امضای توافقنامه ترانزیت میان ایران، افغانستان و هند | اتاق خبر
کد خبر: 344135
تاریخ انتشار: 30 اردیبهشت 1395 - 11:35
معاون آسیا- اقیانوسیه وزارت خارجه خبر داد:
معاون آسیا، اقیانوسیه و مشترک المنافع وزارت خارجه، از امضای سند توافق نامه ترانزیت بین ایران، افغانستان و هند در حضور مقامات علی رتبه سه کشور در ایران خبر داد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، ابراهیم رحیم‌پور معاون آسیا، اقیانوسیه و مشترک المنافع وزارت خارجه، با بیان اینکه در جریان سفر «ناریندرا مودی» نخست وزیر هند قرار است سند توافقنامه ترانزیت بین ایران، افغانستان و هند به امضا برسد اظهار کرد: به احتمال زیاد برای امضای این سند اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به تهران خواهد آمد و این سند در حضور مقامات عالی سه کشور ایران، افغانستان و هند امضا خواهد شد.

وی با بیان اینکه این سفر چند ساعته احتمالا در روز دوشنبه انجام خواهد شدو در طی امروز و فردا انجام آن قطعی خواهد شد، به اهمیت موضوع ترانزیت اشاره کرد و گفت:‌ ایران با توجه به جایگاه ژئوپلیتیکی که دارد در امر ترانزیتی نقش مهمی دارد و می‌تواند دیگر کشورها این منطقه را به آسیای میانه، قفقاز، روسیه و اروپا متصل کند.

وی در ادامه گفت‌وگو خود با رادیو، با بیان اینکه در سفر روسای جمهور چین و کره جنوبی به تهران نیز به اهمیت جایگاه ایران در موضوع ترانزیت توجه شد، گفت:‌ در آینده نزدیک نیز که مقامات ژاپنی و اندونزی به تهران خواهند آمد در ارتباط با استفاده از این پتانسیل با مقامات کشورمان رایزنی خواهند داشت.

به گزارش ایسنا، در صورت سفر اشرف غنی به تهران برای اولین بار در دولت یازدهم نشست سه جانبه مقامات سه کشور ایران، هند و افغانستان در این سطح برگزار خواهد شد .

اشرف غنی در این سفر هم‌چنین دیدار جداگانه ای نیز با همتای ایرانی خود حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی خواهد داشت.

نخست وزیر هند به دعوت رسمی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، دوم خردادماه وارد تهران می شود.

ناریندرا مودی نخست وزیر هند را در این سفر دو روزه، یک هیات بلندپایه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی همراهی می کند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید