بهشت کوچک کرمان در جهنم | اتاق خبر
کد خبر: 345860
تاریخ انتشار: 6 خرداد 1395 - 06:32
زوزه بادهای گرم و خشک در لا به لای درختان خشکیده و تکیده مرکز آموزش کشاورزی کرمان که زمانی به نام بهشت کوچک کرمان شناخته می شد اکنون این مجموعه را به جهنمی سوزان بدل کرده است.

اتاق خبر - حدود هشت کیلومتر که در جاده کرمان - زرند به پیش برانید در سمت راست جاده تابلوی رنگ و رو رفته سبز رنگی خودنمایی می کند، حدود یک کیلومتر در انتهای جاده فرعی سمت راست، تابلوی مرکز آموزش کشاورزی کرمان بر سر در بزرگ و پر ابهت یک مجموعه کشاورزی گذارده شده است.

کمی جلوتر بعد از گذر از ساختمان نگهبانی و عبور از دژ ورود به مرکز آموزش کشاورزی کرمان، دو طرف بلوار اصلی و قدیمی مرکز، درختانی خشک که به گواه دانش آموزان، ساکنان و کارکنان قدیم این مجموعه، چهار فصل سال، زیبایی خاصی به این مرکز می بخشیده است، تابلویی از خشک شدن مرکز را به نمایش می گذارند.
حالا امروز 40 دانش آموخته سال 1357 مرکز آموزش کشاورزی کرمان با برگزاری گردهمایی و تجدید خاطرات گذشته خود نسبت به خشک شدن این مرکز به مسئولان هشدار می دهند.
دانش آموختگان سال 1357 پردیس مرکز آموزش کشاورزی کرمان امروز با جمع شدن در این مجموعه به عنوان یکی از ظرفیت های بخش کشاورزی استان کرمان، نهایت نگرانی خود را از خشک شدن این مجموعه ابراز کردند.
پردیس مرکز آموزش کشاورزی کرمان که از سال 1332 با هدف تعلیم معلم روستایی استان کرمان و هرمزگان تاسیس شد اکنون به دلیل خشکسالی های مکرر و کاهش آبهای زیرزمینی، رو به نابودی است.
این مرکز تا سال 1346 زیر نظر وزارت آموزش و پرورش بود و بعد از آن به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد و در حال حاضر 90 درصد از ظرفیت های خود را از دست داده که البته قابل احیا است.
وجود ظرفیت های فراوان مانند پرورش گاو، گوسفند، طیور و کشت گیاهان دارویی و سایر محصولات کشاورزی، گواهی بر اقلیم متفاوت این مجموعه است.
هدف از تاسیس پردیس مرکز آموزش کشاورزی استان کرمان، تعلیم شاخه هایی از علم کشاورزی از جمله زراعت، باغبانی، دامپروری و غیره اعلام شده است در حالی که این مجموعه در راستای اهداف عالیه وزارت جهاد کشاورزی در ادوار مختلف، خوش درخشیده است.
و اما اکنون پردیس مرکز آموزش کشاورزی استان کرمان با وجود قرار گرفتن در هشت کیلومتری کرمان و در محور کرمان - زرند از وجود طرح های انتقال آب زیرسطحی بی بهره است.
وجود بیش از 20 هکتار باغ پسته در این پردیس آموزش کشاورزی و ظرفیت هایی برای تقویت و آموزش نیروی انسانی و بهره برداران بخش کشاورزی، این مجموعه را متمایز کرده است.
یکی از دانش آموختگان سال 1357 و از مدیران سابق مرکز آموزش کشاورزی کرمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این مجموعه از سال 1333 فعالیت خود را آغاز کرده است.
رضا مهدیزاده افزود: دانش آموزان مرکز آموزش کشاورزی کرمان، بیشتر فرزندان کشاورزان بودند.
وی اظهار کرد: تا سال 1345 این مجموعه به نام دانشسرای کشاورزی بود و بعد از آن به نام مرکز آموزش کشاورزی نام گرفت.
وی بیان کرد: این مرکز الگوی تمام نمای کشاورزی استان کرمان شناخته می شد.
مهدیزاده تصریح کرد: بهترین ارقام محصولات کشاورزی که در کشور کشت می شد در مرکز کشاورزی به دست می آمد.
وی ادامه داد: کشاورزان نیز در این مرکز دوره های آموزشی و ترویجی را فرا می گرفتند.
وی اظهار کرد: بیشتر دانش آموختگان سال 1357 مرکز آموزش کشاوزی کرمان در پست های مهم مدیریتی ایفای نقش کرده اند و حدود شش نفر از این تعداد نیز در جنگ تحمیلی به شهادت رسیده یا از دنیا رفته اند.
مهدیزاده با بیان اینکه وضعیت مرکز آموزش کشاورزی در گذشته با وضعیت موجود قابل مقایسه نیست اظهار کرد: بهشت کوچک کرمان امروز در حال نابودی است و به جهنم تبدیل شده است.
وی گفت: انتقال آب به این مجموعه موجب نجات یک ظرفیت مهم کشاورزی در این استان می شود.
وی کمبود آب را در مرکز آموزش کشاورزی مهمترین معضل این مجموعه عنوان کرد.
وی تاکید کرد: وضعیت موجود در مرکز آموزش کشاورزی کرمان در صورت رعایت نکردن الگوی های کشت و مدیریت نشدن مصرف آب، الگوی تمام نمای استان کرمان در آینده ای نچندان دور خواهد بود.
این مجموعه در گذشته به نام دانشسرای کشاورزی، مرکز آموزش جهاد کشاورزی و اکنون با نام پردیس مرکز آموزش کشاورزی استان کرمان شناخته می شود.
پردیس مرکز آموزش کشاورزی استان کرمان به دلیل برخورداری از خاک و اقلیم مناسب در گذشته به عنوان بهشت کوچک کرمان نامیده می شده است.
این مجموعه در حال حاضر به دلیل خشکسالی های اخیر و خشک شدن چاههای آب در شرف نابودی است که البته همت مسئولان استان کرمان می تواند علاوه بر نجات ظرفیت و سرمایه های این استان در مرکز آموزش کشاورزی، این مجموعه را به کمک طرح همیاران آب رهنمون شود.
ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید