خواستار همكاری بیشتر در چارچوب این مركز شدند. گفتنی است لاوروف در این گفت و گو بار دیگر بر ضرورت فاصله گرفتن گروه های معارض سوری متمایل به آمریكا از گروه های تروریستی در سوریه و نیز جلوگیری از نفوذ تروریست ها از تركیه به سوریه تاكید كرد.

سرنوشت آتش بس شکننده

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کری که به منظور شرکت در مذاکرات صلح سوریه به پاریس سفر کرده است به خبرنگاران گفت: واشنگتن ، مسكو و تهران، شورشیان و نیروهای دولتی سوریه را برای پیروی از توافقنامه آتش بس شكننده در این كشور تحت فشار قرار خواهند داد. وی افزود: ما مسئولیت داریم اطمینان حاصل كنیم كه جناح مخالف به این توافقنامه پایبند می ماند و روسیه و ایران نیز مسئولیت دارند اطمینان حاصل كنند كه رژیم سوریه این كار را انجام می دهد . 'وی تصریح کرد : 'پس از ساعت ها مذاكره ، روس ها تصریح كرده اند كه این همان مسیری است كه آنها آماده اند طی كنند. '

نظرات
ADS
ADS
پربازدید