Performancing Metrics

موانع تجارت میوه با روس ها چیست؟ | اتاق خبر
کد خبر: 342281
تاریخ انتشار: 25 اردیبهشت 1395 - 11:38
نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان میوه در گفتگو با اتاق خبر پاسخ داد
نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان میوه ایران موانع و مزایای تجارت میوه و تره بار با روس ها را تشریح کرد.

اتاق خبر - گروه اقتصادی:نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان میوه ایران در مورد وضعیت صادرات میوه به روسیه، با اعلام وجود مشکلاتی در زمینه صادرات محصولات کشاورزی، ایران را دارای پتانسیل بالا برای صادرات توصیف کرد.

صدرالدین نیاورانی نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان میوه ایران درگفت و گو با اتاق خبر با بیان اینکه محصولات کشاورزی تولید شده در ایران از کیفیت خوبی برای صادرات برخوردار هستند، تصریح کرد: در حقیقت در رابطه با صادرات محصولات کشاورزی به روسیه صادرکنندگان با دو مشکل تعرفه بالای روسیه برای واردات محصولات کشاورزی از ایران و کمبود های بخش حمل و نقل ریلی و هوایی ایران روبه روهستند. با این حال تلاش هایی در حال انجام است که این مشکلات به زودی حل شوند و شاهد افزایش صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه باشیم.

 نیاورانی در مورد علت استقبال پایین از محصولات کشاورزی ایران در روسیه، گفت: متاسفانه تجاری که از روسیه به ایران می آیند به دلیل آشنا نبودن با وضعیت کشاورزی در کشور، به جای خرید از صادرکنندگان میوه و افرادی که در این زمینه تجربه زیادی دارند ترجیح می هند که از میادین میوه و تره بار یا به طور مستقیم از صاحبان مزارع و باغات خرید کنند. به همین دلیل محصولات خریداری شده از سوی این افراد فاقد کیفیت و استاندارد لازم برای مصرف در روسیه است و همین امر باعث کم بودن استقبال از محصولات کشاورزی ایران در این کشور شده است.

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان میوه ایران ادامه داد: در صورت خرید از صادرکنندگان میوه، محصولات خریداری شده با کیفیت بالاتری  به آنها عرضه خواهد شد زیرا این محصولات منحصرا برای صادرات جمع اوری و بسته بندی شده است.

وی ماندگاری بالا را از دیگر ویژگی هایی دانست که میوه های صادراتی ایران دانست و گفت: از نظر بسته بندی صادرات میوه نیاز به کارتن های مخصوص دارد که قابل بازیابی است. به همین دلیل نمی توان میوه های صادراتی را در کارتن های معمولی صادر کرد زیرا باعث به وجود آمدن خرابی در محصولات صادراتی خواهد شد. این مشکلی است که به دلیل خرید مستقیم محصولات کشاورزی از سوی تجار روس به وجود می آید.

نیاورانی در مورد قابلیت دستیابی محصولات کشاورزی ایران به استاندارد های مورد نظر روس ها در زمینه محصولات کشاورزی گفت: استانداردی که در مورد محصولات کشاورزی باید رعایت شود به طور کلی در مورد کیفیت محصولات است. برای مثال در مورد میوه های صادراتی محصول مورد نظر باید اندازه معین و مشخصی داشته و فاقد مواردی مانند کرم خوردگی و لکه باشد. این محصولات در کشور موجود می باشد و حتی به اروپا که دارای قوانین سختگیرانه تری در مورد استاندارد محصولات کشاورزی نسبت به روسیه می باشد صادر می شود.

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان میوه ایران با اشاره به محبوبیت محصولات کشاورزی ایران در کشورهای همسایه تصریح کرد: در حال حاضر محصولات کشاورزی ایران در کشورهای همسایه با استقبال بسیاری مواجه و گاهی نسبت به محصولات وارداتی از سایر کشور ها با قیمت بالاتری فروخته می شود. با این حال با توجه به مسائل امنیتی در کشورهای همسایه ایران، صادرات این محصولات با مشکل مواجه هست.

94105 ت

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید