سوریه، سومالی جدید | اتاق خبر
کد خبر: 344844
تاریخ انتشار: 3 خرداد 1395 - 09:43
اخضر ابراهیمی هشدار داد:
فرستاده پیشین سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه تأکید کرد: خطری که سوریه را تهدید می‌کند تجزیه نیست بلکه تبدیل شدن به یک سومالی جدید است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، اخضر ابراهیمی، فرستاده پیشین اتحادیه عرب و سازمان ملل به سوریه در سخنرانی در پارلمان الجزایر گفت: من حقایقی را درباره سوریه می‌دانم که رسانه‌ها از آن آگاه نشده‌اند. چیزی که امروز درباره سوریه ما را نگران می‌کند خطر تجزیه نیست بلکه خطر تبدیل شدن به سومالی جدید است یعنی زمانی که حکومت از هم فروپاشیده و گروهک‌ها کنترل خاک را در دست می‌گیرند.

وی افزود: تنها امید کنونی نزدیک شدن آمریکا و روسیه درباره بحران سوریه است چراکه همکاری میان خود سوری‌ها ثمره‌ای نداد. همکاری و تلاش اعراب هم موفقیت‌آمیز نبود.

این دیپلمات الجزایری به مسئول بودن بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه درباره بحران این کشور اشاره کرد و گفت: بشار اسد در سخنرانی خود در سال 2011 به حکام عرب نصیحت کرد که با انعطاف‌پذیری با اعتراضات در کشورشان برخورد کنند و از زور استفاده نکنند اما با آغاز تظاهرات محدود در شهر درعا از زور بیش از حد استفاده کرد.

وی درباره انقلاب‌های بهار عربی گفت: بهار عربی اگر انقلاب بود انقلاب‌های متعدد بود. اگر سراب بود از کشوری به کشور دیگر متفاوت بود و اگر توطئه بود توطئه‌های متعددی بود که به روش‌های متفاوت چیده شده بود. این رخدادها صدای ملت‌ها برای خواسته‌های مشروعشان به دلیل ظلم حکام اتفاق افتاد.

اخضر ابراهیمی از نفوذ ایران در منطقه نیز انتقاد کرد و مدعی شد: انقلاب ایران در سال 1979 ابتدا اسلامی و فراگیر به نظر می‌رسید اما طولی نکشید که تغییر موضع داد و به یک انقلاب شیعی تبدیل شد.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: تعجبی نیست که ایرانی‌ها در لبنان نیز نفوذ دارند و در عراق بیشتر از آمریکا و در سوریه بیشتر از روسیه نفوذ دارند.

اخضر ابراهیمی از مداخله آمریکا در عراق نیز انتقاد کرد و گفت: واشنگتن باقیمانده عراق را تقدیم ایران کرد و قدرت را تحویل شبه‌نظامیانی داد که ارتباط زیادی با ایران داشتند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید