موگرینی: روسیه شریک استراتژیک اروپا نیست | اتاق خبر
کد خبر: 344268
تاریخ انتشار: 31 اردیبهشت 1395 - 14:55
انتظار می رود تحریمهای ضدروسی تمدید شوند
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه روسیه دیگر شریک استراتژیک اروپا محسوب نمی شود، گفت که انتظار دارد این اتحادیه تحریم های اعمال شده علیه روسیه در ارتباط با مسأله اوکراین را تمدید کند.

اتاق خبر - به گزارش خبرگزاری فرانسه، موگرینی در گفت وگو با روزنامه آلمانی «دی ولت» که روز پنجشنبه منتشر شد، در پاسخ به این سؤال که آیا تحریم ها علیه بخش های نفت، دفاع و بانکداری روسیه پس از منقضی شدن دوره آنها در ماه ژوئیه تمدید خواهند شد؟ گفت: انتظار دارم که تمدید شوند.

وی افزود: رؤسای دولتها (در اتحادیه اروپا) خواسته بودند که این تحریم ها پس از اجرایی شدن کامل توافق مینسک برداشته شود، اما هنوز به اجرای کامل این توافق دست نیافته ایم.
اتحادیه اروپا در تابستان سال 2014 تحریم های شدیدی علیه روسیه اعمال کرد که دوره اعتبار این تحریم ها در پایان ماه ژوئیه (10 مرداد) منقضی خواهد شد.
سران اتحادیه اروپا قرار است در نشستی در ماه ژوئن در این خصوص تصمیم گیری کنند.
موگرینی همچنین گفت: ما همواره روسیه را یک شریک استراتژیک می دانستیم اما دیگر اینگونه نیست؛ هرچند که روسیه همچنان یک کشور استراتژیک است.
وی افزود: اینکه آیا روسیه بار دیگر وضع شریک استراتژیک اتحادیه اروپا را به دست آورد یا نه، بستگی به دولت آن کشور و حل و فصل بحران اوکراین دارد.
به گزارش ایرنا، نشست وزیران خارجه گروه چهار موسوم به نورماندی (روسیه، آلمان، فرانسه و اوکراین) با موضوع بررسی مسائل شرق اوکراین و پایان دادن به حالت درگیری و شبه جنگ دوساله در این منطقه، 23 اردیبهشت بدون نتیجه پایان یافت و انتظارها برای رسیدن به توافق و بهبود وضع در این کشور را برآورده نکرد.
فرانک والتر اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان و میزبان نشست برلین اعلام کرد: روند حل و فصل سیاسی مسائل اوکراین به دشواری پیش می رود و در مذاکرات برلین پیشرفتی نداشتیم.
وزیران خارجه روسیه و اوکراین هم به نبود پیشرفت در گفت وگوها اشاره کردند و سرگئی لاوروف از کی یف خواست؛ مفاد توافقنامه مینسک را اجرا کند.
وزیر خارجه روسیه گفت: متأسفانه شاهدیم طرف اوکراینی بهانه های جدیدی را برای خودداری از اجرای بندهای سیاسی مندرج در توافقنامه مینسک مطرح می کند.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید