حکم توقیف اموال ایران در آمریکا به تعویق افتاد | اتاق خبر
کد خبر: 343920
تاریخ انتشار: 29 اردیبهشت 1395 - 17:51
یک پایگاه خبری آمریکا اعلام کرد:
یک پایگاه خبری آمریکایی از به تاخیر افتادن اجرای حکم دیوان عالی آمریکا مبنی بر پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم از محل دارایی‌های مسدود شده ایران، خبر داد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، پایگاه خبری بریت بارت آمریکا از به تاخیر افتادن اجرای حکم دیوان عالی آمریکا مبنی بر پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم از محل دارایی‌های مسدود شده ایران، خبر داد.

در همین راستا،  آندراس ای. فیشنکت، وکیل آمریکایی از شرکت حقوقی چافتز لیندزی ال ال پی، در نامه‌ای که چهار مه ارسال شده از قاضی پرونده خواسته است تا بنا به درخواست بانک مرکزی ایران حکم تایید شده دیوان عالی آمریکا علیه تهران را به تاخیر بیاندازد و به این بانک فرصت مناسب برای پاسخگویی به شاکیان پرونده را بدهد.

دیوان عالی آمریکا چندی پیش طی حکمی اجازه پرداخت غرامت به بازماندگان یک حادثه تروریستی در مقر نظامیان آمریکا در بیروت در سال 1983 را از محل دارایی های مسدود شده ایران صادر کرد. این تصمیم با واکنش شدید مقامات ایرانی مواجه شده است.

به گزارش بریت بارت، شاکیان این پرونده نه تنها بازماندگان این حادثه تروریستی را شامل می شوند، بلکه بازماندگان انفجار برج های الخبر در عربستان سعودی و چند اقدام تروریستی دیگر، شاکیان پرونده هستند.

پروسه طولانی مدت مربوط به این پرونده از سال 2011 در دادگاه های آمریکا و با حضور شاهدانی از سوی آژانس امنیت ملی آمریکا آغاز شد که مدعی بودند ایران دستور این بمبگذاری در بیروت را داده است. سپس یک قاضی فدرال حکم پرداخت غرامت به شاکیان را صادر کرد.

نحوه جمع آوری این مبلغ غرامت نیز خود یک چالش بوده است که در سال 2008 با مشخص شدن میزان دارایی مسدود شده ایران در حساب سیتی بانک در آمریکا بالغ بر 1.7 میلیارد دلار خانواده‌های قربانیان دست به شکایت علیه ایران زدند. دادگاه‌های فدرال در آمریکا ابتدا حکم پرداخت غرامت از این اموال را صادر کردند که در نهایت به تایید دیوان عالی آمریکا نیز رسید.

شرکت چافتز لیندزی همچنان در تلاش است تا مانع از پرداخت این مبلغ شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید