Performancing Metrics

روش‌های سرمایه‌گذاری‌ خارجی در حوزه سلامت | اتاق خبر
کد خبر: 342354
تاریخ انتشار: 25 اردیبهشت 1395 - 16:26
مشاور عالی وزارت بهداشت در امور اقتصادی، روش‌های سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه سلامت کشور را تشریح کرد.

به گزارش اتاق خبر، دکتر دانش جعفری در همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه سلامت درباره روش‌های مشارکت عمومی و خصوصی و سرمایه‌گذاری گفت: شرکت‌های خارجی که علاقه‌مندند در ایران و در پروژه‌های عمومی و خصوصی شرکت کنند، باید علاقه خود را به وزارت بهداشت اطلاع دهند تا این کار در چارچوبی رقابتی انجام شود.

 وی افزود: البته ممکن است وزارت بهداشت با یک شرکت خارجی تفاهم‌نامه‌ای سه ماهه امضا کرده و دو طرف انجام اقداماتی را در قالب این تفاهم‌نامه متعهد شوند. بنابراین این امکان وجود دارد که وزارت بهداشت یک پروژه ساخت را جهت بررسی‌های اولیه در اختیار شرکت خارجی قرار دهد و از طرفی شرکت‌های خارجی نیز باید اطلاعاتی را در مدت سه ماه در اختیار وزارت بهداشت بگذارند و توانایی سرمایه‌گذاری خارجی مشخص شود.

 مشاور عالی وزارت بهداشت در امور اقتصادی همچنین گفت: چارچوب‌های مفهومی هر طرح را شرکت خارجی تهیه کرده و برآورد اولیه کار و همه نیازهای مالی طرح را باید مشخص کرده و به اطلاع وزارت بهداشت برساند. همچنین مدارک و اسناد تامین مالی شرکت در کمیته سرمایه‌گذاری خارجی وزارت بهداشت مورد بررسی قرار می‌گیرند و اگر متوجه شویم که این شرکت توانایی تامین مالی پروژه از طریق سرمایه‌ خارجی دارد، یک پذیرش‌نامه به شرکت داده می‌شود.

 دانش‌جعفری با بیان اینکه شیوه کار در وزارت بهداشت به این شکل است که ممکن است مناقصه‌ای میان شرکت‌های خارجی علاقه‌مند به یک پروژه خاص انجام شود، افزود: البته می‌توان این کار را انجام نداد که نیاز به تایید شورایی متشکل از وزارت بهداشت، وزارت اقتصاد و سازمان مدیریت دارد.

 مشاور عالی وزارت بهداشت در امور اقتصادی با بیان اینکه علاوه بر اینکه در روش‌های موجود در حوزه مشارکت عمومی و خصوصی، اگر شرکت‌ها مدل دیگری مدنظرشان است، می‌توانند آن را به ما ارائه کنند، گفت: البته باید توجه کرد که طبق قانون جمهوری اسلامی ایران، مبنی بر استفاده حداکثری از توان داخلی، باید 51 درصد کار به شرکت‌های داخلی داده شود. یعنی اگر یک شرکت خارجی طرحی را برنده شد، باید بخشی از آن را به شرکت‌های داخلی واگذار کنند.

منبع: ایسنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید