فضای سیاسی دانشگاه‌ها در دولت یازدهم از تک صدایی خارج شد | اتاق خبر
کد خبر: 343174
تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1395 - 03:11
معاون دانشجویی و امور مجلس وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: فضای سیاسی دانشگاه‌های علوم پزشکی در دولت گذشته تکصدایی بود اما در این دولت از حالت تک صدایی خارج شد اما هنوز از وضعیت نشاط در دانشگاه‌ها راضی نیستیم.

 

اتاق خبر: محمدرضا فراهانی روز دوشنبه در نشست خبری هفته خوابگاه‌ها در وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش افزود: وضعیت فضای سیاسی دانشگاه‌های علوم پزشکی طی دو سال و 9 ماه گذشته در دولت یازدهم از حالت تکصدایی خارج شد اما به علت برخی نگرانی‌ها هنوز به فضای مطلوب نرسیده است.
وی اضافه کرد: برخی به علت نگرانی‌هایی که درباره امنیت ملی کشور دارند، از تعدد نگرش‌های سیاسی در دانشگاه‌ها استقبال نمی‌کنند و در این زمینه محافظه‌کاری دارند، در حالی که معتقدیم برای این که جوانان با فرهنگ بومی و ملی کشورمان چسبندگی داشته باشند، باید اجازه دهیم صداهای مختلف در دانشگاه‌ها شنیده شود و این مسیر فقط در راه اندیشه‌ورزی و خردگرایی می‌گذرد.
وی ادامه داد: دانشجویان باید حق داشته باشند با صدای بلند فکر کنند و تضارب آرا داشته باشند، بنابراین در این دولت سعی کردیم زمینه لازم را برای ظهور و بروز صداهای و اندیشه‌های سیاسی مختلف در دانشگاه‌های علوم پزشکی فراهم کنیم و فضای امروز این دانشگاه‌ها با زمان دولت قبل به هیچ وجه قابل مقایسه نیست اما هنوز با ایده‌آل‌ها فاصله داریم.
معاون دانشجویی وزیر بهداشت اضافه کرد: مشارکت مردم در انتخابات سال 92 و نیز انتخابات مجلس در سال 94 فضای سیاسی کشور را تغییر داده است اما هنوز عده‌ای با نگرش‌های امنیتی اجازه توسعه فعالیت‌های سیاسی را نمی‌دهند.
وی با اشاره به مشکلات امنیتی در منطقه گفت: البته مشکلات امنیتی در کشورهای منطقه از جمله عراق، ترکیه، سوریه و کشورهای آسیای میانه زمینه‌ای را فراهم کرده است که با آتش زیر خاکستر و خطر افراط‌گرایی مواجه هستیم، بنابراین باید الزامات امنیتی کشور را نیز در نظر بگیریم اما در مجموع باید اجازه دهیم فضای بانشاط فرهنگی و سیاسی در دانشگاه‌ها توسعه پیدا کند.
وی درباره ورود اندیشه‌های افراطی در دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: به طور کلی گروه‌های افراطی در دانشگاه‌های علوم پزشکی جایگاهی ندارند و اگر موارد بسیار محدود و موردی در برخی از استان‌های مرزی بوده که جلوی آن گرفته شده است.
وی همچنین درباره دانشجویان ستاره‌دار در دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز گفت:‌ تعداد دانشجویان ستاره‌دار در این دانشگاه‌ها در گذشته نیز کم و در حدود دو، سه نفر بوده است و اکنون هیچ دانشجوی ستاره‌داری در دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود ندارند.
معاون امور دانشجویی و مجلس وزارت بهداشت درباره اختلاف این وزارتخانه با موسسه استاندارد گفت: با ارسال لایحه دولت به مجلس مجلس قرار است موسسه استاندارد ارتقا پیدا کند و زیر نظر مستقیم رییس‌جمهوری باشد. در این لایحه بین برخی از وظایف سازمان غذا و دارو و موسسه استاندارد تداخل وظایفی وجود داشت که با نظر وزارت بهداشت به نماینده دولت این لایحه به کمیسیون تخصصی مجلس بازگردانده شد و اصلاحات مورد نظر اعمال شد.
فراهانی اظهار داشت: بر اساس لایحه اصلاح‌شده اختلاف بین وزارت بهداشت و موسسه استاندارد وجود ندارد و بنده نیز نشنیده‌ام که دکتر دیناروند رییس این سازمان ناراحت شده باشد یا استعفا داده باشد.
وی اضافه کرد: بر اساس یکی از قوانین دائمی‌شده جدید در مجلس مبنی بر منع تبلیغات فضای مجازی و ماهواره‌ای در مورد مواد غذایی، داروها و موارد آرایشی و بهداشتی و لزوم اخذ مجوز سازمان غذا و دارو برای تبلیغات این کالاها جایگاه سازمان غذا و دارو نسبت به گذشته ارتقا یافته و تحکیم شده است.

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید