آنکارا با این شرایط بازنده ترین منطقه خواهد بود | اتاق خبر
کد خبر: 341599
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1395 - 11:15
یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح کرد:
یک عضو امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه ورود ترکیه به بحران‌های منطقه‌ای زمینه ساز ناامنی و فروپاشی شرایط مساعد این کشور شده است گفت:‌ آنکارا هر چه در این بحران جلوتر برود قطعا بازنده ترین بازیگر منطقه خواهد بود.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، سید حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کشورمان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو یی با اشاره به استعفای نخست وزیر ترکیه و تحولات این کشور اظهار کرد: شرایط ترکیه قبل از ورود بحران های منطقه‌ای شرایط خیلی خوبی بوده و حزب عدالت اسلامی هم موفق شدند تحولات خیلی خوبی ایجاد کرده و تراز تجاری ترکیه را به شدت ارتقا دهند. در واقع شرایط ترکیه به سامان شده بود.

وی افزود:‌ اما ورود ترکیه به بحران های منطقه‌ای به ویژه مسأله سوریه و حمایت از گروه‌های تروریستی زمینه ساز ناامنی و فروپاشی شرایط مساعد این کشور شد و افرادی مانند اردوغان و داود اوغلو فکر می‌کردند آنچه آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند درست است و بر روی پیش‌بینی خودشان باور زیادی داشتند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه یادآور شد: بنده حدود سه سال و نیم پیش در مذاکراتی که با داود اوغلو داشتم ( ابتدای آغاز بحران سوریه) بسیار قاطع و محکم می‌گفت سه ماه دیگر بشار اسد سقوط می‌کند و ادامه این وضعیت به هیچ وجه امکان پذیر نیست. حتی می گفت ایران اشتباه می‌کند در سوریه این گونه موضع گیری می‌کند. اما اکنون عکس این مسأله اتفاق افتاده و این ترکیه است که دچار بحران و ناامنی‌های بسیار جدی است.

نقوی حسینی با بیان اینکه شدت ناامنی‌ها موجب افت اقتصاد و صنعت توریسم ترکیه شده است گفت:‌ تمامی این بحران ها می‌تواند منشا اختلافات درونی به ویژه میان افراد حاکمیت باشد و از آنجایی که نخست وزیر ترکیه سردمدار سیاست خارجی این کشور بوده است اکنون باید در این رابطه پاسخگو باشد.

وی در ادامه اظهار کرد: بحران‌های منطقه‌ای خاورمیانه از جمله در یمن، سوریه و عراق بحرانی است مثلث آل سعود، صهیونیسم و آمریکا آن را درست کرده‌اند و از طرف دیگر ترکیه هم در این زمین در حال بازی می‌باشد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطر نشان کرد: تنها راه ترکیه این است که خود را از این زمین بازی خارج کند و دخالتی در این امور نداشته باشد تا بتواند روابط اش را با همسایگان بهبود بخشیده و شرایط قبلی خود را احیا کند.

وی افزود: هر چه در این بحران ترکیه جلوتر باشد قطعا بازنده ترین بازیگر منطقه خواهد بود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید