سهم 20 درصدی کاشان از ثبت میراث ناملموس ایران در یونسکو | اتاق خبر
کد خبر: 344744
تاریخ انتشار: 2 خرداد 1395 - 23:32
معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: منطقه فرهنگی و تاریخی کاشان سهم 20 درصدی از ثبت آثار ناملموس ایران در سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) را دارد.

به گزارش اتاق خبر، سمیع الله حسینی مکارم روز یکشنبه در آران وبیدگل اظهارکرد: از 10 اثر معنوی ثبت شده ایران در یونسکو 2اثر شامل فرش دستباف و مراسم قالیشویان مشهد اردهال، متعلق به منطقه کاشان است.
وی افزود: هنگامی که به بحث میراث ناملموس می رسیم، درمی یابیم کاشان از همه هنرهای سنتی از جمله گچ کاری، کاشی کاری، معماری سنتی و فناوری آب و باد برخوردار و سرآمد دیگر شهرهاست.
حسینی مکارم با اشاره به این که محوطه تاریخی سیلک با قدمت هفت هزار ساله حکایت از وجود تمدن بشری در محدوده کاشان دارد، افزود: آخرین اثر ناملموس ثبت شده در یونسکو قنات‌های کشور بود که کاشان با قنات های متعدد در صدر قرار دارد و نشانگر اهمیت آب و تقسیم آن نزد پیشینیان در این منطقه است.
حسینی مکارم تصریح کرد: وجود شهر اویی نوش آباد نشان از اوج هنر مردمان این منطقه دارد و همچنین بیانگر اهمیت پدافند غیرعامل در نزد اجداد ما بوده است.‌
وی گفت: ثبت آثار تاریخی و فرهنگی کشور غیر از هویت بخشی، آثار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی زیادی دارد و ما باید با حفظ این آثار از گسست فرهنگی جلوگیری کنیم.

منبع: ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید