توجه سرمايه‌گذاري‌ها به نمادهاي بزرگ سبب رشد شاخص شد | اتاق خبر
کد خبر: 343467
تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1395 - 23:40
روز گذشته، شركت‌هاي سرمايه‌گذاري اقدام به جمع‌آوري سهام شركت‌هاي بزرگ بورسي كردند. خريد حدود 70ميليون سهم از سوي اين سهامداران عمده، سبب رشد 117واحدي شاخص كل شد.

اتاق خبر: روز گذشته، شركت‌هاي سرمايه‌گذاري اقدام به جمع‌آوري سهام شركت‌هاي بزرگ بورسي كردند. خريد حدود 70ميليون سهم از سوي اين سهامداران عمده،سبب رشد 117واحدي شاخص كل شد. در واقع خريدهاي سنگين سرمايه‌گذاري‌ها زماني رخ مي‌دهد كه تسويه اعتبارات ماه گذشته به پايان رسيده و اعتبار جديد به بازار تزريق مي‌شود. بر اين اساس شاخص كل بورس تهران در پايان معاملات ديروز با افزايش 117واحدي به رقم 75هزار و 980واحد رسيد. شاخص كل هم‌وزن نيز با افزايش 23واحدي به عدد 13هزار و 616واحد رسيد. شاخص سهام آزاد شناور اما با افزايش 96واحدي به عدد 84هزار و 294واحد دست يافت. شاخص بازار اول اما در حالي با افزايش 111واحدي به رقم 52هزار و 995واحد دست يافت كه شاخص بازار دوم با 79واحد افزايش به عدد 167هزار و 167واحد دست يافت.
معاملات سهام در نماد معاملاتي سه شركت تاپيكو با 53واحد، بانك ملت با 45واحد و گسترش نفت و گاز پارسيان با 42واحد افزايش، بيشترين تاثير مثبت را در برآورد شاخص كل بورس به نام خود ثبت كردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتي سه شركت معدني و صنعتي چادرملو با 156واحد، ملي صنايع مس ايران با 22واحد و بانك پاسارگاد با 18واحد كاهش، بالاترين تاثير منفي را در محاسبه اين نماگر به دوش كشيدند. ارزش كل معاملات بورس تهران نيز نسبت به روز قبل‌تر با كاهش همراه و در مجموع به بيش از 245ميليارد تومان بالغ شد كه ناشي از دست به دست شدن 899ميليون سهم و اوراق مالي قابل معامله طي 66هزار و 130 نوبت داد و ستد بود.
ديروز در نماد معاملاتي فولاد كاويان اندكي كمتر از 40ميليون سهم به ارزش بيش از 5ميليارد تومان به‌طور بلوكي ميان سهامداران حقوقي اين شركت دست به دست شد. در گسترش تجارت و سرمايه ايرانيان نيز 24ميليون سهم به ارزش بيش از 6ميليارد تومان ميان كدهاي درون گروهي سهامدار عمده جابه‌جا شد. در تايدواتر خاورميانه نيز بيش از 15ميليون سهم به ارزش بيش از 6ميليارد تومان با معاملات درون‌گروهي روبه‌رو بود. همچنين ملي صنايع مس ايران با كد به كد شدن حدود 12ميليون سهم به ارزش بيش از 2ميليارد تومان از سوي سهامدار عمده روبه‌رو بود. در گسترش صنايع انرژي آذراب اما 8ميليون سهم به ارزش 2ميليارد تومان ميان سهامداران عمده حقوقي دست به دست شد.
گروه مديريت سرمايه‌گذاري اميد نيز شاهد معاملات درون‌گروهي 5ميليون سهمي به ارزش بيش از 800ميليارد تومان با هدف تجميع سهام از سوي سهامدار عمده بود.پتروشيمي شازند نيز شاهد معاملات درون‌گروهي 4ميليون سهمي به ارزش بيش از يك ميليارد تومان از سوي سهامدار عمد خود بود، در البرز دارو نيز حدود 1.5ميليون سهم به ارزشي بيش از 2ميليارد تومان از كد سهامدار عمده حقوقي اين شركت كد به كد شد. همچنين پتروشيمي جم با معاملات درون‌گروهي يك ميليون سهمي به ارزش بيش از يك ميليارد تومان از سوي سهامدار عمده خود بود و در نهايت سايپا آذين شاهد معاملات درون‌گروهي 700ميليون سهمي از سوي سهامدار عمده خود به ارزش بيش از 91ميليارد تومان بود.
 رشد 2واحدي آيفكس
معاملات فرابورس ايران در ميانه هفته معاملاتي جاري با رشد بيش از 2واحدي شاخص كل و بازگشت دوباره آيفكس به كانال 800واحدي پايان يافت. بر اين اساس ديروز 27 ارديبهشت‌ماه، ثبت رقم 801واحدي براي شاخص كل در شرايطي رقم خورد كه نماد معاملاتي شركت‌هاي پتروشيمي مارون، پالايش نفت لاوان و پالايش نفت شيراز بالاترين تاثير مثبت و در مقابل نماد معاملاتي شركت‌هاي ذوب‌آهن، آهن و فولاد ارفع و نفت پاسارگاد بيشترين تاثير منفي را بر آيفكس به جا گذاشتند.
بررسي معاملات انجام شده در بازار سهام فرابورس ايران حاكي از آن است‌كه در اين روز نماد شركت ذوب‌آهن، بيشترين حجم و ارزش معاملات سهام را با دادوستد 71ميليون سهم به ارزش 217ميليارد ريال به خود اختصاص داده و در بازار اوراق با درآمد ثابت نيز اورق اجاره مپنا، بالاترين حجم و ارزش معاملات اوراق را در اختيار گرفته است. در همين حال در ميان صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري قابل معامله (ETF) نيز صندوق سرمايه‌گذاري آرمان آتي كوثر با معامله 5ميليون و 400هزار سهم به ارزش 57ميليارد ريال در صدر ايستاد و بالاترين حجم و ارزش معاملاتي را به نام خود ثبت كرد.
روز گذشته نماد شركت‌هاي توليدي و خدمات صنايع نسوز توكا، بيمه دي و بيمه بهمن نيز در حالي بيشترين افزايش قيمت را تجربه كردند كه نماد شركت‌هاي آهن و فولاد ارفع، زرين معدن آسيا و نفت پاسارگاد نيز با بالاترين افت قيمت روزانه سهام روبه‌رو شدند. از سوي ديگر در جريان اين معاملات نماد معاملاتي شركت توكا رنگ فولاد سپاهان پس از ارائه اطلاعات واقعي، با محدوديت دامنه نوسان قيمت تا سقف 5درصد بازگشايي شد، ضمن اينكه در پايان بازار نيز نمادهاي معاملاتي شركت پتروشيمي خراسان، شركت آهن و فولاد ارفع و شركت صنايع غذايي مينو شرق به‌منظور برگزاري مجامع عمومي عادي سالانه صاحبان سهام متوقف شدند. به هر ترتيب در پايان معاملات ديروز فرابورس ايران در پي دادوستد حدود 346ميليون ورقه بهادار، ارزش معاملات بالغ بر 2002ميليارد ريال شد.
 جزئيات معاملات تالار نقره‌اي
تالار فرآورده‌هاي نفتي و پتروشيمي روز دوشنبه 27 ارديبهشت‌ماه شاهد عرضه 77هزار و 750 تن انواع قير، وكيوم باتوم، لوب كات مواد پليمري و اسيد سولفوريك بود. 30هزار تن وكيوم باتوم شركت‌هاي پالايش نفت اصفهان و بندرعباس، 3هزار تن لوب كات سنگين شركت پالايش نفت بندرعباس، 38هزار و 300 تن قير شركت‌هاي نفت جي، شعب مختلف نفت پاسارگاد و توسعه ساختار محيط، 100 تن اسيد سولفوريك تعاوني 2451 توليد سولفات پتاسيم، 6هزار و 350 تن مواد پليمري شركت‌هاي پتروشيمي شازند، مارون و پلي‌نار عرضه‌هاي ديروز تالار فرآورده‌هاي نفتي و پتروشيمي را تشكيل دادند.

منبع: تعادل

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید