چین یک ژاپنی را به جاسوسی متهم کرد | اتاق خبر
کد خبر: 345364
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 20:54
چین به ژاپن اطلاع داده که یکی از اتباع این کشور را به اتهام جاسوسی تحت بازجویی قرار داده است.

اتاق خبر - به رغم اینکه ژاپن در جریان امر قرار گرفته اما ظاهرا اتهامات دقیق این فرد به مقام های توکیو اعلام نشده است.

چین در سال گذشته میلادی (2015) چهار تبعه ژاپنی را دستگیر و پس از مدتی اعلام کرد که این افراد علیه چین فعالیت های جاسوسی می کرده اند.
فردی را که گفته می شود مرتکب جاسوسی شده و به مقام های ژاپن نیز در این باره اطلاع رسانی شده، نزدیک به 50 سال سن دارد و ماه می (اردیبهشت - خرداد) سال گذشته در اطراف یک پایگاه نظامی در استان «جه جیانگ» در شرق چین دستگیر شده است.
روزنامه ساوت چاینا از قول منابع ژاپنی آورده که در ماه جاری میلادی چین در باره این فرد به آنها اطلاعاتی داده اما جرم او را مشخص نکرده است.
چین در ماه های می و ژوئن (اردیبهشت الی تیر) سال قبل سه مرد و یک زن ژاپنی را دستگیر کرد و گفت که اقدامات آنها علیه امنیت ملی این کشور بوده است.
دو نفر از این مردان از مناطق «هوکایدو» و «کاناگاوا»، فرد سوم از اهالی «آیچی» و زن دستگیر شده نیز از ساکنان توکیو بوده است.
چین از سال 2013 میلادی که «شی جین پینگ» سکان قدرت را در کشور در اختیار گرفت و به مقام رئیس جمهوری رسید تاکنون نظارت بر فعالیت های سازمان ها و افراد خارجی در کشور را تشدید کرده است.
چین معتقد است که برخی از این افراد اسناد محرمانه کشور از جمله در زمینه نظامی را به سرقت برده و به کشورهای دیگر واگذار می کرده اند.
چین سال 2014 میلادی قانون مبارزه با جاسوسی را تصویب و از تابستان سال 2015 آن را به اجرا گذاشت و از آن زمان شمار بیشتری از خارجیان را به همین اتهام دستگیر کرده است.
این کشور حتی سال گذشته از دستگیری سه تبعه آمریکایی، سوئدی و کانادایی به جرم ضربه زدن به امنیت ملی چین و به اتهام فعالیت علیه پکن خبر داده بود.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید