سیگار هر ۸ ثانیه یک نفر را می‌کشد | اتاق خبر
کد خبر: 345911
تاریخ انتشار: 6 خرداد 1395 - 22:14
معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد از افراد سیگاری، مصرف آن را از سنین نوجوانی آغاز می‌کنند، افزود: سالانه ۶ میلیون نفر در سراسر دنیا بر اثر مصرف سیگار جان خود را از دست می‌دهند و به عبارتی سیگار هر ۸ ثانیه جان یک انسان را می‌گیرد.

به گزارش اتاق خبر،علی اکبر سیاری در حاشیه برگزاری شصت و نهمین مجمع جهانی بهداشت در ژنو با اشاره به بررسی 76 موضوع در حوزه سلامت در این اجلاس، گفت: در حوزه بیماری های غیرواگیر یکی از مباحث مورد بررسی کنترل دخانیات و ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای کنترل مصرف دخانیات بود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه برخی کشورها تصمیم گرفتند که تا سال 2025 مصرف سیگار را به حداقل ممکن در کشورهایشان برسانند، گفت: کشور سوئد تصمیم گرفته است که مصرف دخانیات را به صفر برساند.

کشور سوئد تصمیم گرفته است که مصرف دخانیات را به صفر برساند.

سیاری با اشاره به ارائه گزارشاتی مبنی بر اقدامات موفق برای کنترل مصرف دخانیات از سوی برخی از کشورها، افزود: ایران نیز در زمینه کنترل مصرف دخانیات 6 استراتژی دارد که تا کنون 5 استراتژی را اجرا کرده است و مطرح شدن ششمین استراتژی که افزایش مالیات بر سیگار بود در کمیسیون مربوطه مورد تحسین قرار گرفت.

وی با بیان اینکه برخی از کشورها مثل استرالیا سیگارهای بدون نام و نشان عرضه می‌کنند، ابراز امیدواری کرد تا در کشور ایران هم بتوان سیگارها را بدون برچسب و نام و نشان عرضه کرد.

به گفته سیاری، کشور انگلیس نیز به دنبال تصویب این قانون است.

سیاری مضرات مصرف سیگار را متوجه افراد مصرف کننده و افرادی دانست که در معرض دود سیگار قرار دارند و گفت: به همین دلیل مصرف سیگار و دخانیات در اماکن عمومی ممنوع است زیرا این جزو حقوق هر فرد است که در محیطی سالم حضور داشته باشد که باید تمام انسانها به آن توجه داشته باشند و کشورهای دنیا نیز آن را به قانون تبدیل کنند.

به گزارش وزارت بهداشت، وی همچنین به قانون ممنوعیت مصرف مواد دخانی در اماکن عمومی در ایران اشاره کرد و آن را قانونی مناسب دانست.

سیاری گفت: بر اساس گزارش‌های ارائه شده در مجمع جهانی بهداشت در ژنو، مادرانی که در دوران حاملگی سیگار مصرف می‌کنند، دو تا سه برابر بیشتر از مادران سالم در معرض سقط جنین قرار دارند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: اگر فردی به‌طور مداوم 20 سال سیگار مصرف کند، عمر آن فرد 20 تا 25 سال کوتاه تر می‌شود.

سیاری به وجود 4 هزار ماده شیمیایی در سیگار اشاره کرد و افزود: 40 ماده شیمیایی موجود در سیگار، سرطان زا است.

وی مضرات مصرف قلیان را بیشتر از مصرف سیگار عنوان کرد و گفت: هر نوبت استعمال قلیان معادل 40 تا 100 نخ سیگار است زیرا در تنباکوی قلیان، مواد افزودنی معطر و فلزات سنگین وجود دارد که سرطان زا است.

سیاری ضمن تاکید بر لزوم کاهش مصرف قلیان در جامعه، اظهار داشت: متاسفانه شاهدیم که روند استعمال قلیان در برخی از کشورها رو به افزایش است که لازم است اقدامات اثر گذاری در این زمینه انجام شود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید