در پی ارتقای جایگاه فروشگاه های زنجیره ای هستیم | اتاق خبر
کد خبر: 345446
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 15:02
فاضلی در دیدار با هیات تجاری عمان:
رئیس اتاق اصناف ایران گفت: اتاق اصناف ایران به دنبال آن است که در تعامل با کشورهای خارجی جایگاه فروشگاه های زنجیره ای را در کشور  تقویت کند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، علی فاضلی در دیدار با یک هیات اقتصادی و بازرگانی از عمان بر توسعه روابط تجاری ایران با کشورهای دوست و همسایه تاکید کرد و گفت: کشور ایران اهل تعامل و گفتگو است و تعامل با کشورهای دنیا را سازنده و مفید می داند. 

وی ضمن اشاره به این مطلب که سه میلیون واحد صنفی با ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار شغل و ۳۹۶ اتاق صنفی در مجموعه اتاق اصناف ایران جای گرفته است، افزود: فروشگاه های زنجیره ای جایگاه ضعیفی در نظام اقتصادی ما دارند و ما در پی ارتقای جایگاه فروشگاه های زنجیره ای در کشور هستیم.

رئیس اتاق اصناف ایران بر سرمایه گذاری مشترک عمان و ایران برای ارتقای فعالیت فروشگاه های زنجیره ای در ایران و سایر کشوها تاکید کرد و گفت: برای توسعه فعالیت فروشگاه های زنجیره ای می توان برند مشترکی تعریف کرد و به تولید و صادرات محصولات پرداخت.

فاضلی با اشاره به این مطلب که حدود صد در صد نظام توزیع در ایران در اختیار اصناف است، اظهار داشت: بنگاه های کوچک و متوسط نیازمند تعامل بیشتر با بنگاه های اقتصادی دنیا هستند و در این میان ترجیح ما بر توسعه روابط با کشورهای دوست و همسایه است.

در ادامه این نشست، محمدباقر مجتبائی مشاور عالی اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران نیز بر توسعه روابط اقتصادی ایران با کشورهای دوست و همسایه تاکید کرد و با اشاره به حجم ۴۰ میلیارد دلاری واردات ایران در سال قبل و حجم ۸۰ میلیارد دلاری تجارت غیر نفتی ایران با دنیا، افزود: حجم تولید ناخالص داخلی( GDP) ایران ۴۰۰ میلیارد دلار و سهم بنگاه های متوسط و کوچک از آن ۱۷ درصد است.

وی افزود: بیش از ۴۰ درصد اشتغال در حوزه بنگاه های صنفی و بیش از  ۹۰ درصد توزیع صنایع داخلی ایران از طریق اصناف انجام می شود.

مشاور اقتصادی اتاق اصناف ایران با بیان اینکه ۷۰ درصد توزیع کالاهای وارداتی از سوی اصناف انجام می شود، تصریح کرد: اصناف ظرفیت فوق العاده ای برای توسعه روابط تجاری با کشورهای دنیا دارند.

وی سهم ۴ درصدی فروشگاه های زنجیره ای در اقتصاد کشور را مورد اشاره قرار داد و افزود: ما به دنبال افزایش سهم فروشگاه های زنجیره ای در کشور هستیم و می توان به صورت مستقل یا مشترک برند مشترکی را تعریف کرد و شبکه فروشگاه های زنجیره ای را در عمان و سایر کشورها فعال نمود.

در این دیدار، ریاست هیات تجاری و اقتصادی عمان نیز رویکرد خود را در صادرات محصولات قابل توزیع ایران در بازار های جهانی از سوی عمان عنوان  و بر خدمات پس از فروش و سرمایه گذاری مشترک در کشورهای حاشیه خلیج فارس با برند مشترک ایران و عمان تاکید کرد.  

هیات تجاری و اقتصادی عمان همچنین در این نشست خواستار آن شدند که اتاق اصناف ایران تولیدکنندگان نمونه کشور را در بخش های مختلف در راستای توسعه روابط معرفی کند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید