تمایل تعداد زیادی از مردم به حل اختلاف با روش‌های سنتی | اتاق خبر
کد خبر: 343473
تاریخ انتشار: 29 اردیبهشت 1395 - 00:13
معاون قوه قضائیه:
معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: امروزه تعداد قابل توجهی از مردم تمایل دارند که اختلافات آنها با روش‌های سنتی مانند گفت‌وگو برطرف شود.

اتاق خبر - محمدباقر الفت در همایش بین‌المللی عدالت ترمیمی و پیشگیری از جرم که صبح امروز در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، گفت: عدالت ترمیمی به دنبال پیشگیری از جرم، بزه‌دیدگی افراد و جلب مشارکت جامعه محلی در حل و فصل دعاوی است.

وی ادامه داد: در دیدگاه ترمیمی بزهکار به عنوان اولین هدف در برابر بزه‌دیده مسئول شناخته می‌شود و در این دیدگاه بزهکار به تحمل کیفر محکوم نمی‌شود. بلکه با بکارگیری روش‌هایی مانند میانجی‌گری، مذاکره و صلح و سازش اسباب حل اختلاف طرفین فراهم می‌شود و با ایجاد آشتی بین افراد روابط آسیب دیده بین آنها نیز ترمیم می‌شود.

معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه خاطرنشان کرد: در واقع اجرای الگوی عدالت ترمیمی مبتنی بر مشارکت بزهکار و بزه‌دیده و اعضای جامعه محلی است و بدون این سه ضلع مثلث امکان عدالت ترمیمی وجود ندارد.

الفت افزود: امروزه تعداد قابل توجهی از مردم تمایل دارند که اختلافات آنها با روش‌های سنتی مانند گفت‌وگو برطرف شود و در بسیاری از موارد مجازات بزهکار همه انتظارات بزه‌دیده را برآورده نمی‌کند در واقع بهتر است اجرای عدالت به گونه‌ای باشد که پیش از آن بزهکار احساس کند که با او رفتار عادلانه شده است.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد در جامعه ما ظرفیت‌های زیادی برای دستیابی به الگوی عدالت ترمیمی وجود دارد و قوه قضائیه انتظار دارد تا هرچه زودتر ایرادات الگوی عدالت ترمیمی برطرف و اجرای آن تسریع شود.

ایسنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید