Performancing Metrics

زن مسن نخستین فرزند خود را به دنیا آورد | اتاق خبر
کد خبر: 341876
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1395 - 23:51
یک زوج هفتاد و چند ساله هندی، 46 سال پس از ازدواجشان برای اولین بار صاحب فرزند شده‌اند.

اتاق خبر: "دالجیندر کائور" که بیش از 70 سال سن دارد پس از دو سال درمان در ایالت "هاریانا" در شمال هند باردار شد و یک فرزند پسر به دنیا آورد.

او جزو سالمندترین زنانی است که بارداری و زایمانش گزارش شده است. از آنجا که این زن شناسنامه ندارد، سن دقیق او معلوم نیست اما خودش می‌گوید بیش از 70 سال سن دارد. نداشتن شناسنامه در هند امری غیرعادی نیست.

دالجیندر به رئیس مرکز ملی لقاح مصنوعی در شهر "هیسار" که درمان در آنجا صورت گرفته، گفته است که پنج تا هفت سال از شوهرش، "موهیندر سینگ گیل" کوچکتر است و شناسنامه شوهرش نشان می‌دهد که 79 ساله است. بنابراین احتمالا این زن باید بین 72 تا 74 سال سن داشته باشد.

به گزارش بی‌بی‌سی، این زوج که به کشاورزی اشتغال دارند، 46 سال پیش ازدواج کردند و شوهر این زن گفته است که تقریبا امید خود به داشتن فرزند را از دست داده بودند و هنگامی با دوستان خود از درمان با لقاح مصنوعی سخن گفتند، مورد ریشخند و حتی سرزنش قرار گرفتند.

موهیندر سینگ می‌گوید که به جای دلسرد شدن از این اظهارات برای حاملگی همسرش دعا کرد و می‌افزاید: خدا دعای ما را شنید و زندگی ما را کامل کرد.

به گفته پزشکان، نوزاد این زوج سالمند که پسر است، کاملا سالم است و هنگام تولد چهار کیلو و 400 گرم وزن داشت. اسم او را "آرمان" گذاشته‌اند.

"آنوراگ بیشونی" بنیانگذار و رئیس مرکز ملی لقاح مصنوعی در شهر هیسار که فارغ التحصیل دانشگاه لیدز انگلیس است، گفته که پیش از این نیز در چند مورد، زنان سالمند در این مرکز تحت درمان قرار گرفته و توانسته‌اند باردار شوند. از جمله در سال 2008، یکی از بیماران او برای نخستین بار در سن 70 سالگی حامله شد و یک دختر به دنیا آورد. در یک مورد دیگر نیز یک زن 66 ساله سه قلو زایید.

دالجیندر و همسرش که از داشتن فرزندی از خود نومید شده بودند، چند سال پیش کودکی را به فرزندی قبول کردند اما او بعدا برای تحصیل به آمریکا رفت و دیگر به هند بازنگشت.

بعضی از پزشکان نسبت به درست بودن حاملگی افراد در سنین بالا ابراز تردید کرده‌اند زیرا این احتمال وجود دارد فرزندی که متولد می‌شود به زودی والدین مسن خود را به دلیل بالا بودن سن‌شان از دست بدهد.

در مورد جنبه اخلاقی حاملگی در سنین بالا، آنوراگ بیشونی می‌گوید بعضی معتقدند که باید محدودیتی در این مورد اعمال شود و مثلا از انجام لقاح مصنوعی برای زنان بالای سنین 45 تا 50 سالگی خودداری کرد. اما او معتقد است که اگر قرار است محدودیتی وجود داشته باشد، باید هم برای زن و هم برای مرد، منظور شود.

موهیندر سینگ به خبرگزاری فرانسه گفته است که در مورد تفاوت سنی با فرزندش و آینده او نگرانی ندارد. او گفته است: مردم می‌گویند بعد از اینکه شما مردید، این بچه باید چه کار کند؟ اما من به خدا اعتقاد دارم و او مراقب فرزندم خواهد بود.

منبع: ایسنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید