Performancing Metrics

مناطق جنوب تایلند همچنان قربانی می گیرند | اتاق خبر
کد خبر: 342061
تاریخ انتشار: 24 اردیبهشت 1395 - 09:14
استان های جنوبی تایلند که درگیری نیروهای امنیتی دولت مرکزی با استقلال طلبان مسلمان ادامه دارد، شاهد کشته شدن سه نفر دیگر بر اثر شلیک گلوله بود.

اتاق خبر: این سه فرد در دو حادثه جداگانه در استان 'پاتانی' واقع در جنوب تایلند هدف گلوله قرار گرفتند و جان خود را از دست دادند.
'پل تانونساک وونگسوپا' رئیس پلیس این استان تایلند گفت که دو نفر از این قربانیان که 18 و 21 ساله بودند برروی موتور سیکلت هدف گلوله قرار گرفتند.
وی اعلام کرد که شلیک به سوی این افراد از نزدیک انجام شده و در صحنه حادثه نیز جان باختند و موتور سیلکت توسط ضاربان به سرقت رفت.
این مقام پلیس تایلند اظهار نگرانی کرد که ممکن است از این موتورسیکلت برای بمب گذاری و انفجار در آینده استفاده شود.
در حادثه دیگری نیز روز گذشته نیروی امنیتی یکی از روستاهای این استان جنوبی تایلند در مسیر بازگشت به خانه هدف گلوله قرار گرفت و جان باخت.
'پل تانونساک وونگسوپا' رئیس پلیس استان پاتانی واقع در جنوب تایلند گفت که انگیزه این اقدام ها هنوز نامشخص است و تحقیقات پیرامون آن ادامه دارد.
پاتانی که در معنای لغوی 'این ساحل' نام دارد، از جنوبی ترین استان های تایلند است که در کنار استان های 'ناراتیوات'، 'یالا' و 'سونگخالا' قرار گرفته و طی سال های اخیر شاهد درگیری نیروهای نظامی دولتی با استقلال طلبان مسلمان است.
این استان که 88 درصد از جمعیت 700 هزار نفری آن را مسلمانان نژاد مالایی تشکیل می دهد، از نظر فرهنگی با مردمان ساکن استان 'کلانتان' در مالزی مشابهت های زیادی دارند.
ناآرامی های جنوب تایلند که شامل استان پاتانی نیز می شود از سال 1948 آغاز و از ابتدای قرن 21 نسبت به گذشته پیچیده تر شده و میزان خشونت های آن افزایش یافته است.
این شورش های استقلال طلبانه که برای چندین دهه دولت مرکزی را به چالش کشیده و شرایط سیاسی داخلی تایلند مجالی برای حل آن فراهم نکرده است تنها در فاصله سال های 2004 تا 2015 بیش از شش هزار و 500 کشته و 12 هزار زخمی برجای گذاشته است.
اختلاف دولت مرکزی تایلند با گروه های استقلال طلب که چندین دور مذاکره با وساطت مالزی در کوالالامپور برگزار کرده اند پس از کودتای خردادماه سال 1393 خورشیدی پیچیده تر شده است.
'پرایوت چان اوچا' نخست ‌وزیر نظامی تایلند عملا مذاکرات صلح با استقلال طلبان را به حالت تعلق درآورده است.
وی اخیرا گفته است: دولت من نمی‌ تواند 'مارا پاتانی' را به رسمیت بشناسد چرا که در فعالیت ‌های جنایی دست داشته است.
شش گروه استقلال طلب جنوب تایلند به نام های 'جبهه انقلاب ملی'، 'جنبش اسلامی مجاهدین پاتانی'، 'جبهه آزادی اسلامی پاتانی' و سه گروه وابسته به 'سازمان آزادی پاتانی' گروه واحدی به نام ''مارا پاتانی' را برای مذاکره تشکیل داده اند.
نشست اردیبهشت ماه جاری مذاکره کنندگان دولتی تایلند با 'مارا پاتانی' در کوالالامپور پایتخت مالزی بدون نتیجه بود و این وضعیت نخست وزیر تایلند را به خشم آورد.
به نظر برخی تحلیلگران منطقه ای و براساس آنچه که در عرصه سیاسی تایلند در حال رخ دادن است، تا زمان برگزاری انتخابات سراسری این کشور در سال آینده میلادی، پیشرفتی در روند مذاکرات صلح به وجود نخواهد آمد.

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید